tumora rectala

16-10-2008
degetelcom
Nu este medic/terapeut
degetelcom
Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnosticat in urma cu cateva luni cu tumora rectala. In urma primei biopsii rezultatul a fost adenocarcinom rectal bine diferentiat. Timp de 5 saptamani a facut radioterapie (in aceasta perioada a avut anus contra naturii) apoi a suferit o interventie chirurgicala (nu mai are anus contra naturii pentru ca tumora s-a strans suficient de mult). In urma examenului histopatologic al tumorii extrase in urma operatiei, diagnosticul primit este altul, aparent mult mai grav.
As dori sa inteleg si eu acest diagnostic si ce presupune el.
Diagnostic:
Adenocarcinom slab diferentiat al colonului cu invazie pana in seroasa. Doi mici limfoganglioni de aspect reactiv.
Macro: tumora ulcerata infiltrativa pana in seroasa, aproximativ 3 cm.

Va incepe tratamentul cu citostatice si speram sa aiba rezultate bune.
As vrea sa stiu care sunt sansele lui de recuperare si sa inteleg cum s-a ajuns sa discut cu medicul despre un grad 3 in situatia in care cu cateva saptamani inainte vorbeam de gradul 1.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si sper sa ma puteti ajuta pentru ca am nevoie mare de aceste informatii.
4 comentarii
0
12-06-2011, ora 16:06
vari gyorgy
Nu este medic/terapeut
vari gyorgy
mama a fost operat cu neoplasm rectal mijlociu prforat si abcedat uter fibromatos si rezultatul de la laboratorul histopatologic se precizeaza ca sa examinat 18 limfoganglioni cu hiperplazie foliculara si histiocitoza sinusala din care unul prezinta metastaze. la concluzi :adenocarcinom rectal moderat diferentiat histologic(g2), ulcerat si cu zone de abcedare std III b pt3n1mxl1v1ro. leiomioame miometriale. cervicita cronica. chiste seroase ovariene bilateral. in momentul de fata am fost la cosultatie la un medic ginecolog pt ca can sa pus sonda sa observat ceva formatiune in apropierea veziculului si nea sfatuit sa mergem la un oncolog pt a studia diagnosticul si sa faca tratament. ce parere aveti ce tratament e cazul in situatia respectiva
0
12-06-2011, ora 16:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se va impune tratament oncologic, atat cu iradiere cat si cu citostatice. prognosticul in cazul acestei boli si acestui stadiu este unul intermediar, exista risc mare de recidiva a bolii si asta impune tratamentul complex si urmarire stricta in timp, atat a raspunsului la tratament cat si a evolutiei eventualilor markeri si aspectelor CT/RMN.
cu privire la tratamentele cu radioterapie si citostatice, mai conteaza si varsta, starea generala si ce alte boli mai are ea, pentru a se evalua eventuale contraindicatii sau riscuri.
0
13-06-2011, ora 00:01
vari gyorgy
Nu este medic/terapeut
vari gyorgy
va multumesc si va doresc multa sanatate
0
13-06-2011, ora 02:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: