turbinoplastie

22-10-2012
aldulea
Nu este medic/terapeut
aldulea
Buna ziua! am o secretie in gura pe care trebuie sa o expectorez in permanenta, dimineata este incolora, iar in timpul zilei alba, care dureaza de 4-5ani.am facut investigatii la un sital ORL diagnosticul afost:-rinita cronica/ -faringita acuta datorita altor organisme specifice.In urma tratamentului care mi-a fost prescris si pe care l-am urmat nu am avut nici un rezultat.
Am fost la alt medic tot in Bucuresti si mi-a spus ca am amigdalita cu abces, mi-a propus sa fac o operatie pe carte am facut-o rezultatul la iesire:amigdalita cronica criptica dreapta, deviatie neobstruanta sept nazal HTA scleroemfizem pulmonar difuz, secretia este la fel- nici un rezultat.
Rrevenind la control mi s-a propus sa fac un CT la care rezultatul a fost:-CTsinusuri nativ(cu sect. in plan coronal direct pe sinusurile faciale) (CT).
In urma CT-ului sunt propus pentru turbinoplastie.
CE MA SFATUITI SI DACA ATI MAI INTALNIT UN CAZ ASEMANATOR?
am o respiratie normala de saemenea si mirosul
multumesc!
2 comentarii
0
26-10-2012, ora 13:52
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Turbinoplastia este o operatia care indreapta septul si reduce din mucoasa nazala. Ajuta in caz de nas infundat cronic, sinuzita, infectii respiratorii repetate. Secretiile pe care le-ati avut pot fi din sinusuri(sinuzita cronica), din gat (de la amigdale), din nas (rinita cronica). Daca sunt din gat, s-ar putea sa fie suficienta operatia de amigdale, as zice ca ar fi bine sa asteptati o perioada inainte de o noua operatie, poate simptomele trec. In plus, la dvs. deviatia de sept este neobstruanta, si spuneti ca respirati normal. Mai intrebati si in sectiunea ORL.

Multa sanatate!
0
28-11-2013, ora 13:56
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Sfatul meu e sa nu faceti operatia la cornete. Cornetele sunt indispensabile pt. oxigenare, respiratie si miros si, daca va ia din tesutul lor mai mult decat trebuie, mucoasa se atrofiaza si apar niste simptome cumplite.

Daca e neaparat sa faceti interventia, nu acceptati decat prin radiofrecventa, ca sa nu compromita mucoasa. Daca recidiveaza hipertrofia la vreun an dupa operatie, nu va reoperati, ci mai bine beti ceai de trei-frati-patati si faceti urmatorul amestec: apa fiarta cu sare grunjoasa, dar fara iod, si cu putin bicarbonat de sodiu; apa aceea calduta inspirati-o profund pe cate o nara si apoi evacuati-o pe gura. Asta timp de mai multe luni, cate 5 min., de vreo 3 ori pe zi.

In cazul in care ati facut deja interventia, hidratati-va mucoasa cu Bepanthen pt. bebelusi, cu propolis-unguent (de la Apimedica) si faceti si aerosoli cu propolis.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.