tulburare de panica-atacuri de panica

419 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›
1
13-02-2012, ora 19:01
insanethelord@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
insanethelord@yahoo.com
Salutare,

pentru cine vrea pachetul Charles Linden il pot oferi eu dar este in engleza si din pacate nu este tot(am doar cartea in format pdf si 10 track-uri audio). Am si cartea Panic Away. Nu stiu cum se procedeaza pentru ca am observat ca nu pot lasa datele de contact aici.
0
17-02-2012, ora 18:39
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Pentru : insanethelord-
Datele mele de contact su exact ca aici pe yahoo, as fi foarte recunoscator daca mi-ati trimite un email cu toate acele informatii ( linden method + panic away).
Multumesc anticipat.
App eu am incepus sa ma simt mult mai bine, circul cu mijloace de transport in comun si stau chiar si o zi intreaga singur acasa
0
29-02-2012, ora 21:36
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
buna, am si eu o intrebare, se poate innebuni in urma acestor atacuri sau nu, dupa cum se spune?
0
01-03-2012, ora 10:28
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna fete si baieti
Nu am mai scris de mult si ziceam ca nici nu o sa mai scriu..eu (am trecut peste atacul de panica).. dar, primesc mesaje si ca atare mai scriu si eu din cand in cand.Ma minunez (sincer) de fiecare data cand citesc postari ciudate ca de ex. Yoga nu e buna. pt ca nu e in acord cu religia ortodoxa.. hipnoza este o poarta de intrare a duhurilor rele...
Stau si ma intreb iar sincer ce e in capul unor oameni care gandesc astfel.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, Imi pun insa niste intrebari. Acuma dreptatea este de partea lui Psadi..si anume, hipnoza nu e buna, dar nu e buna pt ca nu iti poate sterge cu totul amintiri, trairi si emotii, nu are cum..la cel mai mic simptom, toate amintirile revin, daca nu ma credeti pe mine cititi Freud.. el a intampinat o astfel de problema cu o anume Dora. Yoga.. este o serie de exercitii si de pozitii, atat si nimic mai mult ca pilates de exemplu..La origine ei sta o religie sau mai curand o filosofie, dar nu e musai sa o aplicati. E adevarat ca relaxare e f buna si daca o puteti atinge printr o alta forma de meditatie este ok. Cam atat am avut de comentat
Sanatate multa
Ady
0
09-03-2012, ora 17:29
cristian88
Nu este medic/terapeut
cristian88
Bună ziua!
Mă numesc Cristian si îi multumesc lui Dumnezeu că am dat peste acest forum, în speranţa că poate mă puteţi ajuta şi pe mine. Sufăr de atacuri de panică şi anxietate exagerată de peste 7 ani si nu prea mai cred că mă pot îndrepta.Am tot încercat să găsesc diferite metode de a mă vindeca mai exact am cautat să înteleg mecanismele aceste tulburări parsive, am lecturat tot felul de cărţi care am crezut că îmi vor fi de folos dar într-un final am ajuns din ce in ce mai dezamagit. Tin să precizez că nu am am apelat până acum la un psihoterapeut deoarece mă încăpătânez să cred că voi reuşi să îmi ameliorez starile prin propriile forţe. În ciuda faptului că doar ce am terminat facultatea şi reuşisem să îmi gasesc un loc de muncă destul de bun, dupa doar 3 zile am renunţat deoarece panica si anxietatea exagerată devenise insuportabile. Ceea ce m-a facut să renunţ se rezumă la faptul că nu credeam că ma pot descurca la acest job, nu voi putea face faţă aceste ganduri declanşându-mi panica si o anxietate de nesuportat. Acum sunt somer, stau cu parintii si am citit pe acest forum ca există o anume metodă Linden si niste carti scrise de Claire Weekes care pot fi de folos persoanelor care se confruntă cu asemenea dificultăţi şi vă rog din tot sufletul pe cei care dispuneţi de asmenea materiale dacă mă puteti ajuta si pe mine. Aş vrea sa incerc si aceste ultime metode să văd dacă pot întelege mai bine mecanismele prin care pot interveni pentru a-mi schimba modul de gândire şi dacă nu reusesc nici asa să rezolv ceva voi apela la un psiholog. Singura problema în ceea ce mă priveste este ca am o situatie financiară cam precară si nu-mi permit să merg la un psiholog. Din ce am citit pe acest forum înteleg ca respectivele carti de Claire Weekes sunt în engleză si nu prea mă descurc cu traducerea. Mă poate ajuta cineva cu traducerile în limba română a acestor carti (Weekes si metoda Linden) ?
0
09-03-2012, ora 23:10
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Salut cristian, dupa cum probabil ai vazut pe forum si eu ma confrunt cu aceeasi parsiva boala ca zic asa.
Eu am inceput sa ma auto-educ si usor, usor am scapat de atacurile de panica de zi cu zi, mai am o singura problema ( nu reusesc sa parasesc orasul ) din ce in ce ma indepartez de iesirea din oras, din ce in ce mai tare ma cuprind cumplitele simptome.
Acum as vrea sa stiu si eu cand anume mai exact ai aceste atacuri de panica, sau ce ti le declanseaza mai exact?
0
10-03-2012, ora 09:47
cristian88
Nu este medic/terapeut
cristian88
Salut Andrei, cred că atacurile mele de panică sunt declanşate de faptul că de fiecare dată când am de a face cu o situaţie socială încep să intru în panică la gandul că nu mă voi descurca, o să mă înroşesc şi ceilalţi o să credă că sunt un ciudat, că am o problemă psihică şi vor râde de mine. Treaba e că datorită faptului că intru în panică şi devin anxios încep să mă înroşesc foarte tare şi din acel moment devin foarte furios că mă înroşesc, că nu reuşesc să mă stăpânesc şi să am o conversaţie normală cu interlocutorul meu, acest fapt agravându-mi starea deoarece îmi dau seama de penibilul situaţiei şi de gandurile total iraţionale pe care le am şi pe care nu le pot stăpâni.
Cred că aceste aceste stări mi s-au declansat de prin clasa a-IX-a, eu am fost tot timpul o fire mai timidă dar in generală nu aveam acest tip de probleme, când mă ascultau profesorii la lectie sau ieseam la tablă aveam o cantitate moderată de emotii dar nu în asa fel încât să mă înroşesc foarte tare şi să intru în panică. Începând cu clasa a-IX-a, m-am trezit că aceste stări se acentuează, de fiecare dată când eram ascultat la lectie sau ieseam la tabla si toti colegii mei se uitau la mine începeam să intru automat în panică şi să mă înrosesc, si ceea ce mă enerva cel mai mult erau simptomele atacului care mă copleşeau şi mă făceau să mă simt îngrozitor alături de veşnică faţă roşie. Începând din clasa a-IX-a, pe tot parcursul facultăţii si până acum mă confrunt cu aceleaşi probleme. Toate aceste atacuri apar în situatii sociale când trebuie să interacţionez cu cineva, nu mai vorbesc că evit să ies în oraş cu cineva la un suc sau să mâncăm ceva pentru că automat experimentez aceste stări. Acum, înaintea unui interviu de angajare dacă nu iau un distonocalm sigur mă înroşesc şi intru în panică. Ciudat este faptul că dacă dacă ies la un restaurant cu persoane pe care le cunosc cât de cât nu experimentez aceste stări, situaţia se schimbă doar când am de-a face cu persoane noi sau pe care nu le cunosc foarte bine deoarece mă gândesc dacă nu mă descurc, dacă nu mă acceptă, dacă nu fac o impresie bună dacă nu mă plac? dacă la infinit. Aceste dacă-uri cred că îmi declanşează panică şi mă fac să mă înroşesc. Realizez că sunt total irationale aceste cerinte dar odata ce mă cuprinde panica totul se înrăutăţeşte şi cad în această capcana. De aceea cer ajutorul celor de pe acest forum, pentru că nu ştiu paşii ce trebuie urmaţi când te cuprinde un atac de panică, am citit cărţi de psihologie dar nu am găsit nici o carte care să explice exact de ce se declansează aceste atacuri si cum pot fi controlate. Eu cred cu toată puterea că mă pot auto-ajuta dar nu ştiu cum să o fac.
0
10-03-2012, ora 12:28
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Buna,

Adina, chiar treb sa ma grabesc - se inchide azi totul mai repede - dar cateva cuvinte o sa spun, ; cred ca e f important. S-ar putea sa nu fiu inteleasa - sau sa nu fie acceptat

hipnoza nu e buna, dar nu e buna pt ca nu iti poate sterge cu totul amintiri, trairi si emotii, nu are cum..la cel mai mic simptom, toate amintirile revin, daca nu ma credeti pe mine cititi Freud.. el a intampinat o astfel de problema cu o anume Dora.
Yoga.. este o serie de exercitii si de pozitii, atat si nimic mai mult -


aceste exercitii nu canalizeaza spiritul spre Dumnezeu - nu am auzit ca ar face-o - insa actioneaza grozav de mult asupra trupului ; trupul nu trebuie nici ascetizat - decat unde exista predestinare.. dar si extrema cealalta nu e buna... Cunoscand viata traita de oameni ai credintei - si cunoscand voia Lui Dumnezeu care ne indrepata catre o CALE - unica, inconfundabila, de neinlocuit - nu poti spune - ca a face si una si alta este la fel de bine; in primul rand pt ca Dumnezeu doreste sa i se acorde intaietate - deci, si timpul tau. Nimeni nu opreste pe nimeni..dar adunandu-le toate - putem vedea ca nu sunt rele prin elel insele - importanta e rezultanta. Ca sa nu amintesc si faptul ca lui Dumnezeu jertfe intregi II plac si nu doar jumatatti de masura...inimi impartite...

Iar hipnoza ? cu ce putere se face ea ? Cu puterea venita de la om ? = inseamna ca nu e din Dumnezeu si e de natura demonica. Nici eu nu stiam cu ce se mananca si am mers odata la un psiholog...dar mi-am dat sema la timp. ( Sorry ) ;
Iertare. Fiti binecuvantati !
0
11-03-2012, ora 21:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă adinamess, de ce vă MINUNAŢI când citiţi postări relaţionate cu subiectul "yoga nu este o practică bună pentru că nu este în acord cu religia ortodoxă"? Păi, yoga NU este o simplă practică ce presupune "reglarea respiraţiei şi facerea unor exerciţii fizice"; nu, nici pe departe, căci dacă ar fi fost doar atât nu s-ar mai fi numit yoga, ci s-ar fi numit doar gimnastică medicală (dacă dv. credeţi că yoga este acelaşi lucru cu pilates, oh, sunteţi naivă şi neinformată, iertaţi-mă că vă spun). Yoga este mai mult de atât, pentru că sub toate tipurile şi formele ei, ea foloseşte forţe autovindecătoare şi transformatoare de-a dreptul malefice, care efectiv 'spală creierul' şi îndobitocesc (nu pe degeaba yoghinii MISA, cei conduşi de mult prea celebrul Gregorian Bivolaru, au fost şi sunt implicaţi în tot felul de acţiuni negative, de la vandalizări până la orgii sexuale în public).
Yoga NU este compatibilă cu nicio religie creştină, de la Ortodoxie până la Protestantism şi dincolo! Yoga este, de fapt, o practică de-a dreptul demonică, care distruge încet dar sigur orice fiinţă umană, la nivel de gândire, sentimente şi suflet, chiar trup, în stadii avansate - distruge omul mentalo-psiho-spiritual, în principal.
Nu vă scriu aceste cuvinte în calitate de habotnic, ci în calitate de PROFESOR care ştie foarte bine ceea ce afirmă.
Nu mă credeţi pe cuvânt? Păi ia să sintetizez ce reprezintă yoga, pe scurt.
Yoga aparţine unei religii, şi anume religiei hinduse, care, pe alocuri, în practică, se intercalează cu unele principii contemplative budiste (yoga NU poate fi separată de religiozitate, pentru că NU există niciun tip de yoga care să nu implice şi un aspect spiritual). În India şi în întreaga lume, yoga este privită ca fiind un mijloc de desăvârşire atât fizică, precum şi spirituală, deşi ea NU conduce la nicio desăvârşire, ci, din contră, conduce la involuţie masivă, cu precădere la nivel spiritual.
Yoga este una din cele 6 şcoli ale filozofiei hindu, bazată pe meditaţie ca o cale spre auto-cunoaştere şi eliberare.
Unul dintre textele hindu care stabileşte bazele yoga conţine şi Bhagavad Gita, iar de când a fost scrisă Bhagavad Gita, ramurile principale ale yoga au fost clasificate astfel: karma yoga (yoga acţiunii în lume), jnana yoga (yoga înţelepciunii şi a silinţei intelectuale), bhakti yoga (yoga dăruirii către Dumnezeu) şi dhyana yoga (yoga meditaţiei).
În toate ramurile yoga, ţelul final este atingerea unei stări eterne de conştiinţă perfectă; această perfecţiune ia forma mokşei, o stare în care gândurile încetează şi apare experienţa unirii beatifice cu supremul brahman sau experienţa creării unei relaţii eterne cu vişnu sau cu unul dintre avatarele lui, precum krişna sau rama, adică, mai exact, cu nişte zei 100% păgâni.
Aşadar, dră/dnă adinamess, precum dv. staţi şi vă întrebaţi ce este în capul unor oameni care gândesc că yoga este o MIZERIE necreştină şi anticreştină, o practică necurată, şi eu stau şi mă întreb ce este în capul dv., de vreme ce vorbiţi despre yoga aproape total neinformată fiind. O asociaţi cu pilates şi spuneţi că este o serie de exerciţii şi poziţii, nimic mai mult, şi că la originea ei stă o religie sau mai curând o filozofie care nu trebuie neapărat aplicată, pusă în practică. Ei, bine, vă înşelaţi, pentru că yoga este dependentă de punerea în practică a acelei "filozofii", pe cale meditativă.
Sfatul meu umil, care vizează toţi oamenii, generalmente vorbind, este acesta: dragi oameni, în special creştini, staţi cât mai departe de yoga, dacă doriţi să nu vă murdăriţi fiinţele cu un "noroi" care, în majoritatea cazurilor, nu mai poate fi spălat şi îndepărtat.
Dar, totuşi, sunteţi liberi să credeţi şi să faceţi ce doriţi!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post SCriptum - Informaţiile pe care le-am scris în rândurile de mai sus sunt adevărate, deşi adepţii yoga pot(vor) spune că sunt false. NU doresc ca ele să nască vreo polemică, fapt pentru care eu îmi asum dreptul de a nu mă angaja în niciun fel de conversaţie combativo-ofensatoare. Tot ce am avut de spus cu privire la yoga, am scris în cadrul acestui posting, pe scurt. Mulţumesc pentru înţelegere!
P.P.S. - Şi hipnoza este ceva "necurat". NU vă recomand să apelaţi la aşa ceva.
0
11-03-2012, ora 22:27
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Si Meditatia sa inteleg ca e un lucru rau?!
0
11-03-2012, ora 22:36
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Daniel, mi-era dor de tine. pe unde ai umblat atata vreme? Of, of, of ce mi- ai facut... o sa-ti povestesc eu cand am timp...
0
11-03-2012, ora 23:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!
@Daniel D., meditaţia din cadrul yoga este un lucru rău, pentru că urmăreşte atingerea unei stări eterne de conştiinţă perfectă, perfecţiune care ia forma mokşei, o stare în care gândurile încetează şi apare experienţa unirii beatifice cu supremul brahman sau experienţa creării unei relaţii eterne cu vişnu sau cu unul dintre avatarele lui, precum krişna sau rama, adică, mai exact, cu nişte zei 100% păgâni, aşa cum am precizat în mesajul meu anterior.
MEDITAŢIA făcută, întreprinsă, realizată acasă sau într-un spaţiu public, adică gândirea / cugetarea / contemplarea / reflectarea relativ îndelungată şi profundă la ceva anume, ceva decent, oricum (la iubire, la rugăciune, la propria dv. persoană etc.) este OKAY, atâta timp cât nu produce o "spălare pe creier", aşa cum produce meditaţia din cadrul yoga.
Rugăciunea către Dumnezeu: Tatăl şi Fiul şi Sfântul Duh este o formă de meditare pozitivă, foarte benefică, de pildă.
Numai bine!

@bleuciel (Elena), ♥ ;)
Numai bine!
0
12-03-2012, ora 00:03
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Nick,... eu am fost la Yoga Misa... si de acolo mi s-au tras toate. M-am dus pentru a scapa de stres. Mi s-au intamplat o gramada de fenomene pe care nu mi le-am putut explica. Precum batai ale inimii constiente sau lipsa necesitatii de oxigen, ... o senzatie parca gandurile mi se topeau... sau altele precum chemarea unei persoane dintr-o alta camera cu puterea gandului (testata de n ori in acele momente la locul de munca). Sau inducerea unui orgasm. Nu a fost imaginatie. Inca mai simt si acum o chestie... un camp energetic in varful capului... mi-a spus cineva ca e vorba de chakra deschisa. Daca rasucesc capul incet dupa acest camp energetic acesta se intensifica.

Eu ma refeream la impunerea vointei prin concentrarea asupra respiratiei daca este nociv sau nu, adica acea mindfull meditation, nu doar.. gandirea la ceva frumos. Totusi am vazut n persoane care practica Yoga si care sunt foarte echilibrati si chiar foarte inteligenti. Probabil ca nu duc la extrem totul. Nu stiu ce sa zic. Pe de alta parte sunt 1 miliard de indieni care nu cred ca sunt sortiti iadului. Sunt chiar mai pasnici si binevoitori decat multi europeni. De ce orice ritual care iti da oarecare putere e neaparat satanic ? Nu dorim sa fim constienti? Poti sa imi raspunzi?
0
12-03-2012, ora 00:07
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Bleuciel.. hotarasem sa nu mai intru pe forumul Romedic deoarece nu cred ca imi creaza o stare prea buna printre bolnavi. Dar spune-mi si mie ce ti-am mai facut? Trimite-mi mesaj pe privat daca vrei!
0
12-03-2012, ora 10:55
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Domnilor, domnilor..nu va certati, exista argumente pro si contra yoga.. unii o considera demonica si altii nu, unii spun ca a meditatia este bine altii ca este rea. Argumentul cu Gregorian nu tine... ala e un dezaxat si tot ce s-a cladit acolo e doar pt sex si atata tot, Budismul este tolerant, nu s-au purtat razboaie pt a fece pe cineva budist sau hinduist in schimb pt crestiminsm da.Am murit sute de milioane de oameni in chinuri pt ca nu a existat toleranta.Au fost arsi pe rug pentru a li se 'salva'sufletul, La multe dintre aceste asa zise salvari daca nu chiar toate..au fost tintita averea acelor omeni si nu credinta lor.Eu nu spun sa aplicati filosofia yoga sau sa repetati mantre..ci daca va ajuta cu ceva sa folositi asanele.. daca nu, nu. Mi se pare ireal ca in secolul 21 sa existe oameni care sa considere ceva demonic si ceva bun doar pt ca s-au nascut in alta parte. Aratati toleranta si lasati oamnaii sa faca ce cred ei ca este bun pt ei.Nu ii speriati cu tot felul de argumente fanteziste.Cu asta cred ca am incheiat dezbaterea acestui subiect.Eu nu apar yoga sau hipnoza.. apara doar principiul libertatii de alegere..Se stie doar ca cei anxiosi se tem, Daca le bagati asa ceva in cap, vor fi si mai tematori chiar daca au facut nu stiu ce exercitiu minor si.vor crede ca sunt vinovati pt asta si ca vor arde si ca vor drege etc.. Deci repet oamanii sunt liberi a incerce si caute singuri calea.Nu vreti sa faceti ceva, nu faceti, nu influentati pe altii sa nu faca...
0
12-03-2012, ora 14:43
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
va ajuta cu ceva sa folositi asanele. - poate explicati

apar doar principiul libertatii de alegere - dar nu aveti in vedere pe cei mai multi care nu sunt informati in directia asta ?

Tocmai din acest motiv se scrie, se discuta - pt cunoastere mai intai -- ca apoi omul sa stie despre ce este vb

Majoritatea celor care au ajuns sa aiba un esec - au ajuns acolo din lipsa cunoasterii; asta ne manaca pe noi; nimeni nu ia libertatea nimanui daca face o expunere cat de cat obiectiva a lucrurilor...

( nu stiam nimic despre hipnoza - dealtfel - nu prea am avut dimensiunea spirituala in general, se intampla - cu toate ca nu pot trai decat in sfera asta - si cand odata cineva mi-a propus sa merg la un psiholog renumit, chipurile - nu stiam ce sa fac si am sunat la un alt medic - crestin convins - si asta aproape a ras de mine : Dar nu stiti ?? s-a mirat el.
Nu prea stiam - noroc de omul asta ca mi-a spus.
0
12-03-2012, ora 15:11
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Adina... nu se cearta nimeni pe tema asta... stai linistita.Eu din cauza Yoga am ajuns in halul in care sunt astazi... asa ca o parte din mine il crede pe Nick. Insa sunt argumente pro si contra. Sunt foarte multi oameni pe lumea asta care fac exercitiile astea. Facute cu moderatie sunt extraordinare pentru sanatate. Poti foarte frumos... daca nu vrei sa faci Yoga... sa faci Thai Chi...care este o arta martiala in fond si la urma urmei. Are rezultate foarte bune!
0
13-03-2012, ora 06:20
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Daniel, ce mai face Clara ? Dar tu ? Aveti grija de voi.
0
13-03-2012, ora 21:47
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Facem bine bleuciel... multumim !
0
14-03-2012, ora 09:57
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Bun,
Asa cum am spus.. nu recomand sa faceti sau sa nu faceti ceva (nici nu imi pot permite), Yoga... este poete si subliniez poate periculoasa daca e facuta aiurea..ca ori ce exercitiu de altfel.. dar, de aici si pana a spune ca yoga a declansat anxietatea e cale lunga. Asa cum mai spune cineva aici.. sunt miliarde de oameni care fac yoga si...nu toti au anxietate.De fapt anxietatea are cu totul alti factori de dezvoltare. Hipnoza.. asa cum am mai spus..nu e bune nu pt ca ar fi demonica, ci pentru ca nu rezolva problema.Nu poate sterge definitiv din memorie emotii si trairi,.Nu are cum...si atunci o faci exact de pomana. Cu alte cuvinte nimic nu e rau in sine, daca este facut cu moderatie si mai ales fara false asteptari.In rest..sa auzim numai de bine
Adina
0
14-03-2012, ora 17:24
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
Adina,
Adinamess asta ti/e adressa_?tu spui multe lucruri bune, daca stii sa faci yoga corect normal ca ai alte rezultate, e vorba ca ceii ce fac yoga au probleme de atentie a simturilor, cei ce fac, fac decat sa/si atenuieze simturile cu realitatea.




Da/mi adressa ta de mess sa vorbim mai multe, eu nu cunosc prea multe de yoga, as vrea sa incep si eu sa fac, simt ca am probleme de atentie, o atentie prea mare, si control prea in exces, cand aud un zgomot cum imi intorc privirea, etc.
0
15-03-2012, ora 10:05
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Adresa mea este adinamesalina si sunt bucuroasa sa vb despre ceva ce ne poate ajuta sa evoluam..O zi buna
Ady
0
15-03-2012, ora 21:00
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
Adina draga,


Si eu sunt incantat sa vorbim de ceea ce ne ajuta, de ceea ce vrem sa facem, intotdeauna am apreciat exerciitile de yoga, mai ales respiratiile, dar recunosc ca sunt la pamant cu cunoasterea acestei doctrine asiatice.


Problemea este, ca sunt foarte atent, atent la orice zgomot, miscare, pipait, miros, si sunt foarte sensibil, si stiu sa valorizez ceea ce merita, dar vrea sa/mi amortesc aceeasta sensibilitate.


Problema e ca, nu pot bea alcol, nu pot fuma, sunt alergic lafumul de tigara, iar alcolul imi da anxietate, nu stiu cum sa procedez sa/mi amortesc simturile, sa nu fiu asa sensibil.
0
04-04-2012, ora 22:40
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
buna, revin cu o intrebare, de vreo 2 sap am niste simptome/senzatii f ciudate, mi se infunda tare urechile si capul. am senzatia de cap gol sau infundat nu stiu cum sa explic, poate sa aiba legatura cu tulburarile neurovegetative sau sa fie altceva? am asta de cateva ori pe zi si dureaza cam 10-15 min de fiecare data. multumesc mult
0
07-04-2012, ora 01:10
Andrei Mann
Nu este medic/terapeut
Andrei Mann
Despre atacuri de panica si combaterea lor. De fapt problema este, ca oamenii apeleaza mult prea tarziu la ajutor. Cum am patit eu: am avut mai demult o boala destul de persistenta, ce nu trecea parca niciodata. Am inceput sa caut eu problema, crezand ca doctorii sunt niste idioti, si nu cauta unde trebuie. Am cheltuit o multime de bani pe analize, consultatii, etc. Oricum toate au spiralat intr-o asa maniera, ca intr-o zi can am venit de la lucru am simtit ca mi s-a amortot gatul, mana stanga, si am avut o durere la coaste tot la partea stanga... Am chemat salvarea, care "m-au salvat" cu un calmant. Eu eram si mai necajit, ca oamenii pur si simplu nu vor sa faca ceva... am avut niste atacuri de panica, cam 4 zile la rand. Am mers DIRECT la psihiatru, pentru ca nu mai credeam ca sunt bolnav, ci am reusit sa fac niste pagube mintale. Mi-a prescris Asentra si Anxiar luate numai seara timp de o luna. 10 zile le-am luat dupa care ma gandeam ca-i o prostie sa mai continui cu nebunia asta, si nici nu prea am timp de asa ceva. Sunt fericit de atunci si niciodata nu am mai avut atacuri de panica. Cautati ajutor repede, ca aceste lucruri pot fi cauzate de insomnii, stres, fobii, etc. si daca intrati intr-o depresie de lunga durata e mult mai greu sa reveniti. in plus stricati toate relatiile sociale.

Pacatele mele cauzatoare erau: Litrii de cafea, nopti nedormite (calculator), Cola si aproape fara sa mananc ceva, si a intervenit si fobia de o boala. Pana la urma oricare ar fi obiectul declansator, un stil de viata nesanatos, si epuizant duce aproape 100% la tulburari mentale. Doar medicamentele nu pot face tot dar ajuta mult daca apelati la ajutor in timp. Si repet, cei care sufera, trebuie sa-si schimbe stilul de viata, si in cateva saptamani se vor vedea deja primele rezultate.
0
07-04-2012, ora 01:33
Andrei Mann
Nu este medic/terapeut
Andrei Mann
As adauga niste metode simple, ce ajuta in caz tulburari de panica

1. Scrisul - luati un caiet si porniti televizorul. Faceti notite despre ce se vorbeste acolo.
De exemplu puteti pune pe Discovery Science si notati experimentele, tot ce se spune, sau faceti notite despre OZN-uri. Asta ajuta enorm, pentru ca fara sedative, ajungeti sa va controlati emotiile, prin concentrarea atentiei asupra lucrurilor scrise. In timp acesta poate deveni si un hobby :) si va dati seama ca nu prea mai aveti probleme.

2. Cautati un Hobby (faceti margele, martisoare, poate aveti talent si problemele voastre pot deveni succese chiar si financiar)

Medicamentele se iau in cazuri grave, cronice, dar majoritatea oamenilor nu au o boala cronica, doar cauta ajutor in medicatii, fara sa-si schimbe ritmul de viata. Ajutorul va veni, dar problemele nu vor inceta fara un alt inceput.
0
16-04-2012, ora 10:43
adriana1004
Nu este medic/terapeut
adriana1004
buna tutror! sunt noua in clubul vostru si vreau sa va spun si eu istoria mea : sufar de atacuri de panica si depresie anxioasa de ceva ani dar doar de vreo 3 ani mi-am dat seama despre ce e vorba.Inainte credeam ca am lipsa de calciu dar era acelasi lucru dar preobabil nu asa de agresiv.am avcut o copilarie cam cu certuri in familie si am suferit ff mult apoi a urmat scoala generala cand mereu m-am chinuit sa fiu cea mai buna apoi liceul unde eram cea mai buna si apoi surpriza intr-o zi am simtit ca imi amortesc mainile si gura si nu am aer si de atunci viata mea s-a schimbat...nu erau ff fregvente atacurile dar existau!apoi a urmat facultatea unde pt mine a fost un chin, am facut o facultate grea, departe de casa, de iubit..au urmat si acolo ceva atacuri dar nu grele si apoi a urmat un an dupa facultate in care nu mi-am gasit de munca si eram ff suparata dormeam mult nu mai aveam chef nici macar sa fac mancare si curat eram ff deprimata simteam ca sunt un esec ca nu o sa-mi gasesc niciodata servici dar surprinzzator nu am facut atacuri de panica.Apoi mi-am gasit servici si a fost mai rau ca aveam ff multa responsabilitate si dupa vreo 2 ani am clacat rau de tot, aveam niste stari oribile simtea ca se invarte totul cu mine ca imi amortesc mainile si ma rugam pe drum la D-zeu sa ajung acasa sa ma pun in pat sa nu fac criza pe drum.Pana intr-o zi cand am cazut jos la munca si de atunci am ajuns la un psihiatru care mi-a zis de fapt ce se intampla.Am renuntat la servici mi-am dat demisia am plecat in Spania cu sotul si surprinzator in 5 luni mi-au trecut toate starile nu mai simteam nimic..apoi am ramas gravida am nascut o ffetita sanatoasa si timpe de 3 ani nu am ami avut nimic pana cand am aflat ca tatal meu are o boala incurabile si ca poate sa moara in cateva luni sau cativa ani si asta a fost capacul la toate.Am inceput sa ma din nou crize si am fost in spania la doctor si mi-a dat tratament cu cipralex (bine ca acolo se numeste altfel) si mi-a zis ca din momentul in care ma simt bine sa iau 6 luni.2 sapt m-a simtit ff rau parca nu imi batea inima cate odata, gat uscat, si alte simptome secundare dar dupa aceea a fost bine.Acum sunt acasa in Romania alaturi de tatal meu sunt convinsa ca fara putin ajutor fie el si medicamentos nu pot sa rezist la ce ma asteapta dat fiind ca tatal meu era idolul meu, mergem la chimioterapie impreuna si ma rog sa-l tin D-zeu cat de mult.Cat despre mine nu stiu ce sa zic in continuare iau medicamentul acesta ma simt ff bine nu stiu ce a fi mai departe.
0
18-04-2012, ora 19:18
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna Adriana,
E clar ca ai nevoie de cipralex ( cu toate ca nu este o solutie) si eu am luat si.., nu am facut decat sa aman lucrurile.Sper ca tatal tau sa treca peste boala acecea cumplita, si sa il ai cu tine pt multi ani.
Iti urez multa sanatate si alegeri intelepte
Ady
0
18-04-2012, ora 19:25
adriana1004
Nu este medic/terapeut
adriana1004
Mersi adina de incurajare ce sa zic acuma ma simt bine, pana acuma am reusit sa ma controlez singura mult timp dar acuma parca simt ca nu mai pot nu mai am forta.Intradever sunt asa ca drogata cate odata si mai am stari de somnolenta dar e bine, nu ma mai iau starile alea urate.eu fac masaj terapeutic si am oameni la salon si cate odata parca simt ca nu mai am rabdare sa-i termin dar trec peste..
Sper din suflet sa fac fata la tot ce urmeaza..mai voiam un copil ca am unul deja, ma gandesc ca asa poate mai ma motivez si eu si tatal meu sa traiasca.sa vedem...
0
21-04-2012, ora 14:33
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
buna, revin cu o intrebare, de vreo 2 sap am niste simptome/senzatii f ciudate, mi se infunda tare urechile si capul. am senzatia de cap gol sau infundat nu stiu cum sa explic, poate sa aiba legatura cu tulburarile neurovegetative sau sa fie altceva? am asta de cateva ori pe zi si dureaza cam 10-15 min de fiecare data. multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns
419 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •