Tulburare depresiva

14-01-2010
dhermina76
Nu este medic/terapeut
dhermina76
Mi-a fost pus diagnosticul de tulburare depresiva.Medicul mi-a recomandat zoloft, remeron si anxiar.Eu mi-am cumparat 5 htp de la provita nutrition.Nu am luat nicio pastila din tratamentul dat de medic.Ce ma sfatuiti sa fac?Eu as merge mai degraba pe 5 htp, mi-e teama ca celelalte imi vor da dependenta.Nu stiu ce sa fac.Am o stare proasta, sunt agitata, nu ma odihnesc noaptea.5htp ajuta luat singur sau ar trebui sa mai iau si altceva (natural de la provita nutrition)?Cum se ia 5 htp, ce cantitate pe zi?(in prospect scrie 1-2 pastilute /zi.).Asa il iau ?Inainte de culcare? Va rog frumos, astept un raspuns.O zi buna!
115 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
15-01-2010, ora 02:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Începeţi o cură terapeutică cu 5-htp, este natural şi nu creează dependenţă. Dacă nu va avea efecte pozitive aşteptate de către dumneavoastră, îl puteţi înlocui, după o pauză de 7 zile, cu tratamentul dat de psihiatru.

Schemă terapeutică:
Primele 5 zile - o singură capsulă de 5-htp administrată cu 30 de minute înainte de cină (pe stomacul gol);
Următoarele 5 zile - o capsulă de 5-htp administrată cu 30 de minute înainte de micul dejun şi una administrată cu 30 de minute înainte de cină.
După cele 10 zile: Dimineaţa luaţi o capsulă de 5-htp (cu 30 de minute înainte de micul dejun), la prânz luaţi o gelulă de omega 3 şi o gelulă de CoQ10 în ulei de cătină Forte (de la Hofigal; administraţi-le concomitent după masă, cu minim 50 ml de apă), iar seara luaţi o capsulă de 5-htp (cu 30 de minute înainte de cină).
Dacă vă veţi simţi bine (mai mult ca sigur vă veţi simţi), conţinuaţi să luaţi tratamentul timp de 3 luni fără discontinuare, aşa cum l-aţi luat după cele 10 zile de iniţiere.
În primele 5 zile s-ar putea să aveţi unele reacţii adverse de adaptare la 5-htp, cum ar fi: ameţeală, greaţă, senzaţie de vomă, durere de cap, dar sunt tranzitorii şi dispar.

ATENŢIE! Pe parcursul acestui tratament NU aveţi voie să luaţi medicamente antidepresive, antipsihotice, anxiolotice sau alte medicamente care au alte proprietăţi de stimulare neuro-psihiatrică.
Vă rog să apelaţi la mine dacă aveţi vreo nelămurire. Nu sunteţi obligată să luaţi acest tratament, este o simplă sugestie; simplă, dar eficace!

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-01-2010, ora 07:23
dhermina76
Nu este medic/terapeut
dhermina76
Buna dimineata.Multumesc frumos pentru raspuns.Toate cele bune.
0
16-01-2010, ora 21:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă plăcere; vă doresc sănătate la nivel maxim!
0
21-01-2010, ora 12:39
dhermina76
Nu este medic/terapeut
dhermina76
Buna ziua. Medicul mi-a recomandat Flamexin si Midocalm, mi-a spus ca am cefalee occipitala si spondiloza cervicala.Spuneti-mi va rog, pot lua acest tratament impreuna cu 5-htp sau mai bine astept? Va multumesc frumos pentru toate sfaturile. Va doresc o zi buna.
0
21-01-2010, ora 23:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Nu, nu aveţi voie să le asociaţi; ori luaţi 5-htp-ul cum v-am recomandat, ori luaţi tratamentul recomand de medicul care v-a consultat.
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
22-01-2010, ora 07:06
dhermina76
Nu este medic/terapeut
dhermina76
Buna dimineata.Va multumesc frumos pentru raspuns.O zi buna si numai bine.
0
21-02-2010, ora 21:00
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
e bun benessere 5 ht?
0
21-02-2010, ora 22:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
AnnaJanette, v-am răspuns (în alt topic!)
Numai bine!
0
25-02-2010, ora 19:38
OANA_MNG
Nu este medic/terapeut
OANA_MNG
Buna ziuna!as dori si eu un sfat:Sunt in Italia cu prieteneul meu de un an iar de 6 luni suntem in spiatl el se lupta cu o boala la ficat(i s-a spart un chist care a dus la o foarte grava infectie si a fost la un pas de moarte).A scapat cat de cat de problema cu ficatul, au ajuns toate pe linia de plutire, insa el a stat 2 luni la terapie intensiva a suferit 4 operatii in 2 saptamani a pierdut din amsa musculara si a slabit enorm de mult.Asta l-a dus sa fie nervos, depresiv, sa planga, sa refuze uneori mancarea sa refuze sa se ridice deoarece in urma faptului ca a stat mult timp in pat este greu sa mearga singur si sa fie independent.As vrea un sfat in privinta faptului cum sa ma comport cu el sa ii alin suferinta, sa ii arat ca nu este singur ca trebuie sa lupte si sa il fac sa vada ca lucrurile merg in spre bine?Un sfat referitor la faptul catrebuie sa fac fata in continuare ca de acuma vine perioada de recuperare si nu trebuie sa se lase descurajat de faptul ca nu poate.Cum sa ii vorbesc sa ma port cu el imi cere sa manance lucruri care nu ii sunt permise si daca nu i le iau incepe sa planga si sa imi zica ca nu vreau sa ii dau, nu stiu cum sa ma port cu el cum sa il ajut.As dori un sfat cum sa fac fata cand il iau momentele de depresie.
0
05-03-2010, ora 19:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă/d-ră Oana,

Prietenul dvs. a trecut prin nişte stări deosebit de grave, stări care l-au destabilizat psihologic. O privire în oglindă, o mişcare a trupului, o amintire...tot ce oferă o imagine a prezentului în paralel cu trecutul, are potenţial să producă stări depresive, anxietate, să inducă plâns şi durere mentalo-psihică. Acele stări l-au traumatizat, iar stresul post-traumatic are implicaţii profunde în funcţia psihică. O simplă trecere în revistă a trecutului, dar privită în comparaţie cu prezentul, pe principiul - "cum am fost şi cum am ajuns", îi creează mult disconfort, o sumedenie de indispoziţii şi frustrări, durere profundă şi teamă de sechele, stări absolut normale în contextul actual trăit de dânsul.
Fiinţa umană este capabilă să se adapteze la schimbări foarte mari, ample, (beneficiază de adaptogenitate nativă), dar această adaptare la o viaţă nouă temporară, la viaţa pe care o are în prezent prietenul dvs., se realizează în funcţie de anumiţi parametrii strict individuali, cum ar fi: sensibilitate şi trăire emoţională (pragul de durere fizico-psihică este foarte important şi nu numai), rezistenţă şi răspuns la stres, voinţă, motivaţie, etc.
Prietenul dvs. are nevoie de o motivaţie, de un imbold care să-l facă să-şi dorească să traverseze acestă perioadă nefastă, luptând să se recupereze. Dumneavoastră îi cunoaşteţi viziunea asupra vieţii şi dorinţele pe care le are sau le-a avut. Cu ajutorul acestor informaţii puteţi crea o strategie, cu ajutorul căreia să-l determinaţi pe prietenul dvs. să-şi dorească să depăşească acest moment, şi să renunţe la a se complace în situaţia în care se află. Îi este foarte greu, dar dvs. îl puteţi ajuta. "Invadaţi-l" cu multă iubire, sărutaţi-l, îmbrăţişaţi-l...rugaţi-vă pentru el la Bunul Dumnezeu; rugaţi-l să lupte pentru el şi pentru dvs., pentru a putea să se refacă şi pentru a putea să trăiască alături de dvs. un viitor strălucit, un viitor care-i va surâde; aduceţi-i aminte de planurile de viitor şi vorbiţi-i cu multă blândeţe.

Pentru mai multe detalii, vă rog să apelaţi la psihologul spitalului. Mi-e greu să cred că nu există niciun psiholog în incinta unui spital italian, mi-e greu.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică. Dumneze să vă binecuvânteze :)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
05-03-2010, ora 19:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
*Dumnezeu să vă binecuvânteze :)

P.S. - Vă rog să-i spuneţi că se va recupera şi că starea actuală este temporară (trebuie doar să vrea, să-L roage pe Dumnezeu (să ceară cu credinţă), să creadă, să aibă răbdare şi să lupte).
Numai bine!
0
07-03-2010, ora 21:14
OANA_MNG
Nu este medic/terapeut
OANA_MNG
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Mi-ati fost de mare folos, l-am citit la momentul potrivit si mi-ati dat mai intai mie forta de a merge mai departe.Eu ii voi fi alaturi, si ne vom ruga in continuare amandoi la Bunul Dumnezeu.
0
08-03-2010, ora 09:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă plăcere am încercat să vă ajut, stimată d-nă. Mă bucur că v-am putut fi de ajutor, chiar şi lipsit de detalii importante cu privire la persoana prietenului dvs. (detalii psihologice).
Să fiţi puternică! Să luptaţi cu credinţă în suflet, cu iubire în inimă şi cu predispoziţia de a cere ajutor în momentele de disperare psihică (când simţiţi temeri, deznădejde şi orice altă trăire care vă afectează intern şi extern, vă rog să rugaţi pe cineva să vă fie alături, să vă insufle ce aveţi nevoie (putere, răbdare, voinţă de a continua lupta, etc.), să vă mângâie în momentele de tristeţe şi apatie, etc.).

Vă rog să-mi scrieţi prenumele complet al prietenului dvs., vreau să mă rog şi eu pentru el la Bunul Dumnezeu. Cu cât se roagă mai multe persoane pentru el, cu atât mai bine, credeţi-mă pe cuvânt. Vă mulţumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi da în scris prenumele, şi vă doresc numai binecuvântări. Toate cele bune :)
P.S. LA MULŢI ANI! Să primiţi numai buchete de lumină, fericire şi iubire profundă.


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
09-03-2010, ora 12:19
alexaptrsr
Nu este medic/terapeut
alexaptrsr
Buna ziua tuturor. Ma bucur nespus ca am dat de acest forum, unde daca-mi permiteti, va voi spune pe scurt povestea mea pentru ca ma incadrez in una dintre tulburari nu stiu care, pentru ca mi s-a schimbat diagnosticul din Tulburare afectiva bipolara, tratamentul fiind cu seroquel, apoi cu Zyprexa.Presupun ca acesta este un medicament antipsihotic din ce am citit pe acest forum. Seroquel am luat aprox un an, dupa o cadere si fizica si psihica banuiesc, presupun ca din cauza unui program prelungit la munca la o varsta destul de frageda, lucram ca ospatar. Al doilea an, am lucrat la fel, insa nu am avut probleme la sf. verii, ci dupa cateva luni, dupa ce am inceput liceul. Ce a urmat a fost catastrofal pentru mine, pentru ca m-am schimbat cam dramatic, ma refer la personalitate, de la o fiinta vesela, placuta la opusul acesteia. Cel mai tare ma doare faptul ca nu ma pot exprima, nu pot sa vb, nu gasesc subiecte, si nu numai dupa parerea mea deci nu e in imaginatia mea, deseori intalnesc persoane care-mi spun ori:"mai vb si u ", ori un fel de gluma:"mai taci din gura, ca vb cam mult". Ma doare chestia asa, si implicit asta imi raceste si relatiile, ma izoleaza.
Vreau o familie, un copil pe viitor, un serviciu, o facultate terminata(sunt in primul an de facultate, si am deja cateva restante pentru ca nu ma pot concentra, sau mai p romaneste.. nu ma duce capul.). Ma gandesc sa am rabdare, sa am credinta in Dumnezeu, si o am. Dar simt ca viata trece pe langa mine, pentru ca toata ziua as sta in casa, desi imi doresc lucrurile de mai sus.o viata normala, ceea ce isi doresc aproape toate femeile. Am doar 21 de ani.doresc sa stiu daca mai am vreo speranta? Pot sa-mi mai dau drumul la vb din nou? sa povestesc, sa pot sa spun cateva fraze, sa nu ma mai izolez? Dati-mi va rog cateva sfaturi pe care sa incerc sa le pun in aplicare. Cum sa fac sa gandesc, sa vorbesc, sa-i apropii pe oameni de mine?
Poate, si sunt aproape sigura ca nu este bun tratamentul cu Zyprexa...nu vb la modul general ci in cazul meu, dorm mult, as dormi tot timpul, ma simt obosita, si pe deasupra sunt si singura, ma simt marginalizata. Doresc sfatul lui Mr. Nick., al unui doctor avizat, si al vostru care ati avut sau aveti aceleasi simptome. E greu pentru mine pentru ca merg la facultate, de muncit am incercat sa muncesc din nou dar nu pot.
Va multumesc anticipat!
Sanatate multa!
0
06-04-2010, ora 02:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată d-ră/d-nă Alexa,

Stările dvs. neplăcute - simptomele/semnele - au început să se dezvolte pe un fond de suprasolicitare fizică, care, cu siguranţă a antrenat şi o surmenare cel puţin mentală, adică doar la nivel de gândire, dar, în anumite ipostaze conjuncturale, chiar şi psihică, adică la nivel de scală diversificată de sentimente.
O suprasolicitare poate epuiza temporar organismul, ceea ce-i oferă toate condiţiile necesare pentru apariţia sindromului burn out (de oboseală cronică), a prostraţiei (astenie fizică şi psihică), dar şi a unei anxietăţi cenestopate, adică refractare la tratament (care nu răspunde la niciun tratament), o anxietate produsă de sentimentul de frică, de inutilitate şi de devalorizare (de depreciere personală, de părere negativă cu privire la aspecte personale). În momentul în care simptomatologia începe să-şi facă simţită prezenţa, orice om începe să se sperie, să-şi pună întrebări de genul: "De ce? - Cum am ajuns aici? - Ce a declanşat tot ce simt? - De ce nu mi-am dat seama să pot stopa cauza?! - Oare mă voi însănătoşi? - Oare voi putea să redevin un om normal, să-mi pot crea un viitor?!, etc. Astfel de intrebări şi nu numai întrebările, ci şi cauzele care produc dezechilibrele şi evidenţiază efectele negative, generează o nelinişte profundă, o nelinişte care produce blocaje, inclusiv de factură energetică (la nivel subtil) şi, cu timpul, induce stări depresive şi determină o stare hipotimică, o stare de diminuare a tonusului afectiv, a bunei dispoziţii, o introversiune foarte deranjantă, care limitează elocuţiunea, dialogul cu ceilalţi semeni şi limitează, ba chiar blochează parţial spre total, orice formă de comunicare cu factorii din mediul înconjurător.
Schimbarea dvs. dramatică este produsă de ce am scris mai sus. Aveţi nevoie de o medicaţie care să elimine sechelele produse de suprasolicitare, de căderea fizico-mentalo-psihică, cădere care v-a făcut relativ neurastenică, adică v-a tulburat funcţional activitatea cerebrală, tulburare care se manifestă prin: anxietate interioară, nu neapărat exterioară, depresiune psihică, izolare afectivă faţă de oamenii din societate, etc.
O astfel de medicaţie vă poate fi prescrisă de un medic fitoterapeut, de un medic homeopat, chiar şi de un medic care preferă alopatia (un neurolog, de pildă). Aveţi nevoie de medicamente, de preferinţă naturale, care să vă hrănească celula nervoasă şi nu numai, care să vă fortifice, să vă echilibreze la nivel profund, să vă refacă rezervele de energie fică şi psihică, să vă elibereze de teama ascunsă de a comunica, de a vă expune cuvintele dorite, sentimentele/senzaţiile trăite, dorinţele, planurile de viitor, etc., şi, bineînţeles, aveţi nevoie şi de consiliere psihologică; dacă va fi cazul, şi de o reanalizarea a conduitei medicale (cu privire la medicaţia psihiatrică, evident).
S-ar putea să vă vă fie de folos tratamentul cu Zyprexa, tot ce ce poate. În ciuda efectelor sale pozitive, Zyprexa nu funcţionează la fel pentru toţi subiecţii care o iau, nu are aceleaşi efecte pozitive, chiar dacă tabloul clinic este identic. Mecanismul de funcţionare ţine cont şi de cauzalitatea inelară, un tip de feedback al organismului, care se rezumă la interacţiunea dintre cauza care produce dezechilibrul respectiv şi efectul care transmite expresia dezechilibrului, care manifestă producţia cauzei. Cauza, în cazul dvs., este, printre altele, şi suprasolicitarea, iar efectul este o complexitate de simptome pe care le experimentaţi acum.
Şi totuşi, chiar şi în astfel de contexte nefavorabile, nu renunţaţi NICIODATĂ la credinţa în DUMNEZEU. Suferinţa, indiferent de locaţia la care se manifestă şi de tipul ei, nu este în van. Nu există nimic care să nu aibă un scop. Nimic nu este întâmplător sau făcut numai pentru a vă face să suferiţi. Totul este dinainte gândit şi vă este îngăduit pentru a vă ajuta să conştientizaţi anumite părţi negative din viaţa dvs., de pildă, pentru a vă ajuta să înţelegeţi, să fiţi mai bună, să. ş.a.m.d.
Viaţa nu trece pe lângă dvs., ci vă ajută să recapitulaţi anumite erori, vă ajută aşa cum vă ajută, chiar dacă dvs. nu înţelegeţi ce şi cum face. Aveţi toate şansele din lume să vă însănătoşiţi, nu vă pierdeţi speranţa nicio milisecundă, nu v-o pierdeţi. Încercaţi să gândiţi pozitiv, să înţelegeţi că tot ce vi se întâmplă, chiar dacă se realizează prin mijlocul suferinţei, are un scop pozitiv (tot răul este spre bine!).

În concluzie, continuaţi să mergeţi pe drumul credinţei în Dumnezeu, rugaţi-vă şi consultaţi şi medicul, inclusiv pe medicul care vindecă bolile morale, adică pe un preot duhovnic, pentru a vă armoniza nivelul spiritual. Vă va ajuta enorm. Vă va sfătui şi vă veţi putea şi spovedi (curăţa sufleteşte). Deciziia de a merge undeva (la psiholog, la duhovnic, la fitoterapeut, la homeopat, etc.) vă aparţine în totalitate. Eu doar am îndrăznit să vă sfătuiesc. Teoria a fost decizia mea, dar practica este doar decizia dvs.

...
Să fiţi binecuvântată şi să primiţi darul vindecării cât mai curând posibil. Toate cele bune!
...


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
12-04-2010, ora 14:48
alexaptrsr
Nu este medic/terapeut
alexaptrsr
Hristos a Inviat!
Mr. Nick, nu stiu cum sa va multumesc pentru cuvintele frumoase, si pentru ajutorul pe care mi l-ati acordat. Aveti foarte mare dreptate, nimic nu este intamplator, iar Dumnezeu este cu oricine ii cere ajutorul, si are incredere in El, si desigur si in propria-i fiinta care este creata dupa chipul si asemanarea lui.
Astazi am vazut mesajul acesta si m-a insufletit si mai mult.
Imediat dupa Paste, am simtit un impuls foarte mare, un optimism debordant, nu-mi mai este frica sa nu scot vreo vorba aiurea, sunt mai fericita cu cea ce am, si bineinteles cu cea ce pot avea daca fac un pic de efort. De exemplu ma voi apuca de invatat, de mers la facultate zilnic, voi avea mai multa grija de sufletul si trupul meu. Consider ca m-am odihnit destul, si ca viata merita traita, mai trebuie doar sa invat si pasii. Dar simt ca sunt pe cale sa ma vindec. Si asta cu ajutorul oamenilor din jurul meu, chiar si straini...
Va multumesc din suflet, si nu uitati aveti incredere in voi, in oameni, in medici si fiti mereu optimisti si increzatori. Dumnezeu nu vrea ca noi sa suferim si sa fim tristi, de aceea ne da forta sa depasim orice suferinta.

Multa sanatate! Va pup
0
13-04-2010, ora 18:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Adevărat a înviat, d-ră/d-nă Alexa :)


Stimată d-ră/d-nă, mă bucur că v-am putut insufla, prin intermediul informaţiilor din mesajul anterior, măcar un miligram de pozitivitate; acesta a fost şi scopul :)
Să fiţi binecuvântată şi să vă însănătoşiţi grabnic :)
P.S. - DUMNEZEU este iubire, lumină şi armonie, printre altele, deci, ca şi concluzie, este doar pozitivism infinit.



Toate cele bune!
Cu respect,
Mr. Nick
0
14-04-2010, ora 09:58
dhermina76
Nu este medic/terapeut
dhermina76
Buna ziua. Mr Nick, spuneti-mi va rog Formula Candida se poate lua impreuna cu 5-htp ?Va multumesc anticipat si va doresc numai bine.
0
14-04-2010, ora 12:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată d-nă, da, se poate administra concomitent cu 5-hidroxitriptofan. :)
Toate cele bune. Să fiţi binecuvântată!
0
14-04-2010, ora 13:16
dhermina76
Nu este medic/terapeut
dhermina76
Adevarat a inviat ! Multumesc mult pentru raspuns. Toate cele bune!
0
14-04-2010, ora 14:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu deosebit de multă plăcere şi pentru puţin, d-nă Dhermina76 :)
Toate cele bune!
0
06-06-2010, ora 20:29
fabyo_valcea
Nu este medic/terapeut
fabyo_valcea
Mr Nick,

Am si eu o intrebare daca nu deranjez..., sufar de un an jumate de o stare f ciudata de oboseala fizica si ameteli... bineinteles ca am facut toate analizele totul e ok.. deci e ceva psihic.. am fost si la psihiatru recomamdandu-mi anxiolitice si antidepresive, am luat decat o saptamana dupa care am renuntat fiindca imi era rau de la ele, ( luam serlift si prazolex ).. in sfarsit asta a fost acum vreo 3 luni.. de atunci nu am mai luat nimic, a mai disparut oboseala si ametelile dar am o stare f ciudata de depersonalizare si senzatia ca totul e ireal, o stare de confuzie f mare, e foarte deranjanta. in fine iau de o saptamana argentum nitricum ch 30 la recomandarea unui homeopat parca e un pic mai bine... ce vroiam sa intreb am si 5 htp acasa., pot lua concomitent ? sau ce parere ai de argentum nitricum si daca crezi ca 5 htp ar fi bun la starile mele... am 28 ani

Multumesc mult !
0
12-06-2010, ora 20:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Fabyo, 5-htp-ul este un produs eficient pentru reducerea simptomatologiei unor afecţiuni din sfera neuro-psihiatrică sau, în unele cazuri, pentru tratarea afecţiunilor respective. El vă poate ajuta în procesul de convalescenţă - în plin proces de însănătoşire - dar doar dacă simptomele pe care le acuzaţi au o cauză pe care 5-hidroxitriptofanul o poate suprima. Dacă ameţeala, oboseala, depersonalizarea şi senzaţia de ireal sunt simptome produse de un deficit de serotonină, 5-htp-ul vă va ajuta, dacă nu...nu! Chiar şi aşa, 5-htp-ul tot vă va oferi o hrănire neurologică optimă, ceea ce s-ar concretiza în îmbunătăţiri metabolice.
În concluzie, vă rog să continuaţi tratamentul prescris de homeopat şi să aveţi răbdare. Cu credinţă în Dumnezeu şi cu răbdare vă veţi face din ce în ce mai bine până veţi atinge nivelul însănătoşirii dorite. Luaţi 5-htp doar dacă homeopatul vă dă aviz medical.


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Mr. Nick
0
20-10-2010, ora 22:51
Iuliana Monica
Nu este medic/terapeut
Iuliana Monica
D-nule Mr.Nick, am si eu o intrebare.Sotul meu a primit diagnosticul depresie medie.I s-a prescris Venlafaxina Actavis 75 mg, urmeaza tratamentul de o saptamana si spune ca are in permanenta ameteli, iar capul parca nu este a-l lui.Ce parere aveti ? Se pote sa nu-i faca bine tratamentul ? Are senzatia ca cineva i-a pus un cap mare si deformat si daca e intrbat " ce te doare " zice ca-l doare parul si scalpul (nu capul).Va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi...! Daca-l scot la plimbare zice ca oboseste foarte tare si ca-l stresez cu plimbarile.

Multumesc mult !
0
26-10-2010, ora 22:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă Iuliana Monica, se poate ca tratamentul prescris să nu-i facă bine soţului dvs.
Din păcate, niciun tratament psihiatric alopat NU are garanţia că este sau va fi bun pentru diagnosticul primit, nici măcar unul (naturopat) naturist, pentru că organismul uman este unic şi răspunde diferit la farmacodinamica şi farmacocinetica unui medicament/supliment nutritiv (la forţa activă şi la procesele de absorbţie, distribuţie, transformare şi eliminarea a medicamentului/ suplimentului respectiv).
În cazul soţului dvs., efectele adverse stau în spatele stării de rău. Efectele adverse pot fi tranzitorii, ele putând să dureze doar în perioada de adaptare a organismului la medicaţia administrată, însă, în cazuri relativ rare, pot fi şi permanente, din varii motive mai mult sau mai puţin obiective.
Ar fi indicat să mergeţi cu soţul dvs. la medicul care l-a diagnosticat şi care i-a prescris Venlafaxina, pentru a i se reanaliza statusul mentalo-psihic şi pentru a i se modifica sau schimba medicaţia (dacă nu mai doriţi o medicaţie alopată, consultaţi un medic homeopat, fitoterapeut etc., pentru a primi o medicaţie naturistă).
_
Încercaţi să-l înţelegeţi pe soţul dvs., pentru că depresia, printre altele, înseamnă şi traversarea unor momente pline de suferinţă, disperare şi deznădejde. Dăruiţi-i zilnic cel puţin un zâmbet, o mângâiere, o vorbă frumoasă etc.; ajutaţi-l după putinţa dvs., are mare nevoie!
În rest, încercaţi să-l ajutaţi şi din punct de vedere spiritual, ajutându-vă chiar şi pe dvs. Mergeţi împreună la Sfânta Biserică, discutaţi cu preotul duhovnic, spovediţi-vă, mergeţi la Sfântul Maslu etc. Şi sufletul are nevoie de hrănă. Îngrijiţi-vă şi de el, pentru că sănătatea trupului depinde şi de sănătatea sufletului, aşa cum coaja unui fruct depinde şi de starea miezului respectivului fruct.
_


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
27-10-2010, ora 19:43
Iuliana Monica
Nu este medic/terapeut
Iuliana Monica
D-nule Mr. Nick

Va multumesc din suflet pentru sfaturi. Dupa tratamentul cu Venlafaxina (2 saptamani) a inceput sa se simta mai bine si nu mai are senzatii de voma. Probabil ca suntem pe calea cea buna. Credeti ca e prea putin 75 mg pe zi ?
0
28-10-2010, ora 07:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă Iuliana Monica, soţul dvs. se va simţi din ce în ce mai bine, pe măsura continuării administrării medicaţiei conform prescripţiei medicale şi, bineînţeles, pe măsura trecerii timpului.
Organismul soţului dvs. a experimentat o serie de reacţii de adaptare la acţiunea farmacologică a venlafaxinei, în trecutul apropiat, dar în prezent a început un proces complex de echilibrare a funcţiilor mentalo-psihice, în principal (a funcţiilor care întreţin gândirea şi rangul de sentimente / emoţii - timia (starea afectivă)).
Bineînţeles că sunteţi pe calea cea bună. Păşiţi în continuare cu credinţă în Dumnezeu, totul va fi bine!
_
" Credeti ca e prea putin 75 mg pe zi ? "
- Nu, nu este puţin. Doza de 75 mg / zi este cea mai uzuală şi optimă doză, ea fiind prescrisă la (şi în) minim 30% din persoanele afectate de o formă de depresie moderată spre majoră.
Este foarte important ca soţul dvs. să ia doza prescrisă. Vă rog, NU măriţi doza fără aviz medical, nici frecvenţa de administrare. De fapt, nu măriţi sau nu scădeţi nimic, fără a primi acordul medicului, pentru că o mărire / scădere poate să producă o destabilizare puternică, ceea ce nu ar fi favorabil pentru starea soţului dvs.
.
În altă ordine de idei, ar fi indicat să discutaţi cu medicul curant despre necesitatea administrării unui supliment cu omega 3 (EPA - acid eicosapentaenoic şi DHA - acid docosahexaenoic sunt 2 acizi graşi polinesaturaţi (omega 3) extrem de vitali pentru crearea sau recrearea unei funcţionalităţi normale a creierului). Omega 3-ul trebuie luat simultan cu un preparat antioxidant - un preparat mineralizant şi vitaminizant, de pildă, cum ar fi Taxofit A-Z - şi trebuie ingerat cu multă apă (cu minim 50 ml de apă plată).
NU luaţi omega 3-ul împreună cu preparatul antioxidant dacă medicul nu vă dă aviz!!!
_

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să binecuvânteze!
Cu respect şi iubire creştină,
Nick
0
29-10-2010, ora 22:23
Eleonora2010
Nu este medic/terapeut
Eleonora2010
Buna seara, Mr. Nick!

Va solicit ajutorul pentru stabilirea unei scheme de terapie pentru o suita de probleme cu care ma confrunt de mai bine de 5 saptamani. In urma cu peste o luna, pe fondul unei oboseli fizice accentuate si al unor necazuri in familie, mi s-a declansat in timpul noptii un atac de panica, cu senzatie de sufocare, teama fara obiect, neliniste, frisoane, incapacitate de coordonare mentala sau control al starii prin vointa, insomnii si somn agitat. Surprinsa de o astfel de stare si neintelegand cauza care a generat-o, obisnuita de o viata sa-mi extind limitele de efort si rezistenta functie de necesitati, am facut mai multe investigatii pornind de la cardiolog, alergolog, ORL-ist si ajungand si la psihiatru. Rezultatele investigatiilor nu au descoperit nicio boala - ci doar o stare anxioasa depresiva reactiva, pe fond de stres foarte puternic.
Medicul psihiatru mi-a recomandat Anxiar si Zoloft. Stiind ca incepand un astfel de tratament va trebui sa-l iau cel puti 6 luni si totodata cu riscul de a deveni dependenta de medicamentele respective, am cautat alternative naturale, asa cum m-am priceput. Astfel am luat 10 zile Magne B6 1cp/zi+1 fiola de calciu gluconic; 2 saptamani Antistres de la firma Elidor (un supliment alimentar cu hamei, paducel, tei si talpa gastii) 3cp/zi; apoi 10 zile antistres cu sunatoare de la Alevia. Din medicamentele prescrise de medicul psihiatru am luat doar cate 1/4 cp de Anxiar, cam de 5-6 ori in toata perioada, in unele seri cand nu reuseam deloc sa adorm. Starea de acum este considerabil mai buna, problema pe care inca nu reusesc sa o rezolv fiind cea a unui somn linistit si odihnitor - ma trezesc cam de 2 ori pe noapte si uneori adorm foarte greu. In urma cu 3 zile am inceput sa iau 5HTP 1 cp/zi, dimineata in timpul mesei iar la pranz si seara Antistres de la Elidor, deoarece nu stiu cum sa-mi rezolv problema somnului si nu vreau sa mai iau Anxiar. Nici asa nu se rezolva somnul in totalitate dar adorm mai usor, chiar daca ma trezesc peste noapte.
Rugamintea pe care v-o adresez este sa imi sugerati o schema de terapie cu 5HTP si eventual alte produse naturale. Am vazut schema de terapie pe care ati sugerat-o pentru dhermina76. O pot folosi? Ar mai fi de folos sa adaug si altceva? Va multumesc mult pentru rabdare si bunavointa. Dumnezeu sa va binecuvânteze si sa va dea intelepciune si putere sa-i ajutati pe toti cei care au nevoie de ajutorul dvs.

Ca si completare: stiu ca toate suferintele trupesti sunt consecinte ale bolilor sufletesti; de aceea rugaciunea, spovedania si Sfanta Impartasanie fac parte din viata mea, atat cat puterile mele slabe dar mai ales ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicii Sale, ma sustin sa le implinesc. Doamne, ajuta-ne!
0
09-12-2010, ora 04:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă Eleonora, puteţi folosi schema terapeutică de mai jos, însă vorbiţi cu medicul dvs. curant pentru a obţine aviz de administrare.

_
1. Cod liver oil (pentru copii). De ce v-am recomandat acest produs, deşi este pentru copii? Pentru că este unul dintre cele mai bune, el putând să fie administrat şi adulţilor.
Produsul nu conţine PCB, dioxină, metale sau alte toxine, precum alte produse similare, iar raportul dintre DHA (acid docosahexaenoic) şi EPA (eicosapentaenoic) este foarte bun (DHA 700 mg şi EPA 450 mg).
Mod de administrare: o linguriţă după cele 3 mese principale (mic dejun, prânz şi cină), adică 3 linguriţe pe zi.
----------*

2. Antioxidant Optimizer, câte o tabletă administrată înaintea de cele 3 mese principale (antioxidantul este absolut necesar pentru a inhiba oxidarea DHA-ului şi EPA-ului - oxidare realizată de radicalii liberi).
----------*
Dacă nu vă permiteţi să cumpăraţi acest produs, el fiind destul de costisitor, dar şi unul dintre cele mai bune, înlocuiţi-l cu Baraka, pe care îl veţi putea lua tot de 3 ori pe zi, înainte de mesele principale.
----------*

3. 5-htp, 2 capsule cu minim 30 de minute înainte de culcare, pe stomacul gol (după minim 2-3 ore de la luarea cinei).
http://www.provitanutrition.com/Boli/Afectiuni/Stres-Depresie-Insomnie-Migrena/5-HTP-50mg/90-cps.html
_


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Sărbători fericite.
Cu respect,
Nick

P.S. Îmi cer iertare pentru răspunsul tardiv!

(*modificat de administrator)
0
10-12-2010, ora 13:08
Iuliana Monica
Nu este medic/terapeut
Iuliana Monica
Va nultumesc din suflet pentru sfaturi.Sotul meu se simte foarte bine, face in continuare tratament.A-ti fost colacul meu de salvare (mi-ati dat speranta si icredere ca vom reusi ) DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE SI SA VA DARUIASCA SANATATE SI FERICIRE !

SARBATORI FERICITE !
Adaugă un comentariu / răspuns
115 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul