tumoare de pancreas ? da sau nu ?

29-09-2009
ionut trgv
Nu este medic/terapeut
ionut trgv
in urma cu trei ani in urma unor dureri acute de abdomen superior partea dreapta am fost internat.In cateva zile s-a instalat un icter mecanic care a necesitat un set de investigatii.Ecografie, endoscopie, rmn, ecoendoscopie, ercp., marcari tumorali. la examanul rmn s-ar fi evidentiat o formatiune tumorala de cativa mm, la nivel de cap de pancreas, la fel si la ekoendoscopie in schimb in urma unor analize repetate de marcari tumorali nu a reiesit nimic, si nici la ERCP. aparitia icterului s-ar fi datorat unei obstructii de pietre plecate de la fiere si am fost externat dupa ce mi s-a scos fierea.Acum as cere parerea unui medic in legatura cu investigatiile facute si mai exact care dintre ele ar fi mai veridica ca sa zic asa in vederea tumorii la cap de pancreas.va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
30-09-2009, ora 15:35
aali
Nu este medic/terapeut
aali
Buna Ionut, marcarii tumorali nu sunt mereu concludenti poti sa ai cancer (doamne fereste) si sa nu fie mari, nici ecograful nu este sigur de multe ori nici nu se vede pancreasul cum zic unii medici ca se ascunde fa un C.T.Si eu am facut icter mecanic si dupa multe investigatii ca nu am nimic dar am facut pana la urma un C.T si mi-au gasit cancer la cap de pancreas.Acum sunt operat de 2 ani si sunt bine mersii.multa sanatate
0
05-01-2010, ora 09:52
badeacatalina14
Nu este medic/terapeut
badeacatalina14
AS DORI UN RASPUNS LA URMATOARELE DATE : FIACTUL PREZINTA LA NIVELUL LOBULUI DREPT O FORMATIUNE SPONTAN HIPODENSA CU STRUCTURA NEOMOGENA DE 52.8/58.9MM
PANCREASUL PREZINTA LA NIVELUL CAPULUI O IMAGINE SPONTAN HIPODENSA DE 19.3MM
0
23-10-2010, ora 14:59
adimro
Nu este medic/terapeut
adimro
buna aali
am si eu un caz asemanator in familie si as dori sa te contactez te rog din suflet mersi mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.