tumora maligna mediastinala cu metastaze osoase

14-12-2012
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
Buna ziua,
Ma numesc Diaconu Cristina, sunt din Bucuresti. Dupa lungi 'batalii' prin spitale mama mea a fost diagnosticata cu tumora mediastinala, nu se stie de unde a plecat, care intre timp s-a agravat, a dat metastaze osoase, inca o tumora la nivelul umarului stang si sunt afectati si ganglionii limfatici, e umflata toata, aproape ca e strangulata de gat. Rezultate biopsie:Histopatologic-tesut conjunctiv adipos muscular cu infiltrare tumorala maligna cu celule de talie mica-medie, dispusa in siruri;Imunohistochimic:Ck19(pozitiv difuz), EMA(pozitiv difuz), MNF116(pozitiv difuz), Ki67(pozitiv 90%), CEA(pozitiv difuz in celule tumorale), ER(negativ), PGR(pozitiv 1-2%in celule tumorale)CDX2(negativ), TTF1(negativ), GCDFP15(negativ), CROMO(negativ), CD5(pozitiv in celule tumorale). Concluzii:Aspectul histopatologic si testele imunohistochimice sustin o infiltrare carcinomatoasa cel mai probabil cu punct de plecare gastric.De integrat in context anatomo-clinic.La institutul Fundeni s-a facut gastroscopie si nu s-au evidentiat leziuni la nivelul stomacului deci nu avem punctul de plecare al tumorii.
Examen scintigrafic:Descriere:exam.scintigrafica osoasa'whole body' a evidentiat:hipercaptare difuza si neomogena la nivelul coloanei vertebrale, sternului, articulatiilor sacro-iliace, cu multiple focare hipercaptante la nivelul vertebrelor toracale, cacro-iliac stang sugestiv pentru zone de hiperactivitate metabolica osoasa.Concluzii:Aspectul scintigrafic ridica suspiciunea de determinari osoase difuze, diseminate la nivelul coloanei vertebrale, sternului si bazinului.Se recomanda control scintigrafic peste 6-12 luni pentru evaluare in dinamica.In aceste conditii as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu cateva informatii:daca se mai poate interveni oncologic cumva pentru ca oncologul de la Fundeni unde este internata mama ne-a spus ca nu se mai poate face nimic, nici chimioterapie si sa incercam sa facem radioterapie. Va multumesc.
2 comentarii
0
15-12-2012, ora 09:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa postezi intr-un singur loc, daca se poate.
0
16-12-2012, ora 03:06
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
Am inteles. Am postat pe"Metastaze osoase". Va multumesc ptr.atentionare. Toate cele bune!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.