tulburari ale menstruatiei

11-05-2008
pink_lady_di87
Nu este medic/terapeut
pink_lady_di87
Am 21 de ani si de mica am avut probleme cu chisturile. Am fost de 2 ori operata, pana la urma am scapat de aceasta problema si trebuia sa i-au ca tratament anticonceptionale. Ulterior am mai avut alte probleme. Anexita a fost una din ele, atat de tare eram racita incat trebuia sa i-au injectii in doze foarte mari. Am luat de 2 ori tratamentu si nici acum nu sunt sigura ca mi-a trecut (eu avand probleme cu antibioticele, nu toate au efect, la altele sunt alergica). In plus am mai avut o rana pe col, rana care am descoperit-o in momentul in care nu am mai fost virgina, si care se presupune ca ar fi fost acolo inainte de contactul sexual. Am incercat sa o cauterizez si sa i-au medicamente, dar s-a vindecat doar partial. Urma sa fac anu asta si a 2-a cauterizare si chiar sa incerc sa imi fac un vaccin impotriva cancerului de col, deoarece am inteles ca pe viitor s-ar putea sa am mari probleme.
Acuma recent am decis initial sa imi schimb anticonceptionalele deoarece ma dureau foarte tare sanii inaite de ciclu (am facut si un eco la sani si nu am nimic anormal). Noile anticonceptionale pe care mi le-a recomandat ginecologul meu imi provocau dureri f mari de burta la ciclu, sangerarea era mult mai scurta ca de obicei si mi-au aparut foarte multe cosuri ( eu aveam un ten de invidiat inainte), dar am scapat de durerile de sani de dinaitea ciclului. Neavand o relatie pt moment am decis sa intrerup anticonceptionalele de tot (ginecologul fusese de acord). Prima luna mi-a intarziat un pic ciclul si mi-a venit foarte putin, iar acuma mi-a intarziat aproape 4 sapt, si imi vine un fel de scurgere maro-galbuie urat mirositoare. Acesta se poate numi ciclu? Oricum am sa merg la ginecolog imediat ce o sa am posibilitatea, dar pana atunci as dori sa aflu ce ar putea fi? Poate fi alt chist, sau de la anexita, datoriata ranii de pe col..care ii problema?
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
1 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Cel mai sigur este reactia organismului la intreruperea anticonceptionalelor, coroborate cu rana de pe col.Cel mai bine pentru rana pe col este indicat sa faceti o interventie care se numeste "LLETZ"sau "ERAD" in urma careia veti scapa de aceste cauterizari repetate datorita vindecarii incomplete.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.