tumora faringiana extinsa pe limba

06-12-2012
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
buna ziua.va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu ceva.tatal meu a fost diagnosticat cu formatiune tumorala faringiala extinsa pe limba.azi i s-a recoltat biopsia iar medicul ce se ocupa de el ne-a spus ca in mare masura i se va extirpa laringele si o parte din limba devenind purtator de canula toata viata.intrebarea mea este daca va mai putea vorbi si daca va mai manca normal vreodata?va rog mult sa imi raspundeti ptr ca sunt disperata.multumesc.
20 comentarii
0
06-12-2012, ora 23:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de mancat, este posibil (numai chirurgul poate sa stie ce plan de interventie are), dar de vorbit, cel putin pe cale naturala, este improbabil. defapt chiar imposibil. totusi tatalui tau i s-a facut si un examen de bilant ? are ganglioni umflati pe la gat ? are metastaze cine stie pe unde ? i s-a facut un examen CT de gat si torace macar ? caci daca boala e foarte extinsa, cu siguranta acest lucru trebuie vazut, pentru ca atunci operatia devine contraindicata. ati vazut cumva si un oncolog ?
0
07-12-2012, ora 11:10
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
multumesc pentru raspuns.da are pe partea stanga a gatului o umflatura destul de mare(adenopatie laterala).la oncolog nu am ajuns inca.medicul orl-ist ne-a spus ca il externeaza de sarbatori sub tratament pentru a putea respira(are o insuficienta respiratorie) iar in ianuarie dupa ce vine rezultatul biopsiei va recurge la operatie in cea mai mare parte.i s-au facut analizele generale:sange, ekg, radiografie pulmonara si am inteles ca un fel de endoscopie dar doar pana unde e tomoarea.tata nu vrea sa vb despre asta, refuza sa creada diagnosticul.
0
07-12-2012, ora 17:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. mult noroc ! totusi va recomand sa vorbiti cu un oncolog inainte de operatie, caci nu toate cancerele trebuiesc operate, cel putin din prima, iar de multe ori chirurgii, printre care si ORL-istii, nu sunt constienti de asta, atunci cand ar trebui sa fie. este absolut esential sa aiba un examen CT de gat si torace pe care sa-l vada oncologul, asa ca mergeti la el cat mai repede, altfel s-ar putea sa se piarda niste sanse foarte importane pentru pacient !
0
07-12-2012, ora 20:44
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
VA MULTUMESC FRUMOS
0
08-12-2012, ora 18:27
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
azi am fost la el la spital e putin ametit dupa anestezia generala care i-a fost facuta pentru biopsie.ma bucur ca poate sa manance cat de cat dar in schimb parea foarte obosit si m-a mirat ca avea palmele foarte invinetite mai ales degetele.el zice ca le are asa de cateva zile dar pana acum nu mi s-a parut.o fi de la circulatie?
0
08-12-2012, ora 19:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e o intrebare de adresat medicului care se ocupa de el.
0
10-12-2012, ora 13:40
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
azi a fost externat si mi s-a zis ca pe langa biopsie i s-a facut si cu laserul loc sa respire.se pare ca este extinsa pe lobul plamanului stang si ar fi in metastaza.LA CE SA NE ASTEPTAM?
0
10-12-2012, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sa va asteptati sa faceti un consult de ONCOLOGIE si o investigatie imagistica mai completa, de exemplu un RMN de cap si gat, sau un CT + un CT de torace. aveti programare la oncolog ?
0
10-12-2012, ora 22:08
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
Nu.medicul a zis ca i se va face o fibroscopie in ianuarie cand se interneaza.astept sa i-au rezultatul biopsiei si cu el ma voi duce la oncolog.
0
10-12-2012, ora 22:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poate ca daca te prezinti intr-un serviciu dintr-un spital clinic, foarte aglomerat, cu programari in avans, e ok sa mergi si acuma pentru o programare, caci nu o vei obtine de pe o zi pe alta. ideea este ca in momentul in care ai ajuns la consult, sa ai deja toate investigatiile pe care le poti avea, inclusiv de exemplu rezultatul biopsiei. nu ti-ar strica si examenul de bilant, cum ti-am zis, cu CT sau/si RMN.
0
22-12-2012, ora 19:04
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
revin cu o intrebare la dvs.in spital fiind tatei i s-a spus ca are probleme cu viteza de coagulare a sangelui.azi am avut ocazia sa ii vad rezultatele care sunt:INR(PT 13, 0 S) INR:1, 10;LEUCOCITE:11, 310/Ul;VSH:54;hemoglobina:15, 6.cum le interpretati?va multumesc anticipat
0
24-12-2012, ora 11:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu vad o problema cu coagularea sangelui din aceste analize. vsh crescut (cred ca e normal in context), inafara de asta leucocitele putin crescute. totusi aceste analize nu prea valoreaza nimic decat in mana medicului care le-a cerut si cunoaste TOT contextul medical.
0
29-12-2012, ora 20:32
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
Buna seara starea tatei s-a inrautatit.simte ca nu mai aer ca se sufoca si se plange de amorteala si durere de picioare.nu mai are stabilitate si oboseste repede.medicul lui este in concediu vine pe 10 ianuarie.ce parere aveti?va multumesc.
0
30-12-2012, ora 23:00
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
nu stiu ce sa fac.se plange ca il doare urechea pe partea unde este ganglionul acela umflat, spune ca nu mai are putere se duce doar la baie, il dor picioarele si ii amortesc.de mancat mananca inca dar cate putin si moale.nu vrea sa il duc la spital pana nu vine medicul lui din concediu si mai sunt 10 zile.poate evolua in cateva zile boala asa mult sau se poate intampla ceva?imi e atat de greu pentru ca intr-o luna de zile a ajuns foarte rau si dpdv psihic dar si fizic.au ramas doar oasele si pielea de el.ce sa fac?
0
30-12-2012, ora 23:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna seara ! D-na Ana amorteala picioarelor poate fi un simptom al lipsei de potasiu din organism, luati-i de la farmacie o cutie de Aspacardin din care i dati 2 pastilute pe zi !
0
31-12-2012, ora 00:09
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
VA MULTUMESC PENTRU SFAT
0
03-01-2013, ora 11:13
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
Buna ziua.am o intrebare care ma tot framanta.pe 10 il internez pe tata si ni s-a spus ca cel mai probabil va fi operat extirpandu-se laringele si o parte din limba.insa medicii la radiografie ne-au spus ca s-ar putea sa se fi extins spre plaman si urmeaza sa ii mai faca niste investigatii.daca ar fi asa l-ar mai opera pe laringe?mentionez ca abia mai inghite si abia rasufla.
0
06-01-2013, ora 17:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu. in cazul in care boala canceroasa se extinde la o distanta atat de mare de locul initial (deci apar metastazele), atunci operatia nu este indicata. nu mai poate fi vindecata dar nici nu are rost operatia. raman alte variante de tratament, cum este chimioterapia, de exemplu, cu scopul inducerii unei remisii.
0
06-01-2013, ora 17:41
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
va multumesc ptr raspuns.chiar daca ne este greu e mai bn sa stim la ce sa ne asteptam si sa nu ne facem iluzii ca mai apoi sa fim dezamagiti.
0
06-01-2013, ora 18:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr-adevar !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •