tumori benigne si cancer

17-05-2013
yo
Nu este medic/terapeut
yo
buna dimineata, acum 1 luna si ceva am fumat timp de vreo 1 saptamana tigari, ideea e ca nu mereu trageam in piept si de multe ori fumul imi ramanea in gat, am continuat sa fumez mai rarut nu chiar in fiecare zi pana am simtit o usturime in gat si mie se inrosie gatul, m'a usturat ceva timp dupa care m'am racit si a continuat sa ma usture, acum sunt racita si ma ustura, pe parte stanga am un ganglion care cred ca este produs de pe urma unei infectii dentare, pe partea stanga imi tot iesea puroi la o masea, tot pe partea stanga cand intorc gatul intr'o parte dedesupt de ceafa intr'o parte am ceva lunguiet si tare, dur, eu credeam ca mi'a iesit ala la spate din cauza ca nu dormeam bine, pentru k mereu cand ma trezeam aveam gatul amortit si ma durea umarul stang, mama imi zisese ca sa'r putea sa am spondiloza pentru k am osu de la coloana iesit un pic in afara se poate vedea cu ochiu liber, asta imi zisese inainte sa'mi apara ganglioni si acel nodul dur sau nu stiu cum sa'l numesc la spate prin zona muschiului gatului, in parte din fata cand masez gatul de sus in jos, in parti, la muchi, se simte asa ca o umflatura imi ambele parti, ca si acum muschii ar fi inflamati, nu stiu cum sa zic.. ce ar putea fi.. ? nu pot merge la doctor pentru ca nu sunt in tara, o sa merg cam in 2 luni, , daca imi poate raspunde un DOMN DOCTOR. multumescc
2 comentarii
0
19-05-2013, ora 13:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nodulii pe care ii simti in ambele parti sunt ganglioni mariti datorita infectiei din gat si de la masele.Nu ai nici un fel de tumora sau cancer.. ce medicamente ai luat ? in ce tara esti ?cati ani ai ?
0
19-05-2013, ora 13:53
yo
Nu este medic/terapeut
yo
mai luam nurofen din cand in cand, cand ma mai durea maseaua, acum cu raceala mi'au dat de la farmacie ceva pt tuse si gat, nu stiu cum se numesc, ganglionu acela il am de aproape 1 an de zile, sunt in anglia de aproape un an de zile, am 20 de ani, mi'e cam frica pentru ca la inceput a fost doar ganglionu, dupaia chestia aceea la spate la gat care asa lunguiata si tare, si dupaia la muschii din fata a gatului.. multumesc pentru raspuns

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •