tumoare maligna

31-10-2008
rodicarenta
Nu este medic/terapeut
rodicarenta
buna ziua
ma numesc rodica si sant noua pe site.am o rugaminte, poate suna ciudat dar chiar daca nu mi sa mai dat nici o speranta, cred in continuare.dar sa spun.
acum o luna sa descoperit sotului meu cancer la plaman cu metastaza in mediastin, nu sa pus problema operatiei deoarece este avansat, acum face citostatice se simte bine, oare mai am vreo speranta ; este totusi tanar 44 ani, oare.
10 comentarii
0
01-11-2008, ora 05:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deci medicii ti-au explicat clar situatia cancerelor care au deja si metastaze.Nu are rost sa-ti mai dea cineva sperante desarte. Bolile sunt necrutatoare.In fata lor nu conteaza ce varsta ai, ce pregatire, ce avere sau ce pozitie sociala.Cand reusesti sa obtii o victorie asupra lor este extraordinar.Daca problema te depaseste nu poti decat sa asisti neputincios.Imi pare sincer rau si-ti doresc sanatate si putere de a infrunta toate cu curaj!
0
01-11-2008, ora 15:31
rodicarenta
Nu este medic/terapeut
rodicarenta
multumesc ptr raspuns asa este mult curaj si sanatate dar...e asa greu de acceptat.parca nu pot sa imi imaginez eu lam inernat cu diaree si sa descoperit cancerul la plaman ;la prima tura de citostatice sa comportat bine adica nu a avut greturi, varsaturi, doar o lipsa a poftei de mancare si ceva ameteli, ce va mai fi.nepotelu nostru intreaba; bunu are buba; si noi.stam si asteptam ce am putea face...
0
01-11-2008, ora 20:34
anghelescu_lidia
Nu este medic/terapeut
anghelescu_lidia
operata de exenteratie pelvica totala stadiu IV.B, mai sunt sanse, de supavetuire
0
01-11-2008, ora 20:49
anghelescu_lidia
Nu este medic/terapeut
anghelescu_lidia
au trecut trei saptamani de la operatie, nu s-a cicatrizat, mama mea nu poate manca.are dureri cumplite, nu doarme, cum pot sa o ajut va rog
0
01-11-2008, ora 20:51
anghelescu_lidia
Nu este medic/terapeut
anghelescu_lidia
va rog u raspuns urgent
0
01-11-2008, ora 20:51
anghelescu_lidia
Nu este medic/terapeut
anghelescu_lidia
va rog u raspuns urgent
0
02-11-2008, ora 07:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi maine la oncologie sau la clinica unde a fost operata si cere terapie pentru durere.Are facuta o deschidere artificiala pentru eliminarea urinii si scaunului? Incet. incet, se va reface, dar trebuie sa o linistesti.Azi du-te si ia de la farmacie cateva pastilute de Tralgit de 100mg si da-i una la pranz si una seara.Mergi neaparat la oncologie.Numai bine!
0
02-11-2008, ora 19:05
rodicarenta
Nu este medic/terapeut
rodicarenta
buna seara
sant un pic nedumerita sotul a raspuns bine la prima tura de cito dar azi ia scazut brusc tensiunea este oare efectul cito sau este alceva...
0
07-11-2008, ora 19:38
rodicarenta
Nu este medic/terapeut
rodicarenta
buna ziua
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns..
Folosirea aparatului BIOPTRON in cazul tumoare maligna plaman are vreun beneficiu sau nu se poate folosi deloc.
0
02-01-2009, ora 22:56
dorumoise
Nu este medic/terapeut
dorumoise
cate cure de citostatice se pot face neintrerupt? fratele meu a facut 16 cure.nu trebuie si o pauza? stie cineva?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.