tumoare la rinichi de 6 milimetri | Forumul Medical ROmedic

tumoare la rinichi de 6 milimetri

21-01-2012
mih34
Nu este medic/terapeut
mih34
buna tatal meu are o tumoare la rinichi de 6 milimetri as vrea sa stiu aproximativ dupa operatie daca un doctor poate sti dece natura este pana vor fi gata analizele
6 comentarii
0
21-01-2012, ora 11:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
medicul va sti, dar confirmarea va fi dupa analize, dupa biopsie.multa sanatate si va asteptam cu vesti, sa speram bune.
0
21-01-2012, ora 12:22
mih34
Nu este medic/terapeut
mih34
tumoarea a fost descoperita ca facuse apa la plamani iar cand sa extras apa in ea era si sange si ass vrea sa stiu parerea unui medicsa vad macar aproximativ ce crede el ce fel de tumoare crede ca este
0
21-01-2012, ora 15:12
Amarilla
Nu este medic/terapeut
Amarilla
6 mm ? Trebuie sa fie o gluma... Astfel de tumori sunt cu zecile in corp si nu constituie nici o problema majora.
0
21-01-2012, ora 20:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
eu sunt medic, dar totusi intrebarea ta nu imi este foarte clara.
daca vorbim de o tumora de 6 milimetri, atunci este absolut important sa stim cum a fost ea diagnosticata, pentru ca este FOARTE MICA. apoi ce fel de operatie s-a facut. "apa la plamani" este absolut improbabil sa fie tot de acolo. are un examen CT de torace si abdomen ? care spune ce anume ? care e protocolul operator ?

desigur ca, chiar si cu toate aceste informatii scrise aici, tot nu se pot face decat speculatii, pentru ca rezultatul definitiv soseste doar in cateva zile, respectiv BIOPSIA piesei rezecate si examenul ANATOMOPATOLOGIC si HISTOPATOLOGIC pun diagnosticul definitiv.

intai raspunde-ne la intrebarile de mai sus, iar apoi te vom astepta si cu buletinul histopatolgic.
0
05-03-2012, ora 23:44
Victoria_By
Nu este medic/terapeut
Victoria_By
Buna seara tuturor.Ma confrunt de doua zile cu o problema foarte grava.Sotul meu a fost operat cu o luna in urma la rinichiul drept deoarece a avut pietre.Atunci la CT medicii au sesizat ca la celalalt rinichi are o tumoara.Saptamana trecuta a fost operat si i-au extirpat acea tumoara si o parte din rinichi.Iar acum doua zile ne-au spus ca au primit raspunsul de la laborator si ca acea tumoara a fost canceroasa.Spuneti-mi la ce sa ne asteptam mai departe?Mai exista cale de vindecare?Medicii de aici din Germania spun ca totul e sub control dar..


Cu stima si respect Victoria
0
05-03-2012, ora 23:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dar ce ? trebuie sa ne furnizezi mai multe date, referitoare la diagnosticul HISTOPATOLOGIC si la extensia (stadiul) bolii, pentru a putea vorbi de prognostic si alte eventualitati oncologice.

daca medicii spun ca e sub control, si daca zici ca nu a fost nevoie de extirparea intregului rinichi, poate ca a fost o faza incipienta si nu are nevoie de mai mult pentru vindecare, decat de eventuala urmarire la distanta si niste examene imagistice mai amanuntite, gen RMN-uri, CT-uri, etc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetătorii au identificat mutaÈ›iile genetice care cauzează cancerul renal
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • O nouă metodă de tratament pentru cancerul renal
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi È™i cum îți poÈ›i proteja rinichii
  • Modul în care mutaÈ›iile genetice comune cauzează cancer renal
  • Verificarea rinichilor - analize, teste È™i investigaÈ›ii (explicare rezultate rinichi)
  •