tulburari de somn! | Forumul Medical ROmedic

tulburari de somn!

27-02-2010
Pascu_Anka
Nu este medic/terapeut
Pascu_Anka
Buna seara!Ma numesc Anca si am 21 de ani si de vreo 6 luni nu mai am somnul pe care il aveam inainte...de foarte multe ori adorm foarte greu sau daca resusesc sa adorm la o ora decenta ma trezesc la ora aporximativ 3 si adorm foarte greu dupa aceea si ma trezesc devreme am un somn destul de agitat cu cosmaruri, am inceput sa vorbesc in somn destul de des si de mult si mai tot timpul daca nu vorbesc scot un fel de sunt caracteristice unui geamat!De foarte multe ori ma trezesc si am impresia ca nu am dormit de fel si ma simt foarte obosita!Sau am perioade cand dorm dupa masa dar din nou acelasi sunte, cosmaruri...
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ???
4 comentarii
0
28-02-2010, ora 05:46
day
Nu este medic/terapeut
day
Trebuie sa iti faci o rutina inainte de culcare. Sa te culci la aceeasi ora in fiecare seara. Sa faci baie sau dus cu 2 ore mai devreme de a te culca. Sa bei un ceai sau un lapte cald(niciodata rece, ca e ca un energizant).Daca faci sieste in timpul zilei, niciodata sa nu dormi dupa ora 14.Daca nu ai adormit in 30 minute dupa ce te-ai bagat in pat, mai ridica-te si fa altceva(asculta o muzica, citeste ceva relaxant).
O cauza frecventa a imsomniei si a tulburarilor de somn e constipatia si indigestia, deci fii atenta la ce mananci seara.
Daca imi mai vin idei, mai scriu!
0
28-02-2010, ora 06:07
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
@anka

poate nu ar fi rau sa te gandesti si la cauzele care au declansat aceste insomnii... daca poti sa le legi de niste probleme aparute in plan personal sau o perioada stresanta careia trebuie sa-i faci fata

dupa cum stii, in timpul somnului se descarca tensiunile nervoase acumulate in timpul zilei, si somnul tau agitat arata ca sunt ceva...
apoi, ar mai fi o problema de sanatate ( dificultati la respiratie, deviatie de sept, polipi, etc) dar banuiesc ca pe acestea le-ai investigat deja.

descoperind cauza si lucrand la ea, ai mai multe sanse de succes sa elimini aceasta problema!

numai bine!
0
28-02-2010, ora 21:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Un tratament corect pentru insomnie, iti poate prescrie medicul psihiatru; Iti recomand pe doamna dr Carmen Cauni sau doamna dr Otilia Vanghelescu de la Centrul Medical Med-as;numai bine
0
01-03-2010, ora 09:06
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Stimată d-nă,

Aveţi nevoie de un consult integral, adică holistic (fizic, mental (gândire), psihic (sentimente, emoţii), spiritual (consultaţi-vă cu duhovnicul dvs.; aveţi nevoie şi de o spovedanie).

Sugestie:
DR. ANA-MARIA ILIESCU
Cabinetul ANASAN
str. Valea Furcii nr. 8, sector 6, BucureÅŸti,
Tel. fix: 021/ 777.71.96
Tel. mobil: 0722.552.992 (tel. personal)

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică :)
P.S. La mulţi ani.


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul