tumora pe rinichi unic

08-08-2007
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
Soacra mea, in varsta de 75 ani, a fost diagnosticata cu tumora pe rinichi unic.
Celalalt rinichi i-a fost extirpat in urma cu 7 ani din acelas motiv.
Tumora are dimensiunea de 5 cm.
medicul oncolog a precizat ca ar incepe tratamentul cu interferon dar trebuie sa-i scada valoarea creatininei sub 1.6 ea fiind acum 2.2.
dati-mi va rog o parere cum am putea scadea aceasta valoare.
Astept sugestii
Multumesc mult de tot
11 comentarii
0
01-11-2007, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Doar un medic nefrolog poate sa-ti dea aceasta sugestie. Si din senin creatinina nu v-a scadea. Posibil sa scada ceva cu tratament si regim, dar nu stiu pentru cat timp.
0
02-11-2007, ora 00:00
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
multumesc mult pentru sugestie. Din pacate problema e ca soacra mea nu stie daca sa faca sau nu acest tratament pentru ca ii este frica de reactiile secundare. II este frica ca nu va rezista.
0
02-11-2007, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Da din pacate tratamentul cu interferon este unul dur, dar si dializa este dura mai ales la aceasta varsta. Ea este pe cale sa piarda si acest rinichi care se pare ca nici nu mai functioneaza normal. Problema tine oricum de nefrologie din toate punctele de vedere. Poate sfatuinduva cu un medic nefrolog veti putea lua o decizie.
0
02-11-2007, ora 00:00
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
Da, cred ca cel mai bine este sa mergem din nou la medicul nefrolog. Noi avem sperante ca se va intampla o minune, ca tunoarea sa regreseze. Adevarul este ca asta vara, cand am fost la un ecograf fff bun tumoarea avea aprox 40mm iar acum la tomograf era 25 mm. Singurele tratamente au fost pe baza de ceai ( Cozac ) si regim strict alimentar.
Multumesc inca o data ptr sfaturi.
0
02-11-2007, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Nu va bazati doar pe ceaiuri. Nu tin mereu mai ales la afectiunile "dure", eu una le iau asa auxiliar.
Dumneavoastra trebuie sa urmariti nu doar evolutia tumorii cat si functionarea rinichiului (tocmai pt. ca este unic si cu probleme). In situatia de fata normal ar fi ca doamna sa fie dispensarizata (luata in evidenta) intr-o sectie de nefrologie (sau ma rog dializa functie de organizarea spitalului din localitatea dumneavoastra) Ar fi necesar sa fie urmarita periodic ureea si creatinina cu atat mai mult cu cat creatinina este usor crescuta. Iar pe urma aceste valori influienteaza si orice alt tratament pe care doamna l-ar face inclusiv antibioticele. O valoare modificata la aceste analize impune un regim si mare atentie la ce doze si medicamente se iau. Ar fi mare pacat sa rezolvati in final tumora dar rinichiul sa nu mai fie functional.
In speranta ca m-am facut inteleasa, multa sanatate.
0
22-02-2008, ora 00:00
ina6_radu
Nu este medic/terapeut
ina6_radu
buna a-sidori mult sa stiu in ce stadiu se afla soacra acum am si eu un caz similar
0
23-02-2008, ora 00:00
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
soacra mea continua tratamentul cu ceaiuri cozac. Nu se simte mai rau, creatinina se pastreaza constant in jurul valorii de 2, dar e drept ca nici nu am mai fost de prin luna noiembrie la ecograf sa vedem evolutia tumorii. Oricum nu vrea sa faca tratamentul cu Interferon. De indata ce mai facem niste analize si mergem la ecograf, va spun
0
02-03-2008, ora 00:00
nikooo
Nu este medic/terapeut
nikooo
cum a aflat ca are tumora la rinichi ?
printr-o ecografie banuiesc, i sa spus prima data ca este chist a
cati cm avea?
0
04-05-2009, ora 14:35
fabia
Nu este medic/terapeut
fabia
buna ziua, avem si noi o problema foarte grava.Am o nepotica de 4 ani care a fost diagnosticata cu tumora la rinichiul drept.A fost internata la constanta iar acum au trimis-o la bucuresti.In prima faza au spus ca trebuie operata dar medicii de la bucuresti nu au fost de aceeasi parere, au spus ca mai intai ii vor face un tratament cu citostatice pentru a omori microbul si apoi in functie de tratament vor decide daca ii vor face operatia sau nu.Va rog din tot sufletul, cei care ati trecut prin situatii asemanatoare va rugam, suntem disperati, daca stiti vreun doctor care se ocupa de asa ceva, numar de telefon sau adresa de mail, va rugam ajutatati-ne sa salvam un inger !
0
04-05-2009, ora 15:26
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
Buna ziua, incercati si la Cluj, la doctorul Lucan. Eu nu sunt in domeniu, dar am auzit ca este o afectiune care poate fi tratata. Soacra mea, cu rinichi unic, si acesta afectat de o tumora, face tratament cu ceaiuri si tumora a stagnat pe moment. La micuta dumneavoastra sigur se poate interveni cumva. Mult curaj.
Multa sanatate.
0
06-05-2009, ora 11:32
fabia
Nu este medic/terapeut
fabia
Buna ziua, am o fetita in varsta de 4 ani si 8 luni si de ceva vreme am observat la ea pe organul genital mai spre coapsa o mica unflatura.Am intrebat-o daca o doare, la palpare nu simte nimic iar cand sta culcata acea unflatura se retrage.Cateodata se cunoaste destul de bine, am observat chiar atunci cand vezica este plina.Ce credeti ca ar putea fi ? Vreau sa-i fac un set complet de analize, noi suntem din constanta si as dori daca cunoasteti o clinica cu medicic pediatric bun.Va multumesc, multa sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •