tulburarea obsesiv-compulsiva

711 comentarii 1 2 34 ..... 23 24 Înainte ›
0
31-01-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
am apasat aiurea si s-a intrerupt mesajul.
eu iau prozac, dar doza minima de intretinere 20mg/zi si dupa cum am spus am zile foarte bune, bune si mai putin bune.
Ei acum ma gandesc ca orice om dupa lumea asta are si el zile mai proaste, nu?
Dar oricum e o diferenta de la cer la pamant cum sunt acum si cum am fost.
Brigite, ai fost o mare norocoasa si tu, pen ca ai dat peste preotul acela Dumnzeu sa-l ajutae si te-a indrumat de la inceput unde trebuie.
Eu am stat foarte mult si in cazul meu obsesiile s-au cronicizat si au devenit mult mai severe. Desigur nu ignor sau minimizez suferinta ta sau pe-a celorlalti colegi, spun numai ce s-a intamplat in cazul meu.
Din pacate aceasta parsiva boala atinge si copii si inca de la varste fragede si stau cam cu frica in san ca puiul meu sa nu pateasca boala asta cand va fi mai mare.
Eu mi-l protejez cat pot, dar a dat semne de anxietate cam de mic:(
Spre ex, nu vroia sa stea singur in camera lui sau daca era singur la etaj, a avut perioade cand nu se ducea singur nici la wc.
Pana la urma am descoperit sursa anxietatii lui, erau desenele animate pe care le-am scos definitiv. Acum se uita pe alt canal cu desene non-violente.
Cam atat...
Va doresc numai bine si...ganditi pozitiv!
0
31-01-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
da, inca mai iau efectin R75 si serlift dar dr. mi-a spus ca o sa-mi reduca doza(sper luna asta)si sa continui asa ca o intretinere.
cand mi s-a intamplat totul, a fost acum 6 ani cand am schimbat domiciliul, de pe litoral intr-un orasel de provinciei unde locuiesc si acum. asta datorita sv.sotului...asa a inceput totul. intr-o zi, de boboteaza, dar pana atunci eram afectata ca imi pierdusem prietenii, prin plecarea de pe litoral iar aici nu cunosteam pe nimeni.preotul la care am ajuns din intamplare, mi-a spus ca si el are aceleasi pb.si s-a dus la un calugar clarvazator care l-a indrumat catre medic.i-a spus ca nu e mana raului asa cum crezuse el.iar de atunci se intampla ceea ce v-am povestit pana acum.
0
31-01-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
doruletz, vreau sa-ti raspund la ceea ce mai itrebat dar nustiu cum mai trimite-mi un mj si spune cum sa-ti raspund
0
01-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
salutare!
ce faceti, cum sunteti?
eu, la munca, e foarte mult stres acum si sa fiu sincera nu imi place extraordinar ceea ce fac, si pentru ca stam intr-un orasel mic posibilitatile sunt foarte reduse de a-mi gasi in alta parte.
In rest, bine pot spune!
voi?
doruletz, am primit mesajul tau si iti voi raspunde, numai putin timp sa gasesc!
pupici la toata lumea si sanatate multa
0
01-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
buna prozac ma simt un pic mai bine sunt inca tare agitat si nu am chef de nimik.dimineata mi-e mai greu insa spre seara starea mea se inbunatateste.tu cand aveai starile acealea urate tot dimineata era mai greu?
0
01-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Horatiu, o sa iti treaca si starea asta de agitatie care se trage din anxietate, deocamdata ce sa ityi spun esti la inceputul tratamentului si cum astea sunt pe termen lung...mai ai un pic de strans din dinti!
Bafta multa iti doresc.
ah, si mai am o intrebare, nu ti-a dat dr tau niciun anxiolitic pe langa fevarin?
de obicei asa se da, acu eu nu ma dau desteapta, dar anxioliticul ajuta pe o perioada determinata de timp pana ce antidepresivul incepe sa-si faca treaba.
dupa 6-8 saptamani doza de anxiolitic se reduce si se ramane numai pe antidepresiv, cel putin asa a fost in cazul meu si al celor cu care am mai discutat.
brigite, ma bucur ca esti bine, tine-o tot asa si mai intra pe aici cu un sfat, una-alta sa-i ajutam pe copii astia:)
de mine ce sa va spun, ieri am avut si eu o zi mai gri, caci e de mult la munca si colac peste pupaza vor sa imi mai dea si alte treburi cu care nu sunt de acord.
in plus, pentru moment nu sunt asa multumita de jobul asta si am incepu cautarile in alta parte, asa ca am nevoie de suportul vostru:)
Doruletz, sper ca esti mai bine si ca mai intri pe aici sa ne spui cum mai avanseaza lucrurile.
va doresc un we linistit si desigur intram si vorbim
va imbratisez pe toti
0
01-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
da, prozac eu sunt bn din pacate am trecut si eu prin toate starile dar cu ajutoru medicatiei si a-l fam.[sot si copil] m-am ridicat si acum sunt bn.vreau sa va spun ca de existenta, , bolii mele' nu a stiut nimeni decit sotu.de fapt nici acum nu stie nimeni ca as fi avut ceva decit voi ca nd cautam ceva pe net si am intrat din itimplare pe acest site si v-am descoperit ca vb asa deschis pt ca eu oarecum ma simteam vinovata ca am gindit asa de copil si toate timpeniile alea.eu pina acum vreo 2 zile cind am inceput sa vb cu voi am uitat de visul meu urit uitasem ca as fi avut ceva.dar acum vreau sa va incurajez, si sa va ginditi la ziua de miine cu mari SPERANTE si sa va spuneti mereu in gind EU NU AM NIMIC sa auzim numai de bn
0
01-02-2008, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
prozac am uitat sa-tzi spun ca iau prozac shi anxiar.jumate dim., jumate la pranz.dar o sa incep sa renuntz la el.
in rest nimic deosebit.shi eu am avut azi o zi cam urata.m-am certat cu cineva fara sa vreau, ca sa zic asha.eu nu mai vreau sa ma cert cu nimeni, dar nu shtiu cum sa fac.ca oamenii te provoaca mereu.shi macar daca ash fi sanatoasa sa pot sa le duc...
va pup
0
01-02-2008, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
horatiu nu te speria ca asa e la inceputul tratamentului.shtii cum, se accentueaza un pic simptomele.shi la mine diminetzile erau groaznice shi abea apoi spre seara ma simtzeam mai bine.itzi doresc putere sa treci peste.
0
01-02-2008, ora 00:00
cineva1
Nu este medic/terapeut
cineva1
buna, am intrat pentru prima oara pe acest forum si sunt fericita, sa zic asa, cand vad ca nu sunt singura care sufera de asa ceva. Nu am fost niciodata la medic pana anul acesta, si au trecut 17 ani de cand mi-a aparut prima oara acesta tulburare obsesiva. Viata mea a fost ok pana acum, am reusit sa duc o viata aproape normala langa prieteni si familie. Am putut sa tin totul sub control, fara probleme. Anul trecut m-am casatorit si imedeat am plecat departe de tara, de familie. Dupa doua luni a reinceput cosmarul, ca nciodata, este cumplit. Nu stiu la cine sa ma duc, limba inca nu o stapanesc destul de bine, doctorii costa foarte mult. Problema mea este ca am si eu aceeasi teama de a nu face rau cuiva. In tara era familia, acum este sotul. Gandurile mele s-au trnasformat in imagini, noaptea am cosmaruri, vad numai crime. Totul a inceput de cand eram copil si am vazut la stiri imagini macabre, cred ca am ramas marcata. Toata viata mi-a fost teama sa nu fac rau cuiva, acum nu vad decat imagini in care ii fac rau sotului meu sau altora. Imi este frica sa raman singura cu o persoana, mai ales cand sunt cutite prin preajma. Este. Am vorbit cu un psiholog care mi-a zis ca totul s-a declansat din cauza singuratatii, sunt anxiosa si intram repede in atacuri de panica. Imi inchipui tot timpul ca am innebunit, ca o sa sfirsesc prin am pierde mintile si o sa raman intr-un ospiciu. Nu am curajul sa fac copii, desi ar cam fi timpul. Mi-e teama sa nu devin schizofrenica sau mai rau. Nu mai stiu in ce directie sa o iau. Nu stiu daca voi mai putea sa fac copii daca iau tratament. Poate ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. Nu mai mai pot gandi la nimic, din prima secunda de cand ma trezesc si pana adorm, sufar de aceasta teama cumplita, tremur tot timpul.
0
01-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
cineva1 intra pe - si vb aiici.dorulet ms de sfaturi azi iara mi-a fost rau am fost la suc si ma luat cu transpiratii puternice si m-am enrvat si mi sa facut rau.cum scap de aceste transpiratii o sa treaca?fevarin ajuta si la asa ceva?
0
02-02-2008, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
cineva 1, asculta-ma:eu in viatza mea nu am crezut ca pot sa ma pricopsesc cu aceasta boala, despre care, dealtfel, nici nu shtiam ca exista.
in vara asta s-a intamplat coshmarul.acum sunt mai bine, de altfel, daca urmareshti mesajele mele, cam itzi dai seama despre ce e vorba.asha, shi acuma itzi spun :fugi imediat la psihiatru.eu nu shtiu cum zici tu ca o ai de 17 ani.cum se poate trai atata timp cu asha ceva netratat?!in fine.
nu invoca limba sau lipsa de timp, vei regreta f mult.ia-tzi un dictzionar shi tradu-tzi totul pe o hartie shi mergi!eu daca ash fi shtiut depre aceasta boala, mergeam imediat la psihiatru cu toata increderea.aveam prejudecatzi fatza de antidepresive, ashadar am ezitat.acu sunt sub tratament.tu ai vazut discutziile noastre anterioare.eu te sfatuiesc prieteneshte.shi pemine ma ajuta acum altzii care au trecut prin asha ceva sunt bine acum.le multzumesc din suflet, de aceea shtiu ce inseamna o mana intinsa de felul acesta.exact aceleashi simptome le aveam eu.identic.acum au disparut astea shi am altele.in fine.
nu sunt psihiatru, dar tu ai aceeashi afectziune.shi e cumplita crede-ma.nu mai intarzia sa mergi la psihiatru.AZI!la inceputul tratamentului itzi va fi poate shi mai greu, dar nu renuntza la tratament.eu am renuntzat initzial shi am facut rau, pt ca mi s-a agravat totul.daca faci totul ca la carte, ai toata increderea ca o sa fie bine.
eu le multzumesc din suflet tuturor de pe forum care ma ajuta.pt mine asta e psihoterpia adevarata:incurajarea cuiva care a patzit-o shi care acum a scapat de coshmar.
doamne ajuta.
nu uita medicatzia face totul.este explicat totul medical.nu intru eu acum in amanunte, ca ashfi penibila.dar m-am informat f mult despre ac boala shi crede-ma ca shtiu ce spun.
0
02-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
am o intrebare.in aceasta afectiune ce este mai indicat fevarin sau sertralina?multumesc
0
02-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Hei cineva1 bine ai venit printre noi:)
Uite poti sa-mi citesti mesajele si vei vedea ca exact prin acest cosmar am trecut si eu si astazi multumesc lui Dumnezeu sunt bine.
am si repet si zile mai proaste, dar departe de cosmarul pe care l-am trait din 2000 pana in 2003.
Nu stiu in ce tara locuiesti si nu asta e important, dar cum spunea doruletz, ia un dictionar si fa-ti o mica traducere a bolii.
In engleza ea se numeste obsessive compulsive disorder si poti gasi sfaturi extrem de bune pe www.ocfoundation.org, desigur ele nu te ajuta decat sa te informezi despre ce e vorba si cum te trateaza.
dar mersul la dr se impune pentru ca nu se merita sa te chinui asa!
ia-ti inima in dinti si mergi la doctor!
iti doresc sanatate si sa scapi de cosmaru asta!
si te asteptam cu vesti bune:)
0
02-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
horatiu, legat de intrebarea ta, depinde de chimia creierului fiecaruia.
vorbeam anul trecut cu o fata care facuse greseala de a intrerupe tratamentul, desi ii mergea super si credea ca s-a vindecat, asa, de data asta medicul ei i-a dat prozac si nu i-a mers deloc!
dupa o luna de tratament inutil, i-a fost schimbat pe zoloft (sertralina) si inca ceva (nu-mi amintesc) si ii merge super!!!
eu, inainte de prozac, am incercat anafranil, nu mi-a mers si e de evitat ca are multe efecte secundare, DAR, in cazul in care raspunsul la antidepresivele noi e slabut, se administreaza si se pare ca are rezultate f bune.
am mai luat dr vre-o luna zoloft, dar in doza mica si evident nu a mers!
in concluzie,.e cumva cam "pe ghicite" functie de raspunsul pacientului la medicatia data.
tu nu te grabi omule, nu iei nici de o saptamana, cu astea tre sa ai rabdare muuulta ca sa simti ceva ameliorare.
pe langa fevarinu asta ce iei pentru anxietate?
te pup si ai grija de tine
0
02-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
multumesc prozac de sfaturi esti de mare ajutor.nu stiu am stari ciudate am as frica tot timpul in mine ma simt blocat, trebe sa-mi cumpere tata masina si in loc sa ma bucur incep sa tremur nu ma recunosc si nu inteleg de ce?sau in loc sa ma bucur d prietena mea cand o vad incep sa tremur si alta data eram zmeu sa zic asa.nu mai pot sa vad nimik nici acasa nu imi mai vine sa vin am stari tare ciudate si nu am chef d nimik.or fi tot de la ocd?nu mi se potriveste perfect aceasta boala nu am gandurile pe care voi le aveti desi am ruminatii ideative imi merge mintea ca o moara stricata si ma gandesc in continu la ganduri obsesive.am avut in copilarie ganduri blastemice imi venea sa injur in biserica.unde m-asi putea documenta mai mult despre aceasta afectiune?multumesc
0
02-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
gandurile blasfemice apar doar in ocd?si imi mai amintesc ca in copilarie am avut o perioada imi venea sa-mi fac cruce in continuu in orice incapere era ca un tic.dar mi-a trecut.tot de ocd tine.?prozac poti sa-mi dai un raspuns tu ai citit mai mult.nu am timp sa ma duc sa-mi i-au materile ca sunt in sesiune dar dupa imi fac timp si am documentez mai mult.
0
03-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
horatiu, ar fi bine sa intri si sa citesti depsre OCD pe www.ocfoundation.org;
doua carti iti recomand:
Stop Obsessing! How To Overcome Your Obsessions And Compulsions de Edna Foa, si The Imp of the Mind si Getting Control, amandoua de Lee Baer.
Sunt carti bune in care te invata skills-uri pe care sa le folosesti atunci cand starile de anxietate nu iti dau pace.
Mai sunt si cele ale Irinei Holdevici, Psihoterapia Anxietatii dar aici trateaza toata sferaanxietatii(atac de panica, tulburarea de stres post-traumatic, anxietatea generalizata si OCD).
Tu cumpara-le si citeste-le obiectiv fara a-ti insusi toata simptomatologia;)
Hai te pup si ai grija de tine, mai lasa timp fevarinului sa actioneze si vor veni si zile mai bune, crede-ma!
ei, si bucurate alaturi de prietena ta!!!!!
0
03-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
multumesc prozac de raspunsuri.si de indicatii.am o mare rugaminte poti intra te rog pe - vreau sa-ti pun niste intrebari sau unde ti-asi putea da un maill?.vreau sa te intreb niste chestii.daca nu, nnu e nici o problema vb aic pe forum.
0
03-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
am vb cu medicul psihiatru si a zis ca daca vede ca starea mea generala nu se inbunatateste sa inceapa sa-mi dea neuroleptice.eu nu as fi deacord prozac tuce zici.a zis sa i-au vre-o 3 luni neuroleptice.se dau neuroleptice in ocd?eu am citit ca da dar nu as prea vrea.
0
04-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
prozac, unde se gasesc cartile alea? sint in engleza sau in romana? si despre ce sint?
mersi
0
04-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
SALUTARE!
horatiu, eu nu inteleg ceva si te rog sa ma lamuresti!
1. de cand esti pe fevarin?
2.tu l-ai sunat pe dr cand ti-a pomenit de neuroleptice sau aveai deja stabilita intalnire cu el?
3. iei si altceva in afara de fevarin?
Merci!

ioane, sunt in engleza cartile si se pot comanda dupa amazon, dar sunt si in romana -unele le poti gasi in orice librarie la sectiunea Psihologie.
Tu cum te mai simti?

Eu sunt binisor, cu treaba multa azi si...cam fara chef, rushinica sa-mi fie!
Fetelor, pe unde umblati?
0
04-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
i-au rivotril.am fost sambata la el si a zis ca daca nu ma linistesc imi da ceva neuroleptice.i-au fevarin de 3 zile dai i-au sertalina de 3 luni,
0
04-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
ce fel de neuroleptice se dau in ocd.eu nu as prea vrea sa i-au.dupa cunsotintele tale afecteaza au reactii secundare.eu stiu ca se dau in psihoze etc.
0
04-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
E bun rivotrilul, ar trebui sa te ajute in special in starile de anxietate!
Acum, schemele sunt diferite de la un pacient la altul, in privinta lor nu te pot ajuta ca nu sunt medic si imi depaseste cunostintele.
Tot ce imi amintesc, la inceputul tratamentului cu prozac, e ca doctorul imi tot spunea sa am rabdare ca acesta sa inceapa sa isi faca efectul.
Stiu din experienta proprie ca anxietatea atinge maxime greu de suportat si eu te sfatuiesc la fel sa ai rabdare, altfel dr va fi nevoit sa iti introduca si altceva pe langa schema data si...devii un "cocktail" de psihotrope.
Lasa putin medicamentele sa actioneze si daca dupa 2-3, chiar 4 saptamani nu observi nici-o ameliorare ia din nou legatura cu medicul tau.
Da, neurolepticele sunt utilizate in psihoze in primul rand, dar asta are mai putina importanta (nu ti le da pentru asta), importanta este eficienta acestora in diminuarea starilor tale negative.
Asa vad eu lucrurile!
0
05-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
ce organe poate afecta tulburarea obsesiv conpulsiva?
0
05-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
ion12 si eu sunt ingrijorat din cauza asta.principale oragane afectate sunt cele din sistemul digestiv si cardiac.e afectat si snc si mai ales sistemul nervos vegetativ.cu alte cuvine cam tot organzimul acuma depinde de fiecare persoana in parte cata anxietate are si cum se lupta cu aceasta boala.e bine sa luam ceva suplimente alimentare si aici cel mai indicat si la folosul fiecaruia e galbenusl de ou dimineata.eu i-au si polen si miere cu propolis.insa si cu acestea in 6 luni decand mi s-a declansat afectiunea ma simt slabit fara nici o putere.eu cred ca sportul e solutia ideala si mai ales pt hipotalamus cat si pt hipofiza care controleaza cam toate functiile snv.sunt foarte stresat si asta imi afecteaza organismul insa daca ne gandim ca sunt oameni cu cancre cu hiv cu leucemii care totusi se lupta si traiesc anii buni.la noi nu avem probleme organice si nu avem nici probleme psihice grave ca psihoze etc.eu cred ca se poate duce o viata normala si cu acesta tulburare si cu un pic de atentie nu sufera atat de mult nici organismul.
0
05-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
am vb cu psihiatru si i-am zis ca nu vreau sa i-au neuroleptice si a zis ca in aceste ruminatii ideative (cand mintea merge ca oo moara stricata)neuroleptice de ultima generatie dau mari rezultate.totusi am ramas la fevarin si rivotril.acum sunt si mai strsat ca sunt in sesiune desi rezultate bune am avut chiar note de 10 insa mintea merge ca o moara stricata si ma enerveaza.am si depresie cred insa eu sunt 100% ca toate se amelioreaza si totul va fi ok.sanatate va doresc
0
05-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
prozac, ce faci?
0
05-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Uite bine, pe la job, multumesc frumos de intrebare!
Voi ce faceti?
Tu Brigite, ce mai zici?
Horatiu, felicitari pentru notele bune:P
Ioane, esti ok?
Doruletz, sper ca nu ne-ai parasit, mai intra si tu din cand in cand!
Va doresc o zi linistita si fara ruminatii, obsesii samd!
Adaugă un comentariu / răspuns
711 comentarii 1 2 34 ..... 23 24 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: