tumora maligna?

05-12-2011
elenaANTON
Nu este medic/terapeut
elenaANTON
anemia tatalui meu depistata la analize anuale de sange(8.1 hemoglobina, 22 hematocrit) l-a trimis la hematolog, care l-a indreptat spre gastroenterolog.A facut o endoscopie la care rezultatul a fost "tumora usor sangeranda 10 cm suprafata de implantare mare, situata corp, antru, rog tratament chirurgical.Mentionez ca tatal meu are 69 ani, nu a avut niciodata probleme de stomac, nici acum nu are durere, disconfort, greata, varsaturi sau ceva similar.In ultima vreme avea, rar, inapetenta si scaune diareice.La ecografie toate organele(ficat, splina, pancreas, rinichi)au aratat normal.Care este probabilitatea sa fie maligna tumora? Care este solutia ?Multumesc!
13 comentarii
0
08-01-2012, ora 11:42
iulikyss
Nu este medic/terapeut
iulikyss
buna
tumoarea este la stomac?
si mie mi-au depistat o tumoare la stomac de 4 cm fara sangerare si fara alte stari de rau, tot la endoscopie insa am facut si un CT care a confirmat prezenta tumorii, si sunt programata la operatie pt extirparea ei.
0
08-01-2012, ora 14:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru iulikyss: o biopsie de pe urma endoscopiei a fost efectuata ? spune-ne mai multe despre cazul tau, inclusiv cati ani ai, daca ai avut rude de gradul I sau II cu cancer, alte boli mai vechi, etc.
0
08-01-2012, ora 14:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
elenaANTON: conform a ce scrie si in biletul din care ai scris tu, solutia este o incercare de rezolvare chirurgicala, caci probabilitatea ca tumora respectiva este cancer este foarte mare. s-a facut o biopsie la respectiva endoscopie ? e programat pentru operatie ? numai dupa operatie se va putea spune mai mult, despre prognostic si eventualul plan de tratament oncologic ulterior, care va consta fie in chimioterapie fie in radioterapie fie in combinatii.
0
08-01-2012, ora 14:16
iulikyss
Nu este medic/terapeut
iulikyss
Pe 6 dec 2011 am suferit o operatie de colecist, in timpul operatiei dna doctor a descoperit la ficat o formatiune tumoral de 3 cm pe care a extirpato. Tot atunci mi-a facut si o endocopie si a gasit si la stomac o tumoare.
Dupa externare am facut un CT general care a confiram tumoara la stomac ( are diametrul de 4 cm si grosime de 2 cm si este situata in peretele stomacului ), dar nu mai exista nici o formatiune tumorala la celelalte organe.Intre timp am primit si rezultatul de la anatomie patologica la tumoarea de la ficat. A fost doar un hemangiom ( tummoare benigna) iar dna doctor a spus ca nu are nici o legatura cu tumoarea de la stomac ceea ce insemna ca este foarte bine.
Specific ca analizele mele sunt foarte bune, dna dr mi-a spus ca nu crede, ca as avea ceva grav ( tinand cont de analize, de rezultatul de la anatomie patologica si de starea mea de sanatate care este foarte buna).
Pe 20 februarie 2012 sunt programata la operatie pt tumoarea la stomac.
Pt faptul ca tumoarea se afla in interiorul peretelui stomacului nu a avut cum sa imi ia tesut pentru biopsie. In cazul meu biopsia se va putea face doar atunci cand se va extirpa tumoarea.
Am 25 de ani, iar tumorile dupa cum am scris mai sus au fost depistate pur intamplator.
Tu ai mai fost cu tatal tau s la alt doctor? Trebuie facut un CT la ecograf nu se vede cam multe. eu faceam ecograf de 5 ori pe an sa urmaresc piatra de la fiere, iar cu toate astea nu a vazut niciodata hemangiomul de la ficat, si altfel de formatiuni de vad decat la CT.
0
08-01-2012, ora 14:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. datorita varstei tale foarte mici, posibilitatile sunt ceva mai variate. totusi speculatiile nu isi au rostul in acest moment. daca nu ai simptome, totul este in ordine, iar momentan trebuie asteptata operatia si rezultatul anatomopatologic al iesei operatorii. in ce oras te afli si unde esti programata la operatie ? ai rude de gradul I sau II diagnosticate vreodata cu cancer ?
0
08-01-2012, ora 18:46
iulikyss
Nu este medic/terapeut
iulikyss
Nu am pe nimeni in familie cu cancer nici de gr I, II, si III. Sunt din giurgiu. Operatia am facuto la spitalul RATB, dr. Bota Delia si dr Filip m-au operat si tot ei urmeaza sa ma opereze si la stomac impreuna cu un oncolog de la Fundeni dupa cate am inteles. Ct l-am facut la Medlife tot in Bucuresti.
Pentru operatia de colecist mi s-a parut in regula sa fac operatia la RATB, insa acum am indoieli..nu stiu ce sa fac.
Treaba este ca CT-ul a ramas la dna doctor sa il vada si oncologul, ceea ce inseamna ca singura posibilitate sa mai consult si alt medic este sa fac din nou un CT.
Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac?
0
08-01-2012, ora 19:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg in ce consta dificultatea de a recupera rezultatul examenului CT. un al 2-lea CT acum nu are nici cel mai mic rost. in orice ca caz trebuie sa se faca operatia si dupa rezultatul examenului histopatologic se pot purta alte discutii. sper sa ne tii la curent imediat ce o sa ai noi informatii! mult noroc !
0
10-01-2012, ora 12:21
elenaANTON
Nu este medic/terapeut
elenaANTON
Tatal meu a fost operat acum o luna, doctorul a iesitdin operatie spunand ca are stomacul curat si ca a fost un polip, motiv pentru care nu a taiat din stomac.Zilele trecute am luat rezultatul biopsiei din spital pe care scrie "adenocarcinom papilar" C16.9 M8260/3, iar rezultatul biopsiei pe polipul extras din stomac suna asa:...prezinta infiltrate neoplazice de adenocarcinom gastric de tip intestinal moderat diferentiat".Astazi s-a internat iarasi pentru o noua operatie de rezecare a partii inferioare a stomacului.Eu chiar nu stiu daca e bine sau rau, daca ar trebui sa mearga la Cluj sau in alta parte. Va rog, raspundeti-mi daca puteti!
0
10-01-2012, ora 19:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi care este intrebarea ?
0
12-01-2012, ora 11:49
elenaANTON
Nu este medic/terapeut
elenaANTON
Prima parte a fost un rezumat a ceea ce s-a intamplat de cand am postat prima data.Intrebarile mele erau:
1.A fost bine ca s-a derulat asa, adica operatie, acum iar operatie?
2.Daca tot trebuie sa faca a doua operatie n-ar fi mai bine sa-l duc in alta parte decat Constanta?
3.Sa astept sa-l opereze si, in functie de rezultatul noii biopsii sa faca tratamentul la Cluj sau Bucuresti de va fi nevoie?
Sunt putin derutata si mai ales nu stiu la ce sa ma astept, dar as vrea sa facem ceea ce este mai bine si ii ofera mai multe sanse tatalui meu.
0
12-01-2012, ora 12:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. furnizezi mult prea putine informatii ca sa se poata trage o concluzie in cazul pe care il prezinti. chiar daca (desi e imposibil) imi pui pe masa toate detaliile legate de protocolul de diagnostic, protocolul operator, etc, tot nu pot trage o concluzie superioara a ceea ce a decis medicul care a facut operatia. nu se poate raspunde la intrebarea asta. bine in comparatie cu ce ?

2. nu stiu multe despre calitatea medicilor si a sectiilor de chirurgie din constanta. intr-adevar, poate ca exista diferente intre oricare 2 sectii, atat ca medici cat si ca restul personalului si ca dotari. insa pentru a-l duce in alta parte ai nevoie si de mai multi bani pentru transport si tot soiul de alte necesitati. de asemenea, daca mergi in alta parte, cunosti vreun medic in care ai mai multa incredere ? pana la urma la asta se rezuma tot, la increderea ta.

3. inca o intrebare neclara. pe ce criterii doresti un raspuns ? care crezi ca e diferenta intre cluj sau bucuresti ? totul se rezuma la punctul tau de vedere, pe cine cunosti si in cine ai incredere. iarasi, nu poate decide nimeni pentru tine.

aici pe forum nu te putem ajuta decat cel mult sa intelegi anumite informatii oficiale pe care le ai de la medici si care nu ti-au fost clarificate. pot sa ti se faca relatari de catre unul sau altul despre cum e in cate un spital, pe unde a fost respectivul, dar nu cred ca vei obtine analize comparative. pentru lucrurile astea cel mai bine trebuie sa te ajute medicul tau de familie.
0
12-01-2012, ora 19:47
elenaANTON
Nu este medic/terapeut
elenaANTON
Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns!
E adevarat ca sunt oarecum derutata, vrem sa facem tot ceea ce este omeneste posibil pentru a-l pastra cat mai multa vreme langa noi, sa nu aflu mai tarziu ca ar fi trebuit sa facem totul altfel sau in alta ordine.Mai precis am o colega a carei mama a murit din cauza unui cancer, mai intai evidentiat la buza, operat, dar netrata in continuare cu raze, ciotstatice sau ce se mai face, motiv pentru care in putina vreme a facut metastaze si...(cand era pe ultima suta de metri un medic din Bucuresti i-a spus ca cel care a operat-o trebuia sa ii prescrie cateva sedinte de radioterapie si totul ar fi fost ok)
O alta tocmai si-a dus sotul la Institutul Oncologic Cluj pentru cancer de colon, descoperit in Constanta, dar rezultatul biopsiei nu a fost destul de detaliat pentru medicii din Cluj, fiind necesara trimiterea blocurilor spre o reanaliza(la Cluj) care sa le furnizeze mai multe informatii(de aici intrebarile mele legate de Cluj)
Intre Cluj si Bucuresti nu stiu ce diferenta este dar intre Constanta si ei, din nou din cele ce am auzit, e mare diferenta Cat despre medicul meu de familie, este al treilea si deja nu mai am nici un fel de asteptari.
Va multumesc inca o data! Pe tatal meu il opereaza luni, daca nu va suparati mai vorbim dupa.
0
12-01-2012, ora 22:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam informatii noi imediat ce le aveti !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: