tulburare psihotica? Schizofrenie?

15-09-2012
utilizator_8803
Nu este medic/terapeut
utilizator_8803
Buna ziua,

In 2010 in septembrie sotul a fost diagnosticat cu episod psihotic si a primit tratament u Zyprexa 2cps/zi pana la inceputul lunii ianuarie 2011, cand i-a fost redus tratamentul la 1cps/zi pana in iunie 2011 cand nu a mai vrut sa le ia.Am fost la d-na doctor si i-a prescris atunci Rispolept Consta 2 injectii/luna. Dar in septembrie 2011 in timpul tratamentului a facut un nou episod psihotic si atunci pe langa trat. injectabil timp de o luna a luat Xanax 3cps/zi si Lavomepramazin 1cps/zi. Totul a decurs bine pana la sfarsitul lunii aprilie 2012 cu tratementul injectabil cu rispolept.
Din mai 2012 pana acum in septembrie nu a mai vrit sa ia tratamentul.De saptamana trecuta, joi, au aparut iarasi aceleasi simptome ca la inceput, de luni nu a vrut sa mai mearga la servici si nu reusesc sa-l conving sa mearga la medic si nici sa-si reia tratamentul.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: cum ar trebui sa ma comport cu el ca sa reusesc sa-l duc la medic sau macar sa-si reia tratamentul ( toate medicamentele ce le-a folosit pana acum le am in casa si as putea oricand continua).

Multumesc.
5 comentarii
1
15-09-2012, ora 12:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dupa al treilea episod psihotic, boala se numeste schizofrenie.

Daca nu reusiti sa il pacaliti cumva sa il luati intr-o masina si sa il duceti direct la spital, sa il internati fara sa stie, apelati cat mai degraba la internarea involuntara. Sotul dv. nu va fi niciodata constient in episod ca este in episod. Si din aceasta cauza nici nu va admite tratament. Aceasta este o caracteristica a bolii. Poate sa ii explice oricine orice fel de lucruri logice. Pur si simplu nu constientizeaza.

Internarea oricum va dura minim o luna. Si recuperarea inca una sau doua, dupa.

Eu va sfatuiesc sa luati masuri imediat ca risca sa isi piarda si serviciul.
1
20-09-2012, ora 08:08
utilizator_8803
Nu este medic/terapeut
utilizator_8803
Multumesc!
am reusit de luni sa vorbesc cu d-na doctor si i-a prescris Irropia 1-0-1.
De luni seara a reluat tratamentul.
As dori sa-mi spuneti dupa cate zile de tratament incepe sa-i dispara halucinatiile sau sa se atenueze.
1
20-09-2012, ora 10:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Irropia aceasta este Zyprexa.

20 mg pe zi este doza de iesire din episod.
10 mg pe zi este doza de intretinere.
1
22-09-2012, ora 08:15
utilizator_8803
Nu este medic/terapeut
utilizator_8803
Va rog sa-mi spuneti dupa cate zile de tratament dispar halucinatiile audite si vizuale.
1
22-09-2012, ora 11:28
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
3-6 saptamani, daca urmeaza tratamentul cum trebuie. Exista si persoane, mai rar, e adevarat, la care antipsihoticul nu are efect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: