tulburare de vedere sau neurologica?

03-08-2011
mihaelle
Nu este medic/terapeut
mihaelle
Acum 5 luni, dintr-o data, am inceput sa vad conturul obiectelor pe perete. Sa ma explic mai bine...ma uit la un obiect, tv. chiar si la o persoana si cand imi schimb privirea pe perete vad conturul acelui obiect pt cateva secunde-3-4,.e ca atunci cand te uiti la un obiect luminos si ii vezi conturul apoi pe perete.dar la mine se intampla la orice obiecte nu numai la acele luminoase si mai vad niste firicele care se plimba prin fata ochilor. Controlul oftalmologic a iesit bine, nu am dioptrii, fundul de ochi-bine, diagnosticul fiind de fosfene si sdr. ochiului uscat.. Controlul neurologic-discopatie cervicala si lombara. Nu mai stiu ce sa fac...am dureri de cap. ameteli, senzatie de ochi obositi iar vederea imi afecteaza viata. As dori sa stiu daca exista vreun tratament pt asta si ce investigatii sa mai fac?
1 comentarii
0
13-09-2012, ora 13:21
stefan1nafets
Nu este medic/terapeut
stefan1nafets
Buna ziua! Experimentez si eu simptomele dvs. Mai de curand, insa, uitandu-ma la data postarii dvs. Din februarie, a.c. Firicele in ochi, vederea aceea ciudata, cu albul inversat in negru si viceversa, care persista cateva secunde. Am 33 ani. Eu am dioptrii dar nu de acum, port ochelari de 10 ani. Si mai traiesc niste chestii ciudate, astea chiar ca tin de neurologie, am probleme la citit, la intelegerea cuvintelor, uneori, mai ales dimineata. Am facut si RMN, dr. a spus ca totul e bine...
Ati mai aflat ceva noutati?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.