tulburare psihotica acuta

28-08-2008
anailui
Nu este medic/terapeut
anailui
sunt diagnosticata cu tulburare psihotica acuta de cca 6 luni iau tratament cu zyprexa (o pastila seara)doresc sa stiu daca aceasta boala se va vindeca vreodata si cat timp mai trebuie sa iau tratament.Mentionez ca merg la serviciu fac si o facultate am si un copil deci viata mea are parte de mult stres.pot sa ma pensionez pe aceasta boala mentionez ca lucrez intr-un mediu cu copii...e cazul?
32 comentarii 12 Înainte ›
1
29-08-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
banuiesc ca esti o femeie tanara, nu vad de ce sa te pensionezi?1
nu spui nimic despre cum te simti acum dupa ce ai inceput acest tratament?!
simptomele suparatoare au disparut, iti este viata mai usoara?
eu cred ca poti avea o viata sociala ok daca respecti ce iti spune dr si eviti pe cat posibil stresul.
numai bine:)
0
29-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Numai dumneavoastra stiti mai bine daca puteti sa mai lucrati sau nu,. de asemeni si medicul va poate sfatui.
eu sunt pensionata medical pe fond psihic. Nu pot lucra. Dar oamenii nu seamana.
daca nu mai puteti lucra cu copiii, poate va reprofilati.
tratamentul cu Zyprexa la mine a fost eficient, dar efectele bune au aparul dupa un timp mai indelungat, asta in cazul meu, poate la dvs sa fie mai promte efectele tratamentului.
va doresc sanatate multa si sa va traiasca copilasul!
0
29-08-2008, ora 00:00
anailui
Nu este medic/terapeut
anailui
sunt o femeie tanara am 34 de ani dar problema e ca desi sub tratament cu zyprexa nu ma simt f bine am stari de neliniste anxietate si deprimare vad totul in negru ma izolez social ma intreb daca tratamentul e bun sau imi trebuie altceva.
0
29-08-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
De aproape 8 luni sunt si eu sub tratament cu Zyprexa. Pot sa spun ca ma simt mult mai bine decat inainte de a folosi Zyprexa. Mai am si eu zile proaste, dar mult mai rare si reduse ca intensitate. Cred ca majoritatea celor diagnosticati cu orice fel de tulburari psihice mai au si perioade proaste Asta nu inseamna ca tratamentul nu este eficient.
0
29-08-2008, ora 00:00
sacel
Nu este medic/terapeut
sacel
Nu pot sa nu intervin si aici cu recomandarea de a folosi magneziul de baut din farmacie cura de 20 zile, efecte f bune deoarece compenseaza functia multor organe care nu e in stare sa fie realizata pe deplin din lipsa de Mg majoritatea populatiei o are aceasta lipsa din cauza rafinarii cerealelor s.a.Dupa aceasta cura veti vedea ce bine va veti simti pe pan fizic si psicho-emotional.Multa sanatate!
0
30-08-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Anailui, daca timp de un an in care urmezi tratamentul cu zyprexa nu se repeta episodul psihotic, exista sanse foarte mari ca tulburarea sa se vindece. Daca se repeta, se prelungeste tratamentul pe mai multi ani, dar chiar si atunci, in conditii de tratament si existenta adecvate, tulburarea se amelioreaza semnificativ.
Din cate stiu eu, acest diagnostic nu constituie o conditie suficient de grava pentru pensionare.
Dar de ce ai vrea sa recurgi la o masura atat de radicala? De ce nu un concediu medical sau chiar si unul fara plata, la nevoie... E drept ca este solicitant sa le faci pe toate (casa, serviciu, facultate), insa cand simti ca nu mai poti, e suficient pentru o perioada sa te opresti dintr-una (de ex., amani niste examene, lasi copilul in grija altcuiva, un concediu etc.), adica sa-ti eliberezi programul pentru a te putea odihni.
Nu cred ca izolarea ta din punct de vedere profesional, la varsta pe care o ai, a putea fi un plan de succes pentru viitor... mai degraba o sursa vesnica de frustrari si neimpliniri.
Cu alte cuvinte, e suficient sa incetinesti ritmul, nu trebuie sa abandonezi cursa. In final, rezultatul va fi cu mult mai satisfacator!
0
01-09-2008, ora 00:00
anailui
Nu este medic/terapeut
anailui
dar ce spuneti dea mai consulta si un medic homeopat?credeti ca are rost?
0
02-09-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Are rost orice demers pe care il faci pentru a te insanatosi. Insa nu stiu cum convietuiesc tratamentul alopat cu cel homeopat... Presupun ca medicul homeopat ar trebui sa stie acest lucru si, eventual sa incepi un astfel de tratament dupa ce-l termini pe cel prezent.
Ti-as recomanda mai repede niste sedinte de psihoterapie, pe care le poti urma in paralel cu tratamentul psihiatric.
Acestea nu au nicio contraindicatie, dar e drept ca te pun pe tine "la treaba", ceea ce pentru unele persoane poate fi destul de neplacut...
0
28-11-2009, ora 11:00
strumf
Nu este medic/terapeut
strumf
Buna sincer si eu am luat ziprexa si nu mi a mers bine acum fac tratament cu ixel 1 dimineata si unul seara si ma simt bine si eu lucrez in contact cu copii si e ok incearca si cu un psiholo de unde esti?Astept un raspuns - STRUMF
0
02-03-2010, ora 19:52
poiana cristian
Nu este medic/terapeut
poiana cristian
Am diagonisticul tulburare psihotica acuta vreau sa stiu mai multe despre boala mea.
0
02-03-2010, ora 20:07
poiana cristian
Nu este medic/terapeut
poiana cristian
In cat timp pot fi tratat, deja am 10 luni de tratament de zyprexa si depakine.
0
04-03-2010, ora 04:00
aiw
Nu este medic/terapeut
aiw
domnule Poiana ne puteti spune care au fost cauzele... practic ce l-a determinat pe medicul dvs. sa puna acest diagnostic?
0
04-03-2010, ora 19:03
poiana cristian
Nu este medic/terapeut
poiana cristian
In anul 2009, luna mai am fost internat pt o luna de zile la spitalul de psihiatrie, dupa care am facut o luna de zile sedinte de 3 ori pe saptamana.Am fost internat pentru o depresie iar medicul mia dat acest diagnostic.Acum merg la scoala la liceu in clasa 12a fapt ca eu nu ma simt bine, dupa 3 ore de scoala nu ma mai pot concentra la ore.
0
05-06-2012, ora 16:16
celalalt
Nu este medic/terapeut
celalalt
Buna. am fost diagnosticat cu tulburari acute si tranzitorii in 2005 in urma unui stres major la primul meu loc de munca. am urmat un tratament cu zyprexa incepand cu 10 mg, pe parcursul anilor medicul reducand si marind doza in functie de somnul de noapte ( in plus de zyprexa am mai luat anxiar si acuma ulterior si extraveral(tin sa precizez ca medicamentele le luam seara)). in ultimii doi ani am mers cu o doza f mica de zyprexa 2.5 dupa care de 3 luni doctorul mi-a scos zyprexa si tratamentul definitiv. m-am simtit bine o luna(d.p.d.v al somnului) dupa care am inceput sa am insomnii sa dorm putin noaptea (precizez faptul ca in timpul acesta m-am si casatorit). am fost din nou la acelasi medic la care mi-a dat levomeprazin un sfert plus jumate de anxiar si 1 extraveral dar tot nu mai dorm 7-8 ore noaptea, ci somnul meu s-a redus considerabil la 6 ore cate odata 5 ore( iar in timpul zilei amiaza nu pot sa adorm deloc chiar daca sunt obosit) am uitat sa precizez caci lucrez 8 ore pe zi normal doar la inceputul tratamentului timp de un an nu am lucrat din cauza medicamentelor, nu mai sunt la fel de odihnit ca si cand luam zyprexa. Este normal ceea ce mi se intampla, insomniile aparute, oare mai trebuie sa iau tratament cu zyprexa din nou cu toate ca medicul meu zice ca nu mai trebuie tratament cu zyprexa. Se poate ca din cauza insomniilor sa mai recad sau aceste insomnii vor trece dupa o perioada mai lunga de timp de la terminarea tratamentului cu zyprexa?
0
05-06-2012, ora 23:03
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

Zyprexa se i-a numai in psihoza sau depresie bipolara?

sau poate fi prescris si in sindrom depresiv anxios?
0
05-06-2012, ora 23:36
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@broalex

Zyprexa se poate prescrie pentru tratarea mai multor afectiuni. In afara de schizofrenie si tulburarea bipolara, se mai prescrie in combinatie cu Fluoxetina pentru tratarea depresiei rezistente. Si psihiatrii o mai prescriu si in tratarea tulburarilor de anxietate.
0
05-06-2012, ora 23:38
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Eu am avut si inca am sindron anxios depresiv, si niciodata nu m-i sa recomandat Zyprexa. De asta am intrebat.

Vad pe forumuri din strainatate ca in 100% din cazuri zyprexa se prescrie in psihoze/depresii maniacale (bipolar) si schizofrenie.

Multumesc pentru raspuns.
0
07-06-2012, ora 07:14
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Inseamna ca aveti doua AD si anxiolitice, nu-i bai ca nu vi s-a prescris si Zyprexa, exista foarte multe antipsihotice, dar problema este ca nu exista inca un potential psihotic la Dumneavoastra, ci doar o tulburare din sfera anxietatii, din patologia anxioasa si o depresie usoara, cam putin pentru a vi se prescrie, dar cine stie, poate vi se va da, poate nu, oricum are un potential mare de a dezvolta un sindrom metabolic, cu crestere in greutate mare si chiar tendinta la diabet zaharat.Asa ca nu-i nici o paguba daca s-a pus in balanta riscul si beneficul.Mai bine sa nu luati si sa reactionati la medicatia actuala.
0
07-06-2012, ora 07:30
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Multumesc pentru raspunds pulberedestele.

(Eu nu mai iau medicamente de circa 4 ani de zile sau chiar 5). Anxietate am de 8 ani.

Iau doar ocazional anxiolitice, cu toate ca ar trebui sa iau mai des.
0
24-07-2013, ora 20:16
Tyenkanyk
Nu este medic/terapeut
Tyenkanyk
Buna seara.
Am fost diagnosticata cu tulburare psihotica acuta in urma cu patru luni de zile. Problema este ca simptomele efective au aparut acum trei ani de zile si abia acum am fost diagnosticata. Intre timp am ramas fara serviciu si sotul a divortat, el neintelegand ce se intampla cu mine. Ca urmare a timpului petrecut in starea respectiva am ramas fara prieteni acum petrecandu-mi timpul exclusiv cu familia (in principal mama si tata). Mentionez ca am fost o persoana extrem de activa si ca imi lipseste relationarea cu oamenii foarte mult, eu nefiind angajata in momentul de fata.Daca este cineva care imi poate da un sfat referitor la ce as putea face in situatia de fata i-as fi foarte recunoscatoare. Mi-as dori sa imi fac noi prieteni (prietenii anteriori erau in mare majoritate prieteni ai sotului meu asa ca, racindu-se relatiile intre noi, s-au racit si cu prietenii respectivi).

Multumesc anticipat
0
24-11-2013, ora 12:29
nicu123
Nu este medic/terapeut
nicu123
buna ziua,
si eu am acelelasi diagnostc din 2003, si sunt in aceeasi situatie, pensionat medical, si divortat, vede partea buna, ca locuiesti cu parintii, ai cu cine schimba o vorba.
cam aici duc bolile astea, la singuratate, cei care au fost apropiati pana in acel moment, se feresc din anumite motive sa mai intre in contact cu astfel de persoane, si eu le dau dreptate, in cazul in care s-ar intampla ceva, ceeace se poate intampla si unui om ""normal""ei ar purta o raspundere mai mare.
multumesc
0
02-12-2013, ora 16:09
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
si prietena mea e in aceeasi situatie Tyenkanyk, , a fost diagnosticata tot asa dupa 3-4 ani, intre timp si-a pierdut serviciul si sotul a divortat, prietenii erau in majoritate ai sotului deci a cam ramas si fara prieteni, daca vrei un sfat sincer pot doar sa ti spun ca daca nu te mai consideri apta de munca ai varianta pensionarii medicale.multa sanatate la toti.
0
02-12-2013, ora 16:25
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@nicu123 si clepsidra2

Imi spuneti si mie, rogu-va, cum ne pensionam medical cu diagnosticul de tulburare psihotica acuta care, din cate stiu eu, nu este suficient pentru pensionare? Sau este?

Multumesc anticipat.
0
02-12-2013, ora 16:37
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
in cazul prietenei mele nu este singura boala de care sufera, dar nicu 123 ne poate spune daca este suficient intradevar pentru cei interesati.
0
05-12-2013, ora 11:55
nicu123
Nu este medic/terapeut
nicu123
nu stiu nici eu exact, in cazul dvs.sau al prietenei dvs.ce pot sa va spun, eu am fost militar, sunt alte regulamente care trebuiesc respectate.
sanatate multa va doresc
0
05-12-2013, ora 17:25
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
da intradevar e regulamentul altfel, dar banuiesc ca e suficient parerea mea, inseamna ca e o boala destul de delicata ca sa spun asa, am intrebat pe un alt topic insa nu am primit decat un raspuns, te-as ruga nicu 123 sa-mi spui daca nu te deranjeaza bineinteles, tu beneficiezi si de indemnizatie de handicap, nu ca ar fi o rusine doamne fereste avand in vedere ca esti bolnav?ma intereseaza pt prietena mea care nu crede ca ar putea beneficia.iti multumesc anticipat.
0
05-12-2013, ora 17:46
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
multumim de urari sanatate deasemenea
0
05-12-2013, ora 17:56
nicu123
Nu este medic/terapeut
nicu123
eu nu, nu este o boala atat de grava parerea mea, incat sa fie necesar ajutorul de handicap, am drept de munca 4 ore.
se pare ca nu prea sunteti edificati asupra diagnosticului, parerea mea, daca nu puteti cere sfatul medicului care se ocupa de dvs., sau de prietena dvs., cautati pe net, si o sa aflati foarte multe, de la medici romani care profeseaza afara.
si nu uitati sa pregatiti ghetutele, numai bine
0
05-12-2013, ora 18:00
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
multumim de raspuns nicu 123.
0
09-12-2013, ora 12:52
georgy_ana2386
Nu este medic/terapeut
georgy_ana2386
si eu am fost diagnosticata acum 1 an si jumatate cu tulburare depresiva majora, episod depresiv sever cu elemente psihotice
am urmat cu mai multe tipuri de medicamente, dar in prezent iau cipralex de 10 mg doua pe zi, irropia de 5 mg sau olanzapina
care este substanta activa a medicam. zyprexa una seara si de curand mi-a scos rivotrilul;am ramas fara iubit si fara servici si parintii m-au luat la ei pentru k m-am imbolnavit in timp ce locuiam cu iubitul meu;cand mi s-a declansat boala nu mai dormeam, vorbeam numai aiurea si in spital am avut halucinatii destul de urate si un blocaj de memorie;acum adorm fara sa simt neaparat senzatia de oboseala, dorm ff profund si ma trezesc brusc...dorm de la orele 22 pana la 8-9 dimineata;la pranz nu dorm si nu simt deloc oboseala asa cum era inainte de boala!nu mai am emotii, sentimente fata de cei dragi sau fata de lume, desi eu am fost o persoana tare iubitoare fata de lume si ff tandra cu exul!mi-au disparut sentimentele chiar si fata de el...ma uit la pozele cu el si nu-mi mai trezeste nici-o amintire de parca sufletul meu ar fi sec...!nu mai simt nici muzik, nu mai vibrez si inainte eram o persoana careia ii placea sa se distreze si sa danseze..merg la Biserica dar nu ma mai pot conecta cu DDivinitatea si nu inteleg de ce sunt asa acum dupa aceasta boala!?poate ma ajuta cineva sa inteleg
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: