tumora giganta retroperitoneala

26-04-2009
Maru_19
Nu este medic/terapeut
Maru_19
Buna ziua!
In decembrie 2008, mama mea, in varsta de 55 ani, a fost suspectata de fibrom uterin si trimisa la spitalul Polizu din Bucuresti.
Acolo i s-a constatat o formatiune tumorala dura de ~ 30 cm diametru. S-a decis interventia chirurgicala pe 22.01.2009. Intraoperator s-a constat ca tumora este aderenta la perete si anse. Dupa bilant, s-a hotarat sa fie trimisa in serviciul de Chirurgie Generala.
In data de 18.03.2009, a fost investigata tomografic la Spitalul Floreasca, din Bucuresti, unde i s-a constatat o voluminoasa formatiune tumorala solida cu structura neomogena, formatiune ce se dezvolta la nivelul regiunii fundice uterine cu extensie superioara pana la nivelul vertebrei L3 si fara lichid de ascita si fara adenopatii abdomino-pelvine.
Pe data de 23.03.2009 se reintervine chirurgical, intraperitoneal, constatandu-se o tumora giganta retroperitoneala, de origine nervoasa, de cca 30cm diametru, ce placheaza peretele posterior al uterului ( de aspect normal), strans aderenta la aceasta, care coafeaza si impinge cranial ansele mezenteriale cu zone de aderente stranse la acest nivel ( visceroliza), iar posterior amprenteaza aorta la nivelul bifurcatiei vaselor iliace comune si ureterelor fara plan de clivaj si avand ficatul de aspect palpator normal fara determinari secundare. Atunci i s-a efectuat si biopsie tumorala.
As dori sa-mi acordati si mie niste sfaturi cu ce as putea sa fac in continuare.
Mentionez ca mama mea nu se simte deloc bine, are greturi, iar cand se misca, simte cum se misca si aceea tumora.
Va multumesc anticipat!
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.