tulburarea anxioasa generalizata ajutor!

19-09-2011
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
buna, am 18 ani si de 2 luni ma lupt cu niste stari insuportabile, acum 3 saptamani am fost la psihistru si diagnosticul a fost" tulbuarare anxioasa generalizata".MI s-a prescris tratament cu anxiar, imovane si calciu.in prima saptamana de tratament m-am simtit mai bine, puteam dormi datorita imovane si nu mai tremuram.asta este a 3-a saptamana de tratament si simt ca starile revin, dinou nu mai pot dormi desi imi iau tratamentul ca la carte, psihiatra m-a asigurat ca o sa-mi treaca, insa eu nu simt asta deloc.suport moral nu am, ai mei imi spun ca totul este in capul meu si ca trebuie sa trrec mai repede peste, plang intruna si vreau sa scap de starile acestea..nu mai stiu ce sa fac...Este cineva care s-a mai intalnit cu starile acestea?ati trecut peste?
13 comentarii
0
19-09-2011, ora 19:11
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Diana, anxietatea nu trece la comanda, ba chiar din contra. Cu cat incerci sa o faci sa dispara mai mult, cu atat starile devin mai puternice. Anxioliticele sunt bune dar nu te ajuta sa iti rezolvi temerile care iti genereaza starile de anxietate. Iti sugerez sa vorbesti cu parintii tai sa te duca sa vezi un psiholog care te poate ajuta sa iti rezolvi problemele pentru a nu fi nevoita sa iei medicatie pentru mult timp de acum incolo.
0
19-09-2011, ora 21:54
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
multumesc mult!
0
19-09-2011, ora 23:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Daca POTI si VREI scrie care ar fi cauzele pt. care plangi, nu esti inteleasa, si cum zici "ma lupt cu niste stari insuportabile"...???
daca asta precizezi, SIGUR, un medic, sau cineva din experienta iti va scrie ce trebuie sa faci.

tu, ai scris ce stare ai, ce tratament ai primit...intrebarea este: DE CE ai ajuns aici?!?

Iti doresc NUMAI BINE,
0
20-09-2011, ora 14:05
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
Plang pentru ca vreu sa scap odata de anxietate..pentru ca simt ca nu se mai termina.Cred ca am ajuns aici pentru ca in ultimele5 luni am pierdut 2 persoane importante in viata mea..Am acceptat si am crezut ca am trecut peste..dar am inceput sa ma confrunt cu insomnia, tremor si frica, tensiune exagerata.Psihiatrul mi-a dat tratament si am crezut ca scap, dar nu e asa si asta ma sperie, d-asta plang, mai ales ca ai mei cred ca totul tine de mine, ca eu singura trebuie sa trec pestesi simt ca nu pot.Subconstientul imi este mai puternic se pare..
Mersi!
0
20-09-2011, ora 14:13
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
Inainte eram o persoana vesela..radeam tot timpul..acum sunt retrasa..nu ma pot concentra la nimic si am slabit ingrozitor
0
20-09-2011, ora 14:56
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Diana, ai zis ca ai pierdut doua persoane importante pentru tine. Ai vrea sa vorbesti putin despre asta?
Cand ai tremor si insomii, care sunt temerile pe care le ai in minte?
0
20-09-2011, ora 15:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Propunere: (pt. ca, da, acum te inteleg...iarta-ma..sper ca NU te-am suparat, ca NU ti-am reamintit...totul):
- intra putin in discutie cu d-na psiholog Popa Anca, chiar pe/prin mesaj privat si sigur ca-ti va fi bine.

Iti doresc sa-ti fie bine si sigur va fi.
mai scrie cand poti..
Cele bune,
0
20-09-2011, ora 17:10
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
cand am insomnii si trmor..ma gandesc doar la "cum sa fac sa dorm..ca vreau sa dorm..de ce nu pot sa dorm?oare maine os a pot sa dorm?cat ma dureaza..vreausa se termine.." Si pierderile..mi-a murit bunicul si o buna prietena, ea murit dintr o banalitate(o piatra la rinichi...a facut puroi si a intrat in septicemie)..Ma gandeam la inceput (cand a debutat anxietatea )ca poate patesc si eu..ca mi se poate intampla si mie orice..Mi am facut analize..nu am nimic..si totusi nu m-am linistit...Eu cred ca am trecut peste decese si d-asta nu inteleg de ce ma simt asa...mi-e teama ca imi va afecta scoala...relatiile cu cei din jur..
0
20-09-2011, ora 21:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ti-am scris mesaj privat.
Numai bine,
0
23-09-2011, ora 17:03
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
Medicul mi a mai prescris astatzi si Coaxil..stiti ceva despre el? cum actioneaza?
0
23-09-2011, ora 17:06
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Din ce imi spui, reiese ca nu ti-ai revenit dupa decese. Anxietatea de moarte este ceva foarte puternic, mai ales atunci cand este activata de niste pierderi importante.
As vrea sa imi vorbesti putin despre cum era viata ta inatinte de aceste incidente, de felul in care percepeai lumea, de temerile si bucuriile pe care le simteai, si de felul in care relationai cu cei din jur.
In ceea ce priveste teama ta ca te vei imbolnavi si nevoia ta de a iti verifica starea sanatatii, sansele ca tu sa te imbolnavesti fara sa fii constienta de asta si in plus sa se si ajunga la un stadiu unde nu mai poate fi facut nimic sunt aceleasi care erau inainte ca prietena ta sa moara. Faptul ca prietena ta murit nu inseamna ca ti-au crescut sansele sa patesti asa ceva. In plus, cu cat vei ceda mai mult nevoii de a iti face teste si analize medicale, cu atat iti vei intari si convingerea ca ai motive intemeiate pentru care sa te temi. Ai facut deja o serie de teste din care a reiesit ca esti sanatoasa, si sansele ca tu sa te imbolnavesti grav peste noapte sunt minuscule. Imi poti spune de cate ori ai fost sa iti faci investigatii medicale pana acum, sau daca nu ai mai fost, de cate ori ai simtit nevoia sa te duci sa ti le repeti? Iti este teama de vreo boala in particular?
0
23-09-2011, ora 20:04
diana431
Nu este medic/terapeut
diana431
v-am trimis mesaj privat.Va multumesc!
0
26-09-2011, ora 18:52
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Buna Diana, ti-am raspuns la mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: