tulburari de vedere, amorteala degete, dureri cap

07-01-2010
nothingclear
Nu este medic/terapeut
nothingclear
Am avut parte de niste probleme de vedere care nu sunt de natura oftalmologica ci, zic eu, neurologica.
Mi s-a intamplat de cateva ori sa am parte de tulburari de vedere care se manifesta astfel in cazul meu:
-fie imaginea sa formeaza pe jumatate:daca imi privesc palma vad jumatate din aceasta
-fie imi apare ca un cerc luminos mic care "creste" si imi acopera aproape in intregime imaginea.
Aceste tulburari apar si trec in aproximativ 30-60 de minute.
In timpul unei astfel de tulburari eram la scoala si am realizat ca sunt incapabila sa citesc sau sa scriu desi stiam cum si ca pot, groaznic sentiment.Tot atunci degetele de la maini si picioare si buzele chiar si limba imi erau amortite.
Astfel de tulburari se intampla din senin(sau in preajma menstruatiei).In ultimii 2-3 ani am avut 4 astfel de "evenimente"Banuiesc ca este ceva de natura neurologica.Am hotarat sa fac analize in acest sens, maine imi iau trimitere pentru neurologie sau/si alte trimiteri in functie de parerea medicului de familie(desi prima oara cand am avut un astfel de episod mi-a spus sa nu imi fac griji ca este de la oboseala/stres, de aceea nu am actionat in niciun sens).Am observat in ultimu timp si niste spasme involuntare ale muschilor, mai ales a celor de la gat si dureri de cap in zona cefei.As dori pareri sau sugestii referitoare la cazul meu.Multumesc anticipat.
[simptomele este posibil sa fie descrise putin exagerat intrucat sunt ipohondra]

Mentionez ca am 17 ani si nu am alte detalii referitoare la problema mea, nu am facut inca niciun fel de analize, medicul oftalmologic mi-a zis clar ca problema mea nu are cum sa fie de natura oftalmologica.
8 comentarii
0
07-01-2010, ora 21:18
nothingclear
Nu este medic/terapeut
nothingclear
o alta problema de care am uitat sa scriu este :insomnia.Nu pot sa ma relaxez, sa nu ma mai gandesc la nimic concret si sa adorm, motiv pentru care incerc sa ma epuizez, desi de cele mai multe ori nici asta nu functioneaza.
0
08-01-2010, ora 08:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Problemele tale nu pot fi depistate si nici vindecate de medicina clasica. Cauzele boli nu se pot vedea nici in analize nici la vreun aparat caci sunt foarte subtile. Iti recomand sa mergi la un medic homeopat cu experienta caci simptomele acestea sunt cunoscute si vindceabile in homeopatie. Iti spun din cunostinta de cauza.
0
10-01-2010, ora 19:28
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Ai rezolvat ceva ? se pare ca am si eu aceeasi problema. Am fost astazi la neurologie si mi-a spus sa fac un test RMN. citeste topicul meu
0
10-01-2010, ora 22:32
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Fac testul RMN si te tin la curent.
0
22-01-2010, ora 13:52
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Am revenit cu diagnosticul care nu e deloc suparator, se numeste Migrena cu aura, asta dupa ce am facut testul RMN si AngioRM, care a iesit foarte bine, am facut si Encefalo grama, care deasemenea a iesit bine, analizele sangvine au iesit in limite normale, deci bune. Nu se poate determina de la ce anume am acesta migrena, pentru ca obosit, sau stresat nu sunt cu 24 de ore inainte.
Doamna Doctor mi-a recomandat sa consum foarte putin sau chiar deloc : cafea (foarte concentrata), ceaiuri, energizante, alcool si ciocolata concentrata, adica cu limita, sau deloc daca pot.
In plus trebuie sa respect orarul de somn, sa fiu odihnit, si culcat inainte de miezul noptii, ceea ce mi se pare aproae imposibil.
0
22-01-2010, ora 13:56
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Poti citi mai multe aici despre aceste migrene sa vezi daca recunosti simptomele.

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic4574.html

Si aici poti sa citesti totul despre migrene simple si cu aura. Bafta multa se pare ca nu prea scapam de ele.

http://www.sanatatea.com/art/boli-somatice/1097-migrena-maladie-cu-manifestari-paroxistice-de-cefalee.html
0
22-01-2010, ora 14:18
nothingclear
Nu este medic/terapeut
nothingclear
Multumesc de raspuns, mie mi-era frica sa nu fie ceva mai grav.Migrenele de genul asta sunt chiar suparatoare, dar asta e.Eu in general cand am avut migrene(de cele cu aura nu auzisem) eram fie obosita, fie stresata fie mancasem foarte aiurea si dormisem foarte putin cu cateva zile inainte.Treaba cu orarul de somn am zis de mult timp ca o sa respect si o sa ma odihnesc cum trebuie, dar si eu consider ca e aproape imposibil.
Mersi inca o data de raspuns.
0
22-03-2021, ora 12:00
Teodora17
Nu este medic/terapeut
Teodora17
Buna. De 2 ani si eu trec prin aceleasi simptome si desi analizele au iesit bune, medicii nu imi pot pune un diagnostic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Problemele de vedere sunt asociate cu mortalitatea
  •