tulburari dupa mese

10-12-2008
maaryus
Nu este medic/terapeut
maaryus
De vreo 6 luni ma tot confrunt cu simptome destul de ciudate... Cand mi-e lumea mai draga am puseuri de puls(tensiunea cred ca ramane normala)..apar la 5 min dupa masa, ating apogeul in 2-3 min (max 160 de batai/min) si apoi scade iar la o valoare normala, aprox. 75/min.. In timpul crizei apare anxietate, maini reci senzatie de lesin. De obicei am o tensiune mica 10-7 sau 9 cu 6... Pana mai acum am crezut ca am ceva la inima(exclus de cardiologi, am de la EKG-uri pana la monitorizare holter totul perfect, binenteles ca si astia au tinut-o cu atacuri de panica si mi-au dat de la sedative usoare pana la metroprolol la nevoie, medicamente care s-au dovedit toate inutile, cu ele sau fara ele a fost la fel) Asa ca nu mi-a mai ramas decat probleme pe digestiv. Analize am facut de m-am saturat, am bagat si magneziu si calciu in mine, fara folos.De altfel toate valorile, inclusiv colesterol, valori tiroidiene au iesit bine... Acum, in ultima perioada s-au inmultit...Nu-s constipat, n-am nici dureri...am facut si endoscopie si-n afara de o mica hernie hiatala e iar totul perfect.Deci exclus si stomacul. A, da..si glicemia e ok..
In ultimul timp tot obosesc din te miri ce..
Care are un sfat bun..in ce directie s-o mai iau? A, da.am eliminat de la inceput de pe vremea cand ma speriasem ca-i ceva pe cardio toti factorii de risc tigari cafea, cola, mancaruri grele si alte asemenea cauze...nici stresat nu sunt...decat de crizele astea :)
1 comentarii
0
12-12-2008, ora 15:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca e asa cum spui si ai cam eliminat cu succes toti factorii / bolile ce iti pot creea aceste stari, ceea ce-ti apare tie, mai ales dupa masa, [cand tensiunea poate scadea brusc, fluxul sanguin fiind concentrat spre digestie] se datoreaza hipotensiunii arteriale.Fluxul sanguin la nivel cerebral scade brusc, mai ales cand te ridici in picioare de la masa, din pat etc. si apare imediat ceea ce ai descris tu.Bea lichide mai multe in cursul zilei, alimenteaza-te adecvat, corect, complet si echilibrat, evita stress-ul si oboseala prelungita, respecta odihna, nu manca copios cand esti obosit, consuma alcool moderat, nu exagera cu fumatul, ia vitamine si minerale de doua ori pe an cate o luna de zile, fa miscare in timpul liber pentru a pune la lucru fluxul sanguin si a imbunatati circulatia [ gradinarit, mers pe bicicleta, plimbari pe jos, sala de gimnastica etc.].Nu te ridica brusc in picioare si odihneste-te putin dupa ce mananci.Tensiunea scazuta are si o componenta genetica.Pentru tensiune scazuta exista un medicament foarte bun numit Hept-A-Myl.Cauta-l in farmacii si ia o luna tratament ca sa vezi cum te simti.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.