tuse, durere in gat, sange

29-06-2013
alextd
Nu este medic/terapeut
alextd
Tusesc de foarte multe ori pe zi de cateva luni, aseara inainte de culcare, stateam intins pe spate si am simtit ceva in gat, ca o tuse, dupa care am inceput sa tusesc sange (simteam o durere intepatoare in gat doar cand tuseam), am tusit incontinuu 2-3 minute ( tot cu sange, erau si niste firicele ceva ) dupa care am incercat sa ma abtin, cu greu evident, nu prea imi iesea. Dupa o ora senzatia a disparut ( am baut 2 pahare de lapte cald ).
Azi am luato de la capat, am tusit toata ziua, iar cand am stat putin intins pe spate am repetat experimentul de seara trecuta.
In timpul cand tusesc sange, respir putin ciudat, nu stiu cum sa exprim mai exact senzatia, respir ca si cand as avea un gol mare in cat si se aude si un sunet putin ciudat ( ca si cand ai incerca sa iti degi gatul ).
Am fost la urgente, mi-au facut o radiografie la plamani si mi-au spus ca nu am nimic, mi-au recomandat un spray BIOPAROX, mi-au zis ca mi s-a rupt un vas de sange si ca nu e nimic grav.
Asta mi s-a intamplat si in urma cu 6 luni.
Mentionez ca beau cafea o data la cateva zile, iar cola beau zilnic.
4 comentarii
0
30-06-2013, ora 17:57
alextd
Nu este medic/terapeut
alextd
Ok, pe scurt cand stau culcat incepe haosul, tuse, sange, durere intepatoare in gat + vomitat ( uneori, nu tot timpul )
0
30-06-2013, ora 22:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la medicul de familie sa va dea trimitere la medicul Pneumolog pentru mai multe analize amanuntite.
+ trimitere la medicul orl-ist.

Exudat faringian ati facut ?
0
27-03-2017, ora 00:25
Andra1790
Nu este medic/terapeut
Andra1790
Buna, am aceeași problema ca și tine...ai descoperit cumva ce este ? Mulțumesc !
0
27-03-2017, ora 15:41
alextd
Nu este medic/terapeut
alextd
Buna, eu am fost la urgente, unde dupa 12 ore de stat degeaba si cel mai probabil infectat si alte persoane, mi-au facut o radiografie la plamani, de unde au descoperit ca am avut TBC. Moment in care m-au trimis imediat la spitalul de boli infectioase unde am fost internat pentru 30 de zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângele tinerilor nu anulează efectele îmbătrânirii la șoarecii bătrâni
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  •