tumora ovariana

29-06-2015
mariana2807
Nu este medic/terapeut
mariana2807
in urma cu 3 zile am fost operata, histerectomie totala, indepartandu se si ovarele, o parte din oment si cei 12 noduli depistati
CT ul a evidentiat, pre operator, o tumora anexiala stanga, cu 12 micro si macronoduli!tumora avand 4-5 cm, iar cel mai mare nodul avand 2 cm
analiza marker ilor tumorali fiind:ca 125 =36, ca19-9=2, 60, afp=0, 93 si cea=10.50
este cancer?daca da, doar ovarian?sau pot fi afecatate si colonul sau ficatul?
inca nu s a primit biosia, dar s a spus ca 90% este un cancer de ovar
ce este de facut?
2 comentarii
0
30-06-2015, ora 10:46
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa asteptati rezultatul biopsiei si sa mergeti la un medic oncolog.

O zi placuta!
0
13-08-2015, ora 10:17
Bianca00
Nu este medic/terapeut
Bianca00
Buna ziua ! Am 23 de ani si in urma unui consult de rutina s-a descoperit un chist ovarian dermoid de aproximativ 7 cm, aceasta fiind concluzia in urma rmn'ului efectuat, analizele Ca125 au iesit in limite absolut normale. Prima ecografie transvaginala efectuata care mi'a confirmat prezenta chistului arata celalalt ovar ca fiind sanatos cu dimensiuni normale, acelasi lucru a iesit si la rmn'ul efectuat : ovar stang cu formatiune chistica, ovar drep cu dimensiuni normale cu foliculi. Acum am fost la un alt medic pt a programa interventia chirurgicala iar la ecografia efectuate de dansul mi-a spus ca nu reuseste sa imi vada ovarul drept ceea ce m'a speriat pt ca aveam speranta ca macar un ovar sa fie sanatos pt ca am inteles ca pt celalalt nu se stie decat in timpul interventiei ce se mai poate salva din el. Mentionez faptul ca imi doresc enorm un copil si sunt foarte speriata pt ca nu stiu ce se va intampla. Va rog din suflet sa ma ajutati, sa imi spuneti ce ar putea sa fie si din ce cauza nu se vede nici ovarul sanatos la eco...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •