tusa seaca uscata, febra, raceala

14-02-2015
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
fetita mea de 12 ani a racit a facut febra si tusea usor medicul de familie mia dat ceclor 7 zile imunotusin plicuri si vitamina c...tusea a inceput si mai tare si mai persistenta am fost la alt medic dupa cele 7 zile si mia dat aerosoli cudexametazona si un sirop de tusa koflet 5 zile astazi am terminanat si acest tratament dar nu se vede nici o schimbare tuseste in continuare la fel de des si chinuitor nu stiu ce sa i mai fac si unde sa ma mai duc cu ea va rog ajutatima
5 comentarii
0
15-02-2015, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consultul ORL era obligatoriu inca de la inceput
2 tuse poate avea multe cauze
secretiile din nas, un gat uscat, iritat, secretiile traheo-bronsice
fiacre se trateaza diferit..sa scris mult pe forum despre asta
0
15-02-2015, ora 23:30
alexbaitu
Nu este medic/terapeut
alexbaitu
Stimte Domn Flueraru Valeriu, va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru situatia cu care ma confrun de aproximativ doua luni. Am un baietel in varsta de 3 ani jumate. Pe data de 18 decembrie seara a acuzat dureri la urechea dreapta. Pe moment nu am avut ce face si am incercat ceva nurofen si saculeti cu sare. a doua zi 19 dec, am fost la medic de specialitate si a fost diagnosticat cu otita seroasa bilaterala, in urma careia ni s-a dat tratament de urmat pentru 5 zile cu picaturi otocalm, nasic sau biorinil, nurofen si antibiotic zinat (acest antibiotic este imposibil de luat il vomita tot timpul, am folosit cexil) 10 zile. In data de 24 am revenit la medic pentru a vedea evolutia. Ne-a confirmat ca antibioticul functioneaza si au disparut urmele de infectie dar in schim a ramas cu lichid in spatele membranei timpanice si sa continuam cu antibioticul si cu otocalmul si sa adaugam 5 zile aerosoli cu dexometazona 1ml dimineta si 1 ml seara amestecati cu cate 3 de ser. La aproximativ o zi doua dupa ce am finalizat tratamentul in jurul revelionului lui Andrei i s-au inflamat amigdalele si a facut o alta infectie (era ragusit si tusea) am fost nevoiti sa continuam alte 8 zile cu antibioticul respectiv. De asemnea de atunci pana pe la sfarsitul lui ianuarie am continuat la recomandarea medicului sa facem aerosoli cu ser fiziologic doar. La jumatatea lunii ianuarie am fost la medicul pediatru pentru consult. Am facut inclusiv analize care au iesit aproximativ bine (diagnosticat cu o usoara anemie pentru care ni s-a dat alt tratament). Ce e drept am gresit si nu am mai revenit la medicul ORL-ist pentru a vedea evolutia datorita faptului ca Andrei incepuse sa auda chiar cand ii vorbim si in soapta, fapt pentru care am considerat cca s-a vindecat. In schim am fost zile trecute pe 13 februarie si din pacate ni s-a spus ca lichidul este inca acolo si ca trebuie sa facem proceduri pentru urmatoarele 5 sau 10 zile. Prima a facut-o deja vineri si a constat in suflarea de aer in nas pintr-o mufa Jack si o procedura cu ceva impulsuri laser in ureche (va rog sa ma corectati daca gresesc). A facut si audiograma care ne spune ca aude de la 30db in sus fata de cea din dec in care auzea de la 40 de db in sus. Ce m-a sperie, este faptul ca se apropie de perioada de 3 luni de cand are acest lichid in ureche si doama doctor ne-a zis ca daca in urma procedurilor nu scapam de acest lichid trebuie sa facem incizii in membranele timpanice si sa punem tub de drenaj tip Diablo, lucru pe care nici nu vreau sa-l concep. Va sunt foarte recunoscator daca mi-ati spune si opinia dumneavoastra. Daca e cazul facem si un drum pana la Focsani desi suntem din Tulcea. Multumesc anticipat!
0
16-02-2015, ora 19:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu venitul e mai complicat decat credeti, cabinetul se afla in PASCANI judetul Iasi
2 dar puteti foarte bine citi pe forum tot ce am scris despre Catarul Tubar si despre Otita seroasa
3 o sa gasiti ca cauza problemelor este alimentatia cu mancare acra, fructele citrice si sucurile cu acid. care irita faringele si intretin inflamatia in rinofaringe.
4 trebuie foarte bine desfundat nasul si facut tratament cu COLARGOL
5 urechile trebuei incalzite de cateva opi pe zi si facut presiune cu degetul spre timpan ( gen vibromasaj)
6 se foloseste aerius sirop seara
7 se foloseste des guma de mestecat si se fac acasa acele exercitii cu umflatul baloanelor
0
16-02-2015, ora 23:50
alexbaitu
Nu este medic/terapeut
alexbaitu
Multumesc pentru raspuns! incepand de maine continuam cu Aerius seara. Am uitat sa mentionez ca la ultima vizita ne-a dat tratament cu nurofen dim si seara 5 zile, picaturi cu alcool boricat in urechi dim si seara si nasic tot 5 zile. Cum terminam cele 5 zile de nasic continuam cu colargol in acest caz si o sa scoatem citricile si ciorbele acre din alimentatie. Sucuri cu acid nu e cazul, guma deja primeste recompensa pentru proceduri si e incantat, mai greu cu baloanele ca e mic si nu stie cum sa le faca. Va anunt daca exista imbunatatiri la urmatoarea audiograma.
0
17-02-2015, ora 21:45
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
va multumesc pentru raspuns am fost la orl si mia spus ca are inca puroi pe amigdale si faringele si laringele rosii mi a dat zinat si gentamicina sirop astha 15 si borenar si ma trimis si la raza pulmonara am inceput deja tratamentul adica al trilea tratament sper din suflet sa dea rezultate...va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.