tulburare bipolara | Forumul Medical ROmedic

tulburare bipolara

23-09-2009
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Sotul meu a fost diagnosticat acum 3 ani cu tulburare afectiva bipolara, boala i s-a declansat in urma unui stres puternic, de atunci a fost spitalizat de 3 ori.Acum face tratament cu depakine, litiu -procurat din Ungaria si Zyprexa-10 mg seara. O vreme a luat si Efectin-dar i-a facut foarte rau, avea halucinatii, astfel ca, a fost inlocuit cu zyprexa.Vreau sa stiu cat timp trebuie sa i-a medicamentele, daca trebuie sa faca pauza, mentionez ca litemia i-a iesit 0, 56.In prezent se simte bine, lucreaza la o firma, e un sot si un tata de milioane, este constient de boala lui.Suntem alaturi de el atunci cand nu se simte bine -in acele 4-5 zile prefera sa stea in pat sa doarma-asta daca e in faza de melancolie, daca e in manie-atunci vorbeste mai mult, se agita mai mult sau cheltuie mai mult.Avem un copil de 3 ani, poate si copilul il ajuta sa depaseasca fazele.Vreau sa stiu daca copilul poate mosteni boala, e adevarat ca poate sari peste generatii?
VA MULTUMESC.
20 comentarii
0
24-09-2009, ora 21:03
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Tratamentul trebuie menţinut cât consideră de cuviinţă medicul psihiatru care l-a examinat şi care se ocupă de starea de sanîtate a dânsului (medicul curant)...din fericire, una dintre marile calităţi ale geneticii (pe lângă ereditate) este şi variabilitatea, asta însemnând că nu tot ce "posedă" (calităţi, defecte (fizice, biologice etc.) părintele, obligatoriu va moşteni şi urmaşul direct al lui...există riscuri, dar...fiecare individ are o structură genetică unică şi caracteristică. Pentru mai multe detalii vorbiţi tot cu medicul curant al soţului dvs.

Toate cele bune şi multe binecuvântări!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
24-09-2009, ora 21:04
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
sănătate*
0
25-09-2009, ora 10:36
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc mult pentru raspuns.Sanatate tuturor.
0
08-10-2009, ora 22:38
bulinutza74
Nu este medic/terapeut
bulinutza74
Mama mea sufera de tulburare afectiva bipolara, are 55 de ani, pensionata din cauza bolii,
are mai multe internari pana in prezent, boala ei debutand cand avea 33 de ani.
De curand, tata a murit, iar ea a suferit mult si, iarasi a fost nevoie de spitalizare.
Mentionez ca nu-si recunoaste boala niciodata, ca nu ia tratament decat 1-2 luni (din spital),
iar dupa spitalizare refuza cu indarjire orice tratament!
Intre internari ( frecvente o data la 3-4 ani) nu a urmat nici un tratament
.Pt ca eu sunt fiica ei mai mare si sunt un pic mai insistenta si mai ferma cu ea
(comparativ cu sora mea),
reusesc sa-i administrez tratamentul si dupa externare, dar, asta pt un timp scurt
pt ca locuiesc la Roma.
Tratamentul ce ia in prezent :Carbamapezin 200, Depakine 200, Seroquel 100, Diazepam si
Rivotril.
Cum o pot ajuta? Uneori, tind sa cred ca voi ajunge ca ea...! Imi pierd calmul.
Exista un medic ce o poate convinge ca trebuie sa urmeze tratament, sa faca controale
periodice si sa o ajute sa-si recunoasca boala... ? Ce inseamna psihoigiena?
VA MULTUMESC ! SANATATE TUTUROR!
0
09-10-2009, ora 14:11
pescarus
Nu este medic/terapeut
pescarus
buna!
psihoigiena inseamna evitarea situatiilor stresante un regim de viata sanatos cu o gandire optimista si corecta vis a vis de toate aspectele, evitarea nemultumirilor si certurilor, asigurarea unui climat casnic linistit
bazat pe un regim de viata sanatos.
multa sanatate mamei tale si convinge-o sa-si ia tratamentul pentru a evita internarile si declasarea depresiilor sau maniilor.
0
09-10-2009, ora 19:01
bulinutza74
Nu este medic/terapeut
bulinutza74
Multumesc lui pescarus !
sper sa reusesc sa o conving! singura e cam greu ! dar, ooo, cat imi doresc !
multa sanatate si tie/voua!
0
19-10-2009, ora 12:16
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna,
De vreo trei zile sotul meu ( sufera de tulburare bipolara )a cazut intr-o stare de melancolie, doar mananca si doarme, nu-i in stare sa faca nimic, nici macar un zambet nu schiteaza, cu toate ca isi i-a medicamentele- depakine si litiu-dimineata, iar seara- litiu si zyprexa, tratament care ii face bine, dar nu inteleg de ce totusi, cam la doua luni, are starea asta de melancolie? L-am sunat la serviciu sa vad ce face, el spune ca se descurca, dar eu stiu ca nu se poate concentra.
0
19-10-2009, ora 15:14
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Cred ca si toamna este de vina in aparitia acestor stari de melancolie. Dar important este sa isi revina repede. Si eu picasem intr-o depresie, dar mi-am revenit repede cu antidepresive, adica coaxil pe langa tratamentul de baza care este tot zyprexa. Daca nu isi revine in cateva zile, ar trebui sa consultati medicul.
0
19-10-2009, ora 18:47
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Acea melancolie poate fi indusă şi de tratamentul pe care-l ia. Ţineţi cont că medicaţia psihiatrică ajută, dar are şi tone de reacţii adverse...
0
20-10-2009, ora 09:57
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Sper sa-si revina, faptul ca se duce la munca pentru mine e un semn bun.Stiu ca antidepresivele au multe efecte negative, dar nu le poate intrerupe, as incerca ceva naturist, dar nu stiu ce si daca l-ar ajuta.
0
20-10-2009, ora 19:51
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Nu întrerupeţi medicaţia psihiatrică. Dacă vreodată veţi dori să faceţi acest lucru consultaţi-vă cu medicul care i-a prescris-o, pentru că întreruperea bruscă atrage după sine un sindrom de discontinuitate cu senzaţii fizico-psihice nu tocmai plăcute! Toate cele bune şi însănătoşire grabnică...


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
2
22-05-2011, ora 22:27
hopeforbipolars
Nu este medic/terapeut
hopeforbipolars
buna seara,
din pacate psihiatria moderna larg raspandita nu are solutie pentru TAB. oamenii sunt medicati pe viata fara speranta de vindecare. exista insa in randul psihiatrilor de renume cativa care au vindecat sute de oameni suferinzi de TAB. Daca doriti sa vorbim despre acest subiect scrieti-mi -*
toate cele bune.


(*modificat de admin)
0
23-05-2011, ora 12:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ hopeforbipolars

Domnisoara,

Am ascultat cu atentie filmuletele de pe youtube postate de dv. si va spun sincer sunt o mare inselatorie.
Tulburarea afectiva bipolara sau schizofrenia nu se vindeca nici cu medicamente, nici fara medicamente.
Deocamdata.
A nu lua medicamente inseamna a risca sa intri in episod maniacal sau mai rau, in episod psihotic acut.
Care de obicei, pentru ca pacientii nu coopereaza si nu constientizeaza ca sunt bolnavi, se sfarsesc prin internare fortata, cu politia si salvarea.
Experienta pe care nu o doresc nimanui.
In urma unor astfel de episoade boala sa stiti ca se cam inrautateste.
Pacientul nu mai poate lucra de exemplu.

Nu este bine sa postati astfel de sfaturi, neverificate de dv, inseva. Multa lume care le citeste poate renunta la medicamente iar boala se poate agrava.
1
23-05-2011, ora 12:44
hopeforbipolars
Nu este medic/terapeut
hopeforbipolars
Buna ziua,

filmele nu sunt postate de mine, ci de un domn pe nume Sean Blackwell originar din Canada, actualmente stabilit in Brazilia (de altfel si spune lucrul acesta in filme). Nu stiu cum ati reusit sa vedeti 4 ore de film intr-un interval atat de scurt. Eu abea am postat informatia.

Cercetarea are la baza experienta a o serie de medici psihiatri recunoscuti in toata lumea pentru vindecarea pacientilor suferinzi de TAB si Schizofrenie. Ex. Dr. Stanislav Grof, Dr. Lauren Mosher, etc. De altfel ei sunt mentionati in filmele respective. Cred ca e un pic cam dur sa spui ca ceea ce au realizat acesti oameni este o inselatorie.

O alta informatie importanta din acele filme este ca nu toate persoanele diagnosticate cu TAB sau Schizofrenie se pot vindeca. Unele au sanse mai mari de vindecare altele mai putine. De aceea este important ca fiecare in parte sa tinem legatura cu medicii nostri curanti, sa impartasim informatiile cu ei si sa cerem o evaluare corecta a situatiei noastre.

Este de asemenea corect sa spunem ca nu exista in Romania clinici unde sa putem beneficia de sprijin asa cum este sugerat in filme. Exista insa in Europa o serie de mici clinici private care ofera acest suport (au la baza principiile de functionare ale Casei Soteria).

Poate veti spune ca este scump sa mergem sa ne tratam la aceste clinici ele nefiind in Romania, dar daca puneti la socoteala toate pierderile materiale pe care le suferim din cauza acestor afectiuni (eu personal am pierdut 3 servicii pana acum) si perioadele fara venituri dintre ele...

Nu recomand oamenilor sa renunte la medicamente, spun doar ca ar trebui sa analizeze informatia, sa o discute cu familia si medicul curant si sa decida impreuna daca acest drum este cel bun pentru ei.

toate cele bune.
1
04-10-2011, ora 15:19
hopeforbipolars
Nu este medic/terapeut
hopeforbipolars
Buna ziua tuturor,

in urma cu ceva vreme va spuneam ca exista o serie de informatii pe un canal youtube (bipolarORwakingUP) care abordeaza TAB intr-un mod total diferit, aducand dovezi concrete ca aceasta afectiune poate fi vindecata in anumite conditii. Am fost intampinata cu rezistenta atunci, reprosandu-mi-se ca nu vorbesc din proprie experienta si ca nu am testat personal acea informatie. V-am promis atunci ca voi testa acele informatii personal si asa am si facut.

Am aplicat tot ceea ce este recomandat pe canalul respectiv si in prezent (la doua luni dupa renuntarea completa la medicatie - ATENTIE! dupa un plan realizat impreuna cu medicul meu curant psihiatru si cu sprijinul unui psiholog transpersonal) sunt complet echilibrata si mi-am reluat viata normala: servici, sport, prieteni, alimentatie sanatoasa, somn usor si profund (fara cosmaruri).

Cel mai important lucru pentru mine a fost sa inteleg care era cauza crizelor mele:
perseveram atat pe plan profesional cat si pe plan personal intr-o directie gresita. Desi aparent ambele planuri mergeau bine, directia pe care eram era total opusa dorintelor mele interioare. Exista in permanenta un conflict intre ceea ce isi dorea sufletul meu si ceea ce afisam in exterior. Odata ce am inteles acest conflict si l-am rezolvat, in interiorul meu s-a instalat o pace sufleteasca pe care nu am mai simtit-o niciodata pana acum. Ca rezultat, criza maniacala mult temuta si previzionata (odata cu renuntarea la medicatie) nu a mai venit.

Intre timp m-am apucat sa traduc filmele de pe youtube si de asemenea sa pun subtitrari pe ele pentru ca si persoanele care nu stiu limba engleza sa poata avea acces la aceasta informatie. In prezent am postat deja 6 dintre ele pe un canal youtube propriu care se numeste hopeforbipolars. Primul film din serie se numeste 1. Cauza REALA a Tulburarii Afectiv Bipolare. Urmatoarele sunt numerotate.

Pe cei ce considera ca aceasta informatie ii poate ajuta ca si pe mine in invit cu caldura sa urmareasca fie canalul bipolarORwakingUP (in Engleza), fie hopeforbipolars (subtitrare in Romana). Din pacate este nevoie de munca si de timp pentru fiecare film (16h / film) asa ca voi incerca sa public cate un film / saptamana. Nu pot face aceasta munca voluntara mai repede, pentru ca mult din timpul meu este ocupat cu serviciul.

Va doresc numai bine si voi mai scrie din nou pe acest forum peste ceva timp.
0
04-10-2011, ora 16:12
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@hopeforbipolars

Apreciez mult faptul ca vrei sa impartasesti toate astea cu cei afectati de schizofrenie si ca ai facut efortul sa traduci filmele, printre putinele pe care nu le-am vazut din aceasta tematica.Fondatorul proiectului Soteria, Dr.Loren Mosher, apare in unul din cele citeva documentare pe care le-am sugerat pe forum(mi-am luat suficiente injuraturi pt asta), am vorbit de experimentul Dr.Hoffer, de "Mincarea care trebuie", de faptul ca am renuntat la psihotrope acum 9 luni, am fost apostrofata cum probabil voi fi din nou, concluzia este, culmea! cei cu aceasta problema nu vor sa stie altceva nedaunator decit medicatia psihotropa si schimb de informatii la dozaj, atit.Daca vii cu o alta solutie, informatie, din propria-ti viata, o sa vezi reactii negative care nu trebuie sa te afecteze.

Cu stima!
0
04-10-2011, ora 16:46
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
directia pe care eram era total opusa dorintelor mele interioare. Exista in permanenta un conflict intre ceea ce isi dorea sufletul meu si ceea ce afisam in exterior. Odata ce am inteles acest conflict si l-am rezolvat -
0
04-10-2011, ora 16:52
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
. Asa stau lucrurile, Doamne ajuta sa traim intr-o stare de multumire fata de noi, si fata de tot ce e in jur.
0
04-10-2011, ora 17:39
hopeforbipolars
Nu este medic/terapeut
hopeforbipolars
Ma bucur tare mult ca sunt oameni si pe acest forum deschisi sa afle si solutii. Pentru ei fac aceste traduceri... si daca un singur om beneficiaza, eu sunt fericita ca am putut sa ajut.

In privinta tratamentului medicamentos, crede-ma k.v, te inteleg perfect. In ceea ce ma priveste, in urma tratamentului timp de 6 ani am "obtinut" urmatoarele:
- 38 kg in plus;
- o boala a pielii aparent ireversibila (sa speram ca nu);
- cireasa de pe tort - un nodul tiroidian (care sper sa nu fie malign), cauzat de dereglarea medicamentoasa a tiroidei;
- n-are rost sa mai vorbim de lucruri minore precum: caderea parului, eruptii acneice pe fata si gat, palpitatii, pierderea a 3 servicii si a credibilitatii profesionale.

Atunci cand am gasit aceste informatii mi-am recapatat speranta, m-am analizat si am realizat unde era problema. Sper din tot sufletul ca si alti oamenii sa poata face la fel.

Cu drag.
0
04-10-2011, ora 23:12
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@hopeforbipolars

Am abordat problema din toate p.d.v, in documentarul propus de tine apare si Alex Grey, l-am vazut si-n documentarul "DMT Molecula Spiritului".Desigur am vizionat si "Alte lumi-incursiune in inima samanismului", am vorbit de constinta extinsa cu ajutorul lianei ayahuasca si a frunzelor de chakruna.Sa vad cum este abordata tema halucinatiilor, eu din ce am citit si vizionat pina acum am inteles ca glanda pineala este pur si simplu"bombardata", eliberindu-se Melatonina in stare de veghe se produc halucinatiile.Aceasta informatie in plus cu inghetarea Egoului, explicarea Sinelui fals este interesanta cel putin pt.mine.Vorbind despre efectele negative ale medicatiei, sunt oameni care desi se izbesc de o multime de manifestari isi iau constinciosi "tratamentul" in ideea falsa ca a fost"demonstrat stintific si este singura solutie"

Stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul