tulburare depresiva recurenta

18-05-2013
pisiafurisit1963
Nu este medic/terapeut
pisiafurisit1963
buna seara
acum 5 ani (la 44 de ani )am facut o depresie in urma menopauziei aparute brusc la care s-au adaugat, probleme in familie si schimbarea serviciului care nu a fost ceea ce am crezut (oboseala foarte multa, nemultumire)
Dupa primul atac de panica am primit un tratament dar care nu m-a ajutat cu nimic si am facut o depresie ingrozitoare am slabit 7 kg intr-o saptamaina, numai puteam sa merg, vomitam, nu dormeam deloc zile intregi, am ajuns la sanatoriu si am primit tratament cu cipralex si frontin dar care a fost ok f putina vreme, am trecut pe tritico si o peroada a fost bine dar a inceput sa-mi scada tensiunea brusc si am trecut pe velaxin care m-a adus cat de cat pe linia de plutire, cu toate ca problemele de acasa si de la serv erau la fel, dupa1 an mi-am gasit un serviciu care ma motiva cu toate ca era stresant si obositor imi revenisem, chiar uitam sa mai iau pastilele si 2 ani nu am mai avut nimic, adormeam fara pastile, am fost fortata sa-mi dau demisia de catre noul director iar dupa ce mi-am pierdut sevrv inceput atacurile de panica care s-au agravat pina la a ramine intepenita toata ziua, toti muschii ma dureau, am facut reflexoterapie dar numia 1 data pe saptamina ma ajuta pina ajungeam acsa si incepeau certurile.Am inceput un nou serviciu dupa 1 ansi jumatate si doctorul mi-a schimbat tratamentul cu serlift seara si anxiar de 3 ori pe zi, ( imovane doar la nevoie) + deparkine, mi-a facut bine putin timp apoi iar atac de panica cu contactii musculare crincene, ganduri obsesive, febra musculara, oboseala maxima fara motiv, dorm foarte mult sambata si dumin dar nu ma odihnesc deloc, am slabit dar maninc mult, acum numai am nici un motiv nu sunt f obosita, sunt multumita imi place ce fac, iar certurile de acasa s-au terminat, nu inteleg ce am, ma gandeam sa nu fie o dereglare a tiroidei.Chiar am luat o multime de medicamente si vitamine :calciu, magneziu, vit b6, numai stiu unde sa ma duc si ce analize sa-mi fac ce sa mai iau ca sa numai am tot corpul un arc
multumesc cu anticipatie pentru tot
5 comentarii
0
19-05-2013, ora 00:14
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Incearca sa mergi la un psiholog, poate te va ajuta sa vorbesti cu cineva despre toate problemele astea, mai ales cineva specializat!
0
19-05-2013, ora 22:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ pisiafurisit1963

1. Care sunt simptomele (toate) cu care va confruntati acum ?
2. Ce medicamente si in ce concentratie luati acum ?
3. Sunteti 100 % sigura ca diagnosticul a fost pus corect ? Aveti cumva zile/perioade de depresie care alteneaza cu zilele in care aveti energie ? In ce zile nu puteti dormi ? In zilele cu depresie sau in zilele cu energie ?
4. Mergeti si faceti si analizele la tiroida sa stati linistita.
0
21-05-2013, ora 08:44
pisiafurisit1963
Nu este medic/terapeut
pisiafurisit1963
am avut o perioada stesanta cand nu mi-am gasit serviciu...probleme si acsa multe, am incercat sa fac ceva sa scot bani, am reusit dar cand a inceput sa scartaie am inceput cu atacuri de panica la inceput mai mici apoi din ce in ce... luam velaxin 150 mg deparkine si anxiar, mi-am gasit serv si normal ca nu a fost roz la inceput, serv nu este pe domeniul meu dar este pe hobiul meu de o viata (coafura) la inceput am obosit am un program lung si nu sunt intr-un coafor ci la o televiziune si coafez non stop( si machiez), oboseam, dar acum am scaun de stilist si nu se mai pune problema de oboseala
Cred ca de la oboseala atacurile de panica dimineata au devenit mai intense, am mers la doc si mi-a schimbat tratm in serlit 100 mg si de 3 ori pe zi anxiar, o luna a fot bine dar simteam k obosesc si mai rau, dormeam sambata si duminica f mult si ma sculam si mai obosita sau cateodata cu f multa energie si numai adormeam seara, dupa un timp au inceput sa ma doara sanii sa se umfle rau, am inceput sa ma supar din orice si intr-o dimineata nu am mai putut sa ma mai dau jos din pat, aproape faceam pe mine ma duceam la toaleta de 5 ori, am slabit cu taote k mananc, iar dupa atac am o stare depresiva f grava cu plins, ganduri nu pot sa ma adun
Am sunat la doctorul de la Predeal si mi-a schimbat iat tratamentul pe velaxin 150, frontin 0.5 (nu am luat ca nu-l am deocamdata ) si deparkine, psihologul mi-a spus sa am rabdare, de mentionat ca sunt o fire sportiva
ieri am fost la endocrinologie mi-a dat sa fac analize hormonale, cred ca maine le fac si te tin la curent, multumesc de mesaj
0
21-05-2013, ora 17:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa luati ultimul tratament exact cum vi s-a prescris.
Nu aveti voie decat o cafea mica sau o tableta mica de ciocolata pe zi.
Daca simti ca mai aveti probleme in continuare cu rinichii, mergeti la medicul de familie sa va prescrie niste analize.
In legatura cu analizele hormonale, medicul endocrinolog o sa va prescrie niste analize de sange si o ecografie la tiroida.
0
22-05-2013, ora 14:51
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna ziua,
Toate acestea se întâmplă fiindcă nu aveţi control asupra simptomelor. Medicaţia nu produce neapărat efecte la nivelul gândirii şi în reactivitatea emoţională. Vă recomand o intervenţie psihologică la nivel clinic, prin terapie cognitivă şi comportamentală online sau faţă în faţă.
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  •