tulburare schizoafectiva se poate vindeca?

04-11-2008
pop.sanda
Nu este medic/terapeut
pop.sanda
In urma cu 3 ani a fost diagnosticata cu tulburare schizoafectiva. A urmat un tratament pe o periada de un an si l-a intrerupt. A avut o recadere si acum urmeaza din nou acelasi tratament. A vrea sa stiu daca se va mai vindeca
8 comentarii
0
20-11-2008, ora 10:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa credinta in Dumnezeu si respectiv vizualizarea vindecarii orice boala poate fi vindecata.
Tratamentul schizofreniei se face pe perioade lungi si ca orice tratament psihiatric nu ai voie sa il intrerupi brusc pentru ca ori faci o recadere si ajungi sa fi ca la inceputul tratamentului, ori faci un sindrom de sevraj foarte puternic.

Multa sanatate!!!
0
12-02-2010, ora 10:10
drpsi
Identitate neconfirmată
drpsi
Tratamentul medicamentos al tulburarii schizoafective trebuie continuat de regula toata viata, pentru prevenirea recaderilor. Orice modificare de tratament trebuie facuta doar de psihiatrul dumnevoastra. Tulburarile psihice sunt de regula boli cronice, episodice dar care pot afecta stima de sine, increderea dumneavoastra in viitor, pot determina retragere sociala, pierderea abilitatilor de comunicare. Va recomand sa va alaturati unui grup de suport in care, impreuna cu alti oamnei care sufera de acceasi boala, sa diminuati consecintele psihologice ale tulburarii.
Multa sanatate!
0
16-02-2010, ora 15:42
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
Tuseam de 2 ani in continuu de la imbatranira accelerata, si la o medic din Bacau de la plamani, desi ma vedea ca tusec epuizant-letal, nu s-a sesizat in ac privinta, si pentru ca am contrazis-o ca ma prostea in fata ca nu am nimic, mi-a dat ea diagnosticpsihiatric(desi nu avea nici o pricepere nici in specialitatea ei dar decum in psihiatrie)schizofrenie.dar fara motivatie, desi in ea sevedea aberatie-absurditate, deci boala psihica.Daca eu vorbesc mai academic si nu-i aprob intocmai, ei ma claseaza psihiatric pentru a ma neutraliza, ca in caz de apelez mai departe, deja sa se stie ca din cauza ca sunt psihica si nu din realitati vorbesc(sa vina toti acestia cu mine la OTV-pot fi si toti odata, caci se va observa coerenta, spontaneitatea, imbatalil discursului.Ar trebui sa ies la OTV si sa-i nominalizez cu toata descrierea faptelor lor-si sa vina la confruntare astfel de specimene-sunt 80%.Ganditi-va, doctorilor, cati dintre voi nu iau bani?8% daca Stiu cazuri in spitale, unde asistente care nu luau mita, erau marginalizate de colegi, ostracizate, si, cu incetul, excluse.
0
16-02-2010, ora 18:08
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
ah groaznic asta cu banii.. numai cand imi aduc aminte cati bani trebuie pentru o nastere- milioane si milioane la ginecolog, anestezist, asistente sa ti vezi copilul. astia sunt doctorii care te conditioneaza si nu te trateaza daca nu le dai...
dar am cunoscut si doctori care fie nu voiau sa ia bani, sau daca acceptau, nu luau decat de la cei cu dare de mana, si sincera sa fiu, la unii chiar as vrea sa le dau bani cu toata inima, mai ales ca am un tinerel in familie, rezident, destept, terminat cu nota f mare- care din salariul de mizerie de rezident nu si permite nimic nimic- ce casa? ce copii? ce or sa se faca oare cand or avea bebelusul in curand?
romania e cu suta de ani in urma in domeniul medical. din o gramada de motive:
- acei doctori care iau bani si te conditioneaza.. n-ai milioanele, atunci mori
- majoritatea acelora buni pleaca si merita! sa plece undeva unde au salariul minim 3000 de lire sterline pe luna de exemplu- normal ca la atatia bani nu exista in toata tara aia sistemul cu spagile! diferenta de la cer la pamant 200 euro- 3000 de lire- in conditiile in care in londra chiria costa 300-400 lire maxim- deci comparabil nivelul- la bucuresti 350 euro
- populatia care nu e educata deloc, nu exista programe nimic, nu se adreseaza medicului suficient de repede, sau nu si iau tratamentele cum trebuie- din motive idioate, ca au auzit ei ca e rau sau ca vecinu de bloc nu ia pastila, eu de ce as lua-o etc
- lipsa de bani si de civilizatie la noi in tara!!!
0
16-02-2010, ora 18:16
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
dar de ce ar necesita doctorii mai mult? nici inginerul, nici confectionerul.Unii au si mai putin decat medicii.chiar daca sunt muncitori-ce medicii mananca mai mult-au mai multe guri?De ce atatea pretentii?
Stii pe care sa-i spolieze de bani?!pe cei care se cunoaste ca au(se vede pe om care e avut, dupa superficialitatea si nepasarea lui).De la ei sa ia si sa-i dea la cei saraci care vin la spital, nu sa si-i pastreze doar lor
0
16-02-2010, ora 18:22
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
Carti, nu se vede ca-ar studia medicii, ca nu stiu nici cat mine.Nu glumesc.N-au nici o intelepciune-profilactica-de anamneza vizavi de pacient.Verificare: dau cazul meu in cercetare-verificare a nivelului medicinei in tara(toata tara-Romania) sa vezi atunci nivelul de gandire.Ei doar pe derost stiu unele boli, dar si pacientul are mai multa inovatie,
0
16-02-2010, ora 18:27
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
Doar sa ia de la Riti, Placinta, Udrea sa ne creasca la toti, nu numai medicului.ce a ramas doar medicul cu salariul mai mic, de ne jefuiesc?!Cand o creste la toti care au putin, o sa creasca si medicului.Nimic nu justifica spolierea pacientului sarac.Sa ia de la judecatori proportional mita
0
16-02-2010, ora 18:58
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
evident nu justifica nimic sa "jefuiasca" omul sarac- dar acum ma refeream strict la rezidentii tineri si buni care prefera sa plece din tara si pierdem pe cei care cu adevarat merita- seful de promotie din 2000 a plecat definitiv in barcelona- si era un om fantastic- cu asa doctor tara ar fi avut de castigat. dar aici daca ramanea?

cat costa o carte medicala? minim 400 de euro una straina buna- si ma refer la cei care vor sa citeasca nu cei care stau asa degeaba, un congres? cateva zeci de euro- si sunt obligati sa faca nu stiu cate pe an.
ca sa poti lucra trebuie sa locuiesti undeva, nu? nu ai parintii din bucuresti? pac 350 euro chiria pe luna... plus alte cheltuieli (subliniez din salariu de 200-300 euro)... mai vrei sa mananci? inca 200 euro sau cat o fi? ai sot/sotie de intretinut? copil? si cat muncesc pe zi? 8-10 ore minim- pe langa studiul individual...
de ce sa nu merite mai multi bani? nu e vina bietilor rezidenti ca guvernul nu stie unde sa duca banii

inginerii cel putin din informatica castiga 1000 euro ca incepatori? ei de ce sa aiba atat de mult? confectioneru are nevoie de carti de 400 de euro? adevarul este ca la noi in tara sunt putine salarii maii mici ca ale unui medic rezident de anul 1- dar in fine cand sunt intalnite astfel de atitudini in care lumea se intreaba de ce sa le dea bani doctorilor- perfect rationat de experientele neplacute care nu sunt multe- dar fiindca unii sunt idioti nu trebuie pedepsiti cei care merita, pentru ca peste cativa ani o sa ne intrebam- asa cum deja o facem... de ce nu sunt doctori buni in romania: simplu: lipsa de bani

stiti intre ce dorinte se lupta un tanar medic incepator: de a invata cat mai mult si de a face bine oamenilor din propria tara, dar se gandeste ca si proprii copii or sa moara de foame si atunci mai bine pleaca undeva unde e apreciat si poate sa ajute oamenii, sa creasca intelectual, sa studieze si sa aiba bani destui pentru a studia si pentru a si multumi si propria familie!

si eu am avut experiente neplacute cu medicii, si familia mea, dar asta nu inseamna ca sunt toti prosti si ca nu merita bani- aia prostii sunt de fapt mult mai putini...

stiti ca in romania cercetarea medicala e aproape munca pro bono?
sa dea Dumnezeu minte guvernului sa stie ce vrea sa pastreze in tara si cum sa faca asta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: