tulburari digestive

16-02-2009
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna seara am si eu o mare rugaminte
de 3 ani sunt operata de o tumoare maligna colono-rectala stadiul iii
de atunci am probleme cu digestia
ba am diaree ba ma duc la toaleta de 20 de ori si fac cite putin si atunci cind tranzitul vine accelerat ca nu mai pot ajunge la toaleta va rog daca stie cineva un remediu pentru acest lucru sa imi raspundeti
am tinut regim am fost la gastroenterolog dar degeaba persista mereu si este foarte deranjat va rog ajutati-ma
9 comentarii
0
16-02-2009, ora 22:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca Imodium sau alte medicamente antidiaretice nu mai fac fata, e clar ca trebuie refacuta si flora intestinala. Mie personal, desi n-am avut un diagnostic asemanator, dar diaree cronica, mi-au facut foarte bine capsulele Jarro Dophilus+Fos de la naturiste. Si de fapt orice probiotice sunt excelente si nu au contradictie. Sanatate deplina va doresc!

PS. Poate nu-i elegant ce va intreb, dar fiind cam speriata de anumite simptome si nefacandu-mi colonoscopie, v-as intreba cum s-a manifestat boala la inceput? Am auzit ca n-ar fi semne prea mari la inceput...Pe foarte scurt si sigur, daca nu va rapeste timpul. Multumesc! Numai bine!
0
17-02-2009, ora 08:22
sim1973
Nu este medic/terapeut
sim1973
Daca acum 3 ani ati fost oerata de tumoare maliga colono-rectala, va recomand sa mergeti la un gastroent. pt a repeta colonosc. (de preferat intr-un spital). Bineinteles ca puteti lua imodium, smecta, loperamid, eventuale saruri de rehidratare si ceva Enterolactis, dar sincer in cazul dvs nu cred ca merg...germeni de seminte de in si alti de varza rosie( nu vreau sa se supere nimeni). Sanatate.
0
17-02-2009, ora 13:56
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
la mine s-a manifestat prin diaree scadere ponderala si in final in scaun erau mucuzitati de singe
m-am speriat cind am vazut asta si am fost si mi-am facut colonoscopie si mi-a iesit tumoare
gastroenterologul care mi-a facut mi-a zis imediat la operatie dupa 4 zile m-am internat si am facut interventie chirurgicala
la ex patologic mi-a iesit tumoare maligna st iii
fara alte dureri sau ceva nimic
in urma cu 10 luni mi-am dat seama ca ceva nu este in regula si m-am internat la chirurgie la cfr 2 si am solicitat sa-mi faca colonoscopie
doctorul de acolo a zis ca-mi face si de fapt mi-au facut irigoscopie si nu a iesit nimic la aparat cu toate
ca daca erau atenti se vedea dar asa este cind sa se intimple
am fost din cauza scaunelor dese si la enterolog si mi-a zis ca este colita sa stau linistita sa maninc regim ca nu este ce cred eu adica nu este cancer poate daca imi dadea de atunci sa fac colonoscopie nu ajungea la st iii dar asta este sunt medici si medici
la doctor ma duc in fiecare an si fac colonoscopie si tomograf si tot ce trebuie anul trecut m-am internat in septembrie si am facut colonoscopie si mi-a iesit un ganglion in zona iliaca stinga de circa 1, 5 cm
chirurgul care m-a operat a zis sa vin dupa 6 luni din nou si acum ma internez pe la sf lui martie sa vedem ce iese dar am ramas cu urmari si cit imodium sa iau sau alte medicamente ca la mine se intimpla zilnic
va multumesc de raspunsuri
sanatate daca doriti sa ma intrebati altceva in legatura cu aceasta boala va raspund cu placere
sanatate
0
17-02-2009, ora 15:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc pentru cele scrise!
M-a pus si mai si pe ganduri.Eu am avut diaree (am inca tendinta daca mananc ce nu trebuie), am scazut in greutate vreo 4 kg in primele luni si cand mananc ce irita am scaun cu mucus, dar n-am cu sange. Mi s-a spus sa stau linistita, ca am sindrom de colon iritabil si colonoscopia nu-i absolut necesara. oricum vreau s-o fac, dar am o teama paralizanta sa iau Fortransu pentru purgatie...Mi-a spus un medic ca daca hemograma si sideremia ies bune, sa nu ma mai gandesc la cancere ca numai rau imi fac. Or, vad ca simptomele pot fi serioase...Aveati scaun mai decolorat la inceput? Ati scazut mult in greutate?Nici eu nu am dureri, decat in perioada menstruala si doar senzatia ca mancarea mai stagneaza prin intestine si colon in partea dreapta.Nu stiu ce sa mai zic, eu iau acu si Sulforaphane de la naturiste care e foarte bun anticancerigen, ma simt incomparabil de bine de cand iau, mai ales ca e bun si pentru Helicobacterul pe care il am in stomc.
Multumesc mult si va doresc multa-multa putere si sanatate!!
0
15-03-2009, ora 19:20
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
da am slabit vreo 7 kg nu aveam pofta de mincare si eram dependenta de toaleta la sf am facut cu singe
si atunci m-am speriat si am fugit la doctor
dar la inceput cind am inceput sa slabesc am fost internata la cfr 2 si mi-a facut la chirurgie irigoscopie
dar nu a iesit nimic daca vedeau de atunci nu ajungeam la stadiul iii
este f greu sa nu poti pleca nicaieri din cauza acestui lucru
plus ca mergi periodic la doctor si dupa interventie am facut radioterapie si chimioterapie o gramada
daca aveti cu mucus va sfatuiesc sa mergeti sa faceti colonoscopie cel mai greu este cind bei acel fortans
care mie cu probleme imi face rau dar nu am ce face dar cind iti face colonoscopia iti face anestezie si este acceptabil
va doresc sanatate si nu ezitati sa va duceti la doctor
eu am fost inainte tot asa aveam probleme cu diaree si am fost la sp municipal la cabinet de gastroenterologie si mi-a spus sa stau linistita ca nu este cancer este colita si mia dat regim si pina la urma am ajuns unde am ajuns ca daca il descopereau de la inceput poate nu era nevoie de interventie chirurgicala ca eu imi cunosteam corpul nu aveam niciodata diaree ma duceam la toaleta dim fara probleme
asa ca mergeti la colonoscopie mai bine sa fiti sigura
va doresc sanatate
0
15-03-2009, ora 20:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc mult pentru raspuns!
Imi pare tare rau ca treceti prin asa ceva! E atat de greu cu toate senzatiile alea, cu ideea ca ati facut tot ce trebuie si totusi nu a depins de dvs...
E adevarat ca si acum mi se intampla sa fac cu mucus, eu am slabit doar vreo 4 kg intr-un an, dar am facut de curand tomografie digestiva cu substanta orala de contrast, si nici la abdomen sau pelvis nu s-a vazut nimic. Mi s-a spus sa stau linistita ca nu am nimic. Sper ca asa e.
Eu am fost la o clinica ce trimite scaunul si analize din sange la un laborator din Germania, am inteles ca e singurul din Europa. Mi-a iesit ca am niste alegii alimentare si de cand tin regim si tratamentul indicat de acolo mi-e incomparabil mai bine. Nu mai fac tatonari si nici nu sunt expediata de medici cu diagnosticul de colon iritabil...
Daca va poate ajuta cu ceva, va pot lasa nr. de tel de la ei, au si pe partea de oncologie tratamente (mie mi-au facut si marker tumoral care aici nu se face). E foarte scump, cel putin ce am facut eu si la venitul meu, dar merita sa intrebati macar telefonic ce ati putea face. Clinica se cheama World Clinic - 021.316.68.31. Intrebati macar.
Va doresc sincer multa sanatate si putere! Nicio boala nu e incurabila, e doar cronica si sigur exista un tratament care sa va ajute!
0
16-03-2009, ora 08:48
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna multumesc de raspuns
imi pare bine sa aud ca esti bine si nu ai nici un fel de probleme sa dea dumnezeu sa fie toata viata tot asa
am scris nr de tf pe care mi le-ati dat si o sa incerc dar dupa ce vin de la spital ca ma internez pe 19
am facut maracari tumorali si au iesit ok
acum sa vad la colonoscopi si tomografie ce imi iese
o zi buna va doresc
0
08-04-2010, ora 20:15
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Am facut doua colonoscopii sunt suportabile, am facut doua endoscopii nu se moare, nu mi-au gasit nimic tumoral pe nici unde, cu tratament si regim eu tot nu ma simt bine.Ma doare burtica, ma balonez, am borbolisme si toate celea probleme digestive.Nu fac cu mucus si nici cu sange si nici la wc nu fug toata ziua numai ca m-am saturat de discomfortul abdominal.Nu mi-au spus nimic concludent.Ce si unde sa ma m-ai caut?Oare mica hernie hiatala de care se pare ca sufar sa-mi dea asemenea simptome??? Si inca ceva am facut biopsii din stomac si colon si au fost negative.Poate cineva sa-mi spuna ce am ca eu m-am cam saturat sa astept sa-mi treaca.Am aceste simptome de patru ani care nici nu se amplifica dar nici nu dispar mai precis sunt aproape constante si zilnice. Nadir
0
26-09-2016, ora 23:13
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Cum ti-ai rezolvat problema de sanatate, esti mai bine acum ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Aditivii din dulciuri pot altera structura și funcțiile tubului digestiv
  • MIT: Un digestiv (tăria înainte de masă) îmbunătăţeşte digestia
  • Sfaturi pentru o bună digestie
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  •