tulburare de panica-atacuri de panica

419 comentarii 1 2 ..... 10111213 14 Înainte ›
0
01-01-2012, ora 23:01
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Autor; SOLUTIA

Ai trimis cartea in limba engleza la multe persoane din acest topic, ajutati-o si pe Madalina..
0
02-01-2012, ora 10:20
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
Buna ziua, as dori sa intru sa si eu in posesia acelei metode linden, daca Solutia mai activeaza pe acest forum rog sa-mi dea un mail sau altcineva care o are, adresa este identica cu id-ul. multumesc frumos.
0
02-01-2012, ora 10:57
anette1
Nu este medic/terapeut
anette1
Incercati si http://www.slideshare.net/GlavaFlorentina/cum-sa-depasesti-anxietatea-si-depresia-si-sa-incepi-sa-traiesti-cu-incredere-bucurie-si-calm. E o abordare asemanatoare cu metoda Linden. Sanatate si un an bun!
0
02-01-2012, ora 16:00
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Solutia?
Mai este?

Din cate vorbeau alti;era vorba de antrenamentul al respiratiei, sa inveti sa respiri corect.Zilnic sa practici respiratia si inspiratia pe o perioada de maxim de 2 saptamini si apoi vei avea rezultate.Sa inveti sa respiri profund si sa inspiri profund;pe zi era 10 serii cu pauze, prima serie era tot de zece care poate dura pana la un minut(din cate imi amintesc), si pauzele sa fie de 2 sau 3 minute.In perioada aceasta de 2 saptamini ai sa inveti sa-ti controlezi respiratia si inspiratia.In caz de atac de panica;vei simti ca respiratia ti se va modifica, doar cu ajutorul practici vei respira normal si nu vei mai avea atacuri de panica.

Asta a fost ce am inteles mai important din toata cartea, care insista mult pe exercitiile de respiratie, de oxigenerarea creierului.Lipsa de oxigen la creier duce la atac de panica.

Cu multa stima si respect pentru cei dragi.
0
02-01-2012, ora 19:42
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
f buna cartea pe care a recomandat-o annete, ar mai fi una^ cum sa-ti vindeci viata^ de louise hay. am o intrebare, a luat cineva rhodiolin? eu am cumparat si nu este prea ieftin, dar dupa 2-3 zile am avut palpitatii groaznice, am intrerupt, mi-am revenit, apoi dupa o luna am incercat iar sa fac tratamentul cu rhodiolin si la fel am patit. a mai patit cineva ca mine? si care ar fi motivul pt care am patit asta?
0
02-01-2012, ora 21:09
anette1
Nu este medic/terapeut
anette1
Cand mi-a schimbat doctorul tratamentul pe cipralex am avut aceleasi simptome in a 2-a zi. Mi s-a parut mai grav decat atunci cand am avut un atac de panica. L-am sunat si mi-a zis sa reduc la jumatate de pastila pentru ca trebuie sa se obisnuiasca organismul. Dar atat de rau imi fusese ca am refuzat. Nu m-am putut sacrifica, asa cum am auzit ca fac altii in speranta ca dupa 2 saptamani se va obisnui organismul si voi fi bine. Si bine am facut. Acum, daca as lua-o de la inceput n-as mai pune in gura gram de medicament (drog) care are doar menirea de ati baga mintea in ceata ca sa nu mai simti simptomele de anxietate. Nu in medicamente sta tratamentul ci in noi, in felul in care gandim. Pentru ca gandurile cele multe si invalmasite provoaca simptomele. Trebuie sa acceptam frica produsa de gandurile noastre, sa stim ca e a noastra, ca de fapt vrea sa ne apere de ceva si s-o chemam la noi. Mai multa frica, mai multa... si surpriza... dispare ca prin minune. Cam asta e esenta si in Linden. Desigur si exercitiile respitratorii sunt foarte bune daca sunt bine facute. Niciodata inspir expir profund nu ne va face bine. Ci un inspir normal, dar mai amplu, cat numeri 1, 2, 3, apneee 1, 2, 3 expir 1, 2, 3. Cronometrand pe ceas respiratia normala inseamna 10-12 inspir-expir pe minut. Dar cheia problemei este, repet, chemarea fricii. Pote fi inspaimantator, dar incercati, chiar functioneaza. Fiti peste ea, cereti: vreau mai multa frica, cu convingere si veti vedea cum dispare mintea incetosata si incet, incet celelalte simptome.
Multa sanatate si incredere!
0
03-01-2012, ora 00:22
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
buna anette, am inteles ce vrei sa spui dar acest rhodiolin este din plante, eu n-am luat deloc medicamente de la psihiatru. si de-asta mi s-a parut ciudat sa-mi dea asa simptome urate, mai rau decat am nornal cu anxietatea :D. sanatate!!
0
03-01-2012, ora 09:57
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
myre2000
eu am luat riodhiolin, dar nu am simtit nici un fel de efect advers, bine nici efect benefic nu am simtit!!
0
03-01-2012, ora 10:21
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Am facut un rezumat al cartilor citite si as vrea sa il redau aici pentru cei care inca nu avut acces la aceste informatii si sunt sigura ca le-ar fi de mare ajutor.
1.Tineti un jurnal, in care sa scrieti ori de cate ori simtiti nevoia tot ce va trece prin cap, toate anxietatile, toate fricile dar mai ales toate realizarile.Veti vedea ca, gandurile vin singure, veti scrie de nu va mai puteti opri.E confidentul dvs, asa ca aveti multe sa ii spuneti.
2.Nu va invinovatiti pentru ca aveti anxietate.Anxietatea apare la oameni sensibili, perfectionisti, cu caractere frumoase dar sensibile.
3.Acceptati anxietatea cu toata fiinta voastra.Acceptarea inseamna ca o imbratisezi si o incurajezi sa fie cu tine.O chemi sa iti arate tot ce poate.E parte din tine.Nu fugiti de ea.Fuga inseamna agitatie, neliniste.Privit-o cu calm, cu liniste, ca pe propriul copil.Stiti cu cata caldura isi priveste o mama copilul?Cu cata duiosie ii vorbeste?Asa procedati si voi cu anxietatea.E copilul vostru, coplesiti-l cu atentie si iubire.Va va fi recunoscator!
4.Inlocuiti gandurile negative cu ginduri pozitive, ori de cate ori acestea apar. Spuneti 'Nu este mare lucru, este doar anxietate.Voi pluti prin ea si va disparea.'
5.Bucurati-va de tot de soare, de iarna, de viata, de sarbatori, de prieteni etc.
6.Nu incercati sa schimbati lumea sau pe cei de langa voi.Nimeni nu se schimba nici macar din dragoste.Pentru noi perfectionistii, acesta a cel mai mare defect.Am crezut ca numai noi avem dreptate, numai noi vedem lucrurile corect.Ascultatii si pe ceilalti.
7. Nu uitati de rugaciune si credinta in Dumnezeu.Chiar daca nu mergeti la biserica sau nu tineti posturi, Dumnezeu poate fi in sufletul vostru, in fiinta voastra.
8.Ca exercitiu mental, imaginati-va corpul ca un zambet, eu il vad ca emoticon-ul de la Meesenger, o sfera mica, galbena plina de lumina si zambet.Inchideti ochii si fiinta voastra e acea sfera galbena, zambareata.
9.Concentrati-va asupra Clipei de acum.Deveniti intens constient de momentul prezent. (aici recomand cartea Puterea prezentului de Eckhart Tolle pentru a aprofunda ideea)
10. Dieta, exercitii de respiratie, exercitii fizice.
Va doresc multa sanatate si numai bine.
0
03-01-2012, ora 14:06
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Rhodiola nu trebuie combinata cu medicatia psihotropa.In anxietate aportul de Rhodiola nu trebuie sa depaseasca 2g, altfel apare iritabilitatea, insomnia.Ca si Ginsengul este considerata un adaptogen si este de preferat sa fie folosita dupa virsta de 4o de ani, dar asa cum de ex.produsul Infostim recomandat in anxietate are Ginseng intr-o concentratie extrem de mica la fel de bine se poate folosi o doza mica din sucul de Rhodiola cu efect benefic.Cine considera ca n-o poate tolera mai bine nu apeleaza la acest produs, posibil ca stimularea Dopaminei, Serotoninei sa nu fie necesare si sa apara neplaceri, dar doar presupunem, atita timp cit nu stim exact care este nivelul real al neurotransmitatorilor raminem la conceptul, , probabil ca..., ,
0
03-01-2012, ora 16:48
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
multumesc pt raspuns, n-am mai luat rhodiolin oricum, dar incep sa ma simt tot mai bine. Intr-adevar increderea in propriul corp, rugaciunea si curajul de-a nu ma mai speria de simptome m-au ajutat. la nevoie mai iau calmogem sau pasiflora. aaa si era sa uit fac trat cu homeopate cred ca ajuta mult.
0
19-01-2012, ora 11:11
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
La multi ani !!sanatate multa, o viata fara anxietate, bogatie, frumusete si tot ce va doriti. !!Nu am mai scris de mult..si a trecut ceva de la ultimile mele "razboaie" de aici...asa ca m-am intors cu forte proaspete.Am vazut ultimele postari si sunt de acord ca... te ajuta ceea ce crezi ca te ajuta..functioneaza foarte bine ca un placebo.Deci e bun si Linden (desi este exagerat de scump). e bine sa iei si remedii homeopate (desi nu fac mare lucru) insa daca crezi ca fac te ajuta cu adevarat.De fapt acesta este secretul sa ai incredere in tine si sa crezi ca numic din ceea ce simti nu iti poate face rau
Toate bune
Ady
0
19-01-2012, ora 23:27
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
Buna, as vrea sa stiu daca din randul anxiosilor e cineva care s-a tratat de tot? eu tot incerc diferite metode care sunt destul bune, am zile perfecte, dar am si multe zile in care resimt anxietatea...Aveti idee ce e de facut? ati mai descoperit ceva? mersi si sanatate la toata lumea!!!
0
20-01-2012, ora 10:04
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna,
SI eu mai am din cand in cand probleme..dar sunt abolut minore..fata de ceea ce aveam.Acum duc o viata plina si nu imi mai fac griji din nimic.Nu cred ca exista vindecare totala de asa ceva..cel putin nu atunci cand ai anxietate mult timp.Multa sanatate
Ady
0
20-01-2012, ora 12:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ myre2007trc

Si eu am suferit de anxietate si am facut jumatate de an tratament cu efectin. In momentul in care au aparut efectele secundare de la efectin (transpiram foarte mult) l-am schimbat cu seroxat pe care l-am mai luat inca un an.
Apoi anxietatea mi-a trecut.
Acum nu mai fac tratament sustinut pentru asa ceva.
Doar de 2-3 ori pe luna cand mi se pare mie ca ceva nu e in regula mai iau cate un anxiar ca sa stau relaxata.
0
31-01-2012, ora 18:43
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
buna. revin cu o intrebare, poate ma puteti sfatui cumva. cu atacurile de panica am cam terminat, mai am ceva anxietate, dar ma supara faptul ca atunci cand ma emotionez f tare, ma sperii de ceva sau ma enervez, resimt simptomele anxietatii imediat, adica, nu mai pot respira bine, simt ca mi se opreste inima, ma ia ameteala, si devin agitata. ati patit si voi ca mine? e normal sa se intample asa dupa o recuperare destul de buna de 80-90% a atacurilor? multumesc
0
31-01-2012, ora 20:53
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
pentru myre2007 trc.
Am anxietate din 2004 iar senzatia predominanta era apasarea in partea stanga. De ceva vreme cand ma enervez.(si ma enervez foarte repede)simt ca ma ia valul, instantaneu ma ia mai intai o frica si evident apasarea in partea stanga, apoi treptat simt ameteala, senzatia ca innebunesc, ca imi pierd gandurile si senzatie de voma. Trebuie sa iti spun ca am o fetita de 3 ani, care este in perioada negativismului, urla ore in sir fara motiv si daca in general am reusit sa-mi stapanesc reactiile, acum la cel mai mic urlet mi se face rau si simt toate cele de mai sus.Azi, spre exemplu, a urlat aproape 2 ore pentru ca am tras draperiile in sufragerie si ea vroia intuneric.La psiholog mi s-a spus ca sunt o fire agresiva, dar o agresivitate neexteriorizata, consumata in interior.Acelasi lucru ma surprinde si pe mine, ca ma consider o persoana in curs de vindecare si parca starile care ma incearca sunt dintre cele mai grele.Numai bine tuturor.
0
31-01-2012, ora 21:10
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Imi pare rau KORA de starile tale.Toti le avem, si acum simt o greutate in partea stanga de mi vine sa urlu dar nu o pot face din cauza ca nu am voie sa ma agit mai tare din cauza fibrilatiilor.Nu mi am luat drogul azi si cred ca l iau chiar acum, cateva ceasuri sa fiu si eu relaxata.Of, si maine de la capat
Noapte buna anxiosilor
0
01-02-2012, ora 20:11
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Buna seara.
Dupa un an de chinuri, imi fac curaj sa las si eu un mesaj pe acest forum.
Numele meu este Andrei, sunt din Galati si sufar de agorafobie.
As vrea sa va marturisesc ca a fost la groaznic de sever la incepu, practic ma izolasem in casa, dar cu trecerea timpului si cu foarte multa munca si auto educare am inceput sa merg la servici, sa ma plimb, dar nu foarte departe de casa, nu mai am atacuri de panica de aproximativ 2 luni.
Nu stiu daca s-au redus deoarece le evit eu, sau chiar am reusit sa mai trec peste, dar am si eu o mare problema.
Cand vine vorba de mers cu mijloace de transport in comun, sau sau parasesc orasul, parca turbez, parca apare o bariera in mintea mea care nu imi da voie sa ma urc in acel autobuz, maxi-taxi ori ce ar fi el.
As fi foarte recunoscator daca as impartasii problemele dar si metodele de rezolvare a acestora cu cei care CHIAR STIU prin ce trec eu, si ceea ce simt eu. M-am saturat de oameni care rad de mine, si imi zic ca ma alint, si ca sunt doar mofturi.
Multumesc anticipat.
Multa sanatate.
0
02-02-2012, ora 09:40
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna,
Vad ca se dau cu larghete sfaturi despre respiratie si cum anume sa respiri. Feriti-va sa faceti asa ceva. O sa va afectati grav respiratia si o sa trebuiasca foarte mult timp pana o sa reveniti la normal.In momentul in care intervii in respiratie nu faci decat sa o dai peste cap cu totul si sa ai senzatia si mai acuta de sufocare. Respiratia este un act reflex. (.cu care te-ai nascut). Este foarte greu sa iti ti respiratia si la un moment dat acesta placa automat chiar daca ai avea vointa sa o ti. Deci daca nu poti tine resipratia in mod voluntar.. cum o sa resusesti sa te sufoci daca nu vrei?. Cam asta este...cu respiratia, nu interveniti pentru ca veti regreta. Agorafobia este o forma agravata a anxietatii (am avut si eu asa ceva o perioada). Cine rade de asa ceva nu este altceva decat un magar (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure). E clar ca nu te va ajuta absolut nimic decat felul tau de reprezentare a pericolului de a calatori cu masina..Cu alte cuvinte trebuie sa schimbi ceva la nivelul gandirii si atunci vei putea merge si cu masina. Faptul ca iesi din casa este imbucurator, insemna ca nu ai o forma grava de agorafobie. Cam asta este. Iti urez mult succes si sanatate
Ady
0
02-02-2012, ora 15:22
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Multumesc pentru mesaj si pentru sfat, astazi am mai facut un pas, am strabatut orasul intr-un maxi- taxi, nu a fost usor dar am reusit, in schimb am fost insotit de iubita mea, care ma sprijina cat se poate de mult.
In schimb am dat peste o MARE problema, la munca mi s-a cerut sa predau masina de serviciu ( asta inseamna ca va trebui sa ma deplasez doar cu un transport in comun :(
Intr-un fel este mai bine asa ca ma forteaza sa ma deplasez cate 30 min dus 30 min intors cu maxi-taxi, si asa poate incep sa ma obisnuiesc.
Multumesc celor care ne asculta, si sper ca si altii care sufera de aceasta cumplita fobie sa fie puternici.
IMPREUNA VOR REUSI, PUTEREA ESTE IN NOI!
Sanatate multa!

App.
Cei care detin cartea cu Linden method tradusa in limba romana va rog din suflet sa mi-o trimiteti si mie, v-as ramane foarte recunoscator.
0
02-02-2012, ora 19:48
anette1
Nu este medic/terapeut
anette1
Eu gandesc in felul urmator: ce rau ti se poate intampla in autobuz sau taxi? De vreme ce nu ai nici o problema organica, practic nici unul. Pe deasupra, daca se intampla ceva, cu atat mai bine in taxi sau autobuz pentru ca acolo mai sunt si alti oameni care ti-ar oferi ajutor, nu? Soferul de taxi te-ar duce direct la spital, in autobuz cineva ar suna la salvare... nu esti singur, de asta nu trebuie sa-ti faci griji.
Metoda Linden are ca idee centrala chemarea fricii. Cand apar primele semne de anxietate trebuie sa ceri mai multa frica. Sa-ti iei curaj si sa zici vreau mai multa frica, acum sa vina, m-am saturat sa tot stea ascunsa si sa ma bantuie. Vreau mai multa frica- ori mor ori scap ACUM!
Multa sanatate si incredere!
0
02-02-2012, ora 20:29
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Problema cu mijloacele de transport presupun ca se datoreaza atat fobiei cat si faptului ca primul (si cel mai sever ) atac de panica mi s-a produs in autobuz.
Ca sa intelegeti mai bine, in autobuz am ajuns fugind de la inmormantarea tatalui iubitei mele.
In autobuz am inceput sa delirez pur si simplu am avut TOATE simptomele atacului de panica si cred ca mai trebuie enumerate fiinca le stiti si voi foarte bine.
Continuand ideea care o incepusem, autobuzele nu se opresc intre statii, iar pe mine m-a apucat abia cand am plecat din una ( deci aveam de asteptat pan mai oprea), facand semne disperat soferului sa oreasca, toata lumea s-a speriat uitandu-se la mine ca la ultimul drogat.Nici nu e de mirare pentru ca incepusem sa-mi dau palme ca sa nu lesin ( asa aveam impresia ca voi lesina).Chiar si acum cand va povestesc ce am patit ma apuca frisoanele.
Mentionez ca dupa primul atac cred ca cel putin o luna am stat panicat non-stop asteptand sa treaca ziua si sperand ca maine va fi mai bine.
Multumesc nespus celor care m-au ascultat.
Multa sanatate ca-i mai buna decat toate!
0
02-02-2012, ora 20:33
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Scuze dar am uitat sa adaug ceva.
Dupa ce reusesc sa scap definitiv de aceasta problema, si voi reusi cu siguranta pentru ca trebuie, as vrea ca toti cei care au scris in acest forum si sunt di Galati, sa ne intalnim la o cafea, ( ba nu cafea ca nu face bine celor cu agorafobie) ciocolata calda, si sa facem un fel de terapie de grup (am inteles ca este foarte benefica) si sa vorbim despre tacticile fiecaruia de a combate acesta fobie caci nu este deloc iertatoare.
Multumesc din nou si va respect enorm.
Stima!
0
03-02-2012, ora 20:29
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
ANDREI8890 sfatul meu este sa=ti faci curaj si sa circuli linistit cu orice mijloc de transport, nu ai ce sa patesti, gandeste-te ca, presupunand ca ai pati ceva, poti si acasa, sau la plimbare sau la serviciu...oriunde, daca e sa te gandestei asa, moartea nu te intreaba unde esti. deci ia-ti inima in dinti si fa orice doresti. si mie mi-era frica sa ies din oras cu masina, si cum 2 luni a trebuit sa merg vreo 450 de km si tot atat intors, mi-era o frica teribila, mi-am luat la mine toate medicamentele, ca, mg, calmogen, glucoza, aspacardin,.:)) si nu am avut nevoie sa iau nimic, totul a afost foarte ok, pt ca mi-am zis asa, la drumul asta, ori mor, ori traiesc si ma bucur de el si ma intorc cu bine si o sa plec si in alte vacante!! fie ce-o fi! si a fost excelent. deci curaj mult, si vb unei internaute mai devreme, in maxi taxi esti inconjurat de lume care te poate ajuta... succesc mult!!!
0
04-02-2012, ora 10:59
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Multumesc pentru sfat, cred ca am sa incerc, desi imi iau inima in dinti cand plec de acasa zicand gata acum ori niciodata chiar crezand din toata inima, iar cand dechid usa si incerc sa urc - pac apare bariera ce nu ma lasa sa ma urc si ma apuca panica.
0
08-02-2012, ora 14:23
andrei88890
Nu este medic/terapeut
andrei88890
Buna ziua tuturor, revin cu vesti proaste.
Azi nu am reusit sa ajung la munca nici macar insotit nu am reusit sa urc in microbuz.
Sunt pur si simplu foarte panicat, si simt ca am obosit sa ma lupt cu problemele astea.
0
08-02-2012, ora 14:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andrei88890

Mergeti si cereti opinia unui medic psihiatru. Nu stati asa. Problemele acestea nu trec de la sine.
0
08-02-2012, ora 17:31
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Andrei, apeleaza cu incredere la un psihiatru.Cu tratament adecvat, vei putea gestiona mai usor atacul de panica si apoi, treptat, treptat, vei renunta singur la medicamente. Mult succes.
0
09-02-2012, ora 09:52
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Andrei,
Nu apela la benzodiazepine, sau isres -uri... nu vei face decat sa devi dependent.Incarca sa vb cu un psiholog bun si fa un tratament de echilibrare.
Ady
Adaugă un comentariu / răspuns
419 comentarii 1 2 ..... 10111213 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •