tumora maligna poate fi depistata la tomograf?

21-12-2010
andr3i_26
Nu este medic/terapeut
andr3i_26
Buna seara! Am o nedumerire si as avea nevoie de un raspuns din partea unui medic... De curand tatal meu a fost operat de colecist, dar din pacate medicul mi-a spus ca in timpul operatiei a gasit o tumora foarte mare care inglobeaza mai multe organe: ficatul, pancreasul, stomacul... intrebarea mea este daca exista sansa ca aceasta tumora sa nu fie depistata la tomograf si ecografie abdominala. Inainte de operatie a facut tomograf si i-au spus ca toate organele sunt in parametrii! e posibil ca o tumora de o asemenea dimensiune sa nu fie vizibila la tomograf?

Va multumesc!
5 comentarii
0
24-12-2010, ora 18:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ea a fost vizibila, mai ales la tomograf, dar daca cei ce interpreteaza rezultatele nu au experienta nu vor recunoaste tumora.deoarece tumora a fost vazuta cu ochiul liber, in timpul operatei, este evident ca exista...
0
02-01-2011, ora 12:30
danyela19
Nu este medic/terapeut
danyela19
buna ziua
de curad mama a fost diagnosticata cu cancer sab stadiu II B, si-a facut biopsie si rezultatul a fost: carcinom ductal invaziv gr II SBR, grad histologic 2, grad nuclear 2 si grad mitodic 2. Nu se evidentiaza necroza sau calcificari, elastoza focal prezenta, nu se identifica emboli tumorali limfatici sau vasculari
RH. E +100%
P+100%
HER2-2+
C 50.9 M 8500/3
va rog mult daca au fost persoane in situatie sa-mi spune-ti cat de grav este , sunt disperata nu stiu ce se poate intampla
multumesc
0
10-02-2011, ora 14:33
pandele florin
Nu este medic/terapeut
pandele florin
va rog din suflet ajutati-ma :acum 2 zile i-a iesit biopsia tatului meu in varsta de 62 ani.este vorba despre o tumora maligna.va rog spuneti-mi ce este de facut..aceasta este biletul de externare:diagnostic internare:tumora rectala inferioara singerinda, stenozanta.diabet zaharat...diagnostic principal externare:neoplasm rectal inferior.rectoragii...diagnostic secundar externare:diaabet zaharat insulino-dependent, coxartroza, hta, cicd..pacient diabetic, cu afectare osteoarticulara(RAA si coxartroza), afirma de aproximativ 6 luni prezenta de rectoragii minime la scaun si tenesme rectale..la prezentare stare generala relativ buna, afebril, stabil cardio-respirator, abdomen moale, suplu nedureros.tuseul rectal constata prezenta unei tumori rectale la 3-4 cm de orificiul anal, pe peretele anterior, fixa fata de planurile profunde, ulcerovegetanta.treaba mare si treaba mica o face, dar greu dupa vreo 4-5 incercari presarate de durere..este normal sa-l doara locul biopsiei asa de rau cum il doare pe el?.doctorul la trim la fundeni pentru un tratament cu nu stiu ce raze..timp de 6 luni de zile...(pt ce este acest tratament)?.doctorul i-a m-ai spus mamei mele k o sa poarte dupa operatie cat v-a mai traii un anus contranaturii.este neaparat nevoie de anus contranaturii?..ce se poate face k el sa poata face normal si dupa operatie..cu multa stima si respect..va rog din suflet sa-mi raspunde-ti..sunt disperat..pt asta am si apelat la dumneavoastra..
0
11-02-2011, ora 23:22
pandele florin
Nu este medic/terapeut
pandele florin
e normal ca dupa ce este luata biopsia la colon sau rect pacientul sa nu poata face treaba mare deloc sau foarte foarte putin.?daca nu este normal v-as ruga sa-mi spune-ti va rog ce este de facut..sau ce medicament sa ia.cat timp persista durerile la locul biopsie dupa ce aceasta este facuta..?.va multumesc..
0
27-03-2011, ora 23:57
pandele florin
Nu este medic/terapeut
pandele florin
am si io cateva intrebari legate desprea sanatatea tatalui meu..a fost operat de cancer rectal..i s-a extirpat tumora.si i s-a facut anus contra naturii..operatia a durat cam 6 ore..au trecut 2 zile si tatal meu este tot la reanimare.tinut cu tot felul de perfuzii.nu se poate ridica din pat..desi doctorul i-a spus sa incerce sa paseasca usor cativa pasi..se simte foarte slabit.si fara puteri.e normal ca fata sa i se umfle?nu e umflata rau..dar este vizibil umflata..este din cauza anesteziei.?sau de la ce altceva ar putea fi? dar starea de covalescenta este normala..?..astept un rasp urgent va rog din suflet..

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia abdominală - când se face și ce poate descoperi
  •