tuse cind depun efort

26-06-2013
MissisKaty
Nu este medic/terapeut
MissisKaty
Salut, putin mai mult de o luna am inceput sa tusesc. Intro seara am mincat o inghetata, dimineata am simtit parca ma ghidela ceva in git dupa vreo 3 zile am inceput sa tusesc si ma durea putin gitul, mi-am luat de la farmacie Bromexin, bombonele pentru tusa, si beam mult ceai, nu mau ajutat si mi-am luat Acetilcisteina LPH.
La inceput nu m-am stresat pentruca nu am racit de mai bine de 2 ani si ma rideam ca am racit pe timp cald de la o ingetata.
Oricum tusesc, imi suflu nasul si simt nevoia sa scuip in fiecare zi aceste secretii care simt ca se opresc in git, nu am febra si nici nu am avut.
Dar ce vreau sa mentionea ca nu tusesc mereu, ci cind depun ceva efort, cind vreau sa fac galgara si ridic capul in sus deodata tusesc totul, cind imi spal dintii simt ca pasta de dinti este prea puternica si tusesc (desi cu acest tip de pasta ma spalam mereu si inainte era totul normal), cind ma scol din pat, stau aplecata, dimineata trebuie sa imi 'dreg' vocea ca sa vorbesc ca altfel ma inec, s-a schimbat si vocea, a devenit mai ragusita un pic, s.a.
Dar pot controla sa nu tusesc cind imi vine doar ca atunci am senzatie de tusa in git si nu suport.
Puteti sa imi spuneti ce poate fi, de la ce, nu prea merg la medici si nu prea stiu unde sa ma adresez pentruca in general sunt bine cu sanatatea.
1 comentarii
0
29-06-2013, ora 20:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa mergi cu o trimitere la pneumolog.te va indruma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •