tuberculoza

10-12-2009
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
buna ziua sotul meu tuseste cu expectoratie verzuie in timpul zilei iar dimineata este maroniu cu firisoare rosi are febra 37-38 mananca foarte putin este palid la fata nu poate sa respire bine a slabit si fumeaza am fost cu el si a facut radiografie la plamani si a fost diagnosticat cu o luna in urma cu tuberculoza. am fost cu el la 3 medici pneumologi si nici un medic nu i-a prescris tratament acasa spunind ca trebuie sa se interneze in schimb sotul meu nu vrea sa se interneze refuza categoric internarea sta acasa si zace in pat. va rog sa imi spuneti cat de periculoasa este aceasta boala daca el nu se interneaza si sa imi dati un sfat sa imi spuneti ce as putea sa fac. mentionez ca eu miam facut control si nu am nimic pana in prezent.
18 comentarii
0
10-12-2009, ora 23:49
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
draga Crys..din fericire, tuberculoza este o boala vindecabila.Din nefericire, netratata duce la deces.Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca sotul tau te expune zilnic pe tine si pe toti cei cu care intra in contact riscului de a lua de la el boala:-((Daca 3 medici i-au recomandat internarea...e clar ca asta trebuie sa faca.macar 6 luni.Tuberculoza nu e o boala cu care sa te joci si cu cat amana mai mult tratamentul, cu atat ai vor fi mai afectati palmanii si va ramane cu sechele mai mari.Singurul lucru pe care tu poti sa-l faci este sa il convingi sa se interneze si sa urmeze tratament de specialitate.Si sa faca tot posibilul sa se lase de fumat, sau macar sa-l reduca drastic.Sanatate multa si astept sa-mi spui ce ati facut.
0
11-12-2009, ora 17:24
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
morena spunemi te rog cum as putea sal conving sa se interneze ca nu ma asculta sub nici un fel daca incerc sa vorbesc cu el se inerveaza imediat si incepe sa tipe la mine deci nu se poate discuta nimic cu el au incercat si parinti lui si fratele lui sa vorbeasca cu el dar fara nici un rezultat si e foarte tanar are doar 32 ani oare ce imi ramane de facut?
0
12-12-2009, ora 13:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ceea ce spui tu aici este foarte grav.Tuberculoza netratata este mortala. El trebuie neaparat sa se interneze, sa fie izolat, ESTE CONTAGOIS si va poate imbolnavi pe toti cei din casa. Exista un regulament privind conduita bolnavului cu TBC. CONTAMINAREA SI INFECTAREA INTENTIONATA, prin rea vointa si incapatanare, sustragerea de la tratamentul acestei boli, TRANSMITEREA CU BUNA STIINTA a bolii [ a fost anuntat de ce boala sufera si ceea ce trebuie neaparat sa faca ], refuzul de a coopera cu cadrele medicale , ESTE O INFRACTIUNE, medicii pot sesiza politia si se vor lua masurile absolut necesare.In loc sa stea putin in spital, sa inceapa terapia si sa treaca in mod civilizat peste perioada de contagiune, e posibil sa initieze terapia tuberculostatica in alte parti.Medicul de familie stie de acest caz ?Dai si sotului tau sa citeasca ce am scris, si sa lase orgoliul prostesc deoparte si sa se interneze cat mai repede pentru a finaliza investigatiile si a initia tratamentul.Apoi va veni acasa cu tratament pe 6 luni sau mai mult si va beneficia de concediu medical timp de un an de zile cu plata salariului 100%. Tu fii hotarata si interneaza-l imediat daca-i vrei binele si daca doresti sa nu te imbolnavesti si tu.
0
12-12-2009, ora 15:52
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
draga mea...daca el nu vrea sub nicio forma...e foarte greu de facut ceva..:-(((Nici nu stiu ce ai putea sa-i spui sa-l convingi:-(Dar...pe cuv meu ca nu-l inteleg!E tanar...Tratamentul consta in internare cam 6 luni intr-un sanatoriu, la munte, si tratament...Nu inteleg dc nu vrea sa se trateze..Boala nu e o rusine..Rusine e ca nu e destul de matur sa o accepte si sa faca un tratament..Incearca sa cauti pe net articole si imagini cu ce face tuberculoza netratata si arata-i.Poate reusesti sa-l sperii.Sotul meu a avut, a facut tratament si acum e bn.A avut acum.6 ani cred.Incearca din toate puterile sa-l convingi si sa nu ajunga la tratament cand o sa fie prea tarziu..Are doar 32 de ani, pt Dumnezeu!Mai are inainte o viata de om, copii de facut si crescut...Bft multa iti spun din toata inima si astept vesti bune..
0
12-12-2009, ora 19:52
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
morena vreu sa spun ca eu miam facut o radiografie pe 4 decembrie si a iesit bine deci nu am nimic dar problema e ca de 2 zile ma simt cam rau am asa niste usturimi din nas pana in gat si dureri de cap si respir cam greu nu stiu o fi vreo raceala su incep sa iau boala de la el sincer mie cam frica iar pe el nu pot sal conving si in camera daca sta 5 minute se simte un miros foarte urat de la respiratia lui sau cand te apropi de el se simte acelasi miros urat.vineri are o programare la un alt medic iar daca si de aceasta data refuza internarea nu imi ramane decat sa ma retrag pentru ca nu vreau sa ma imbolnavesc avem o fata de crescut dar din fericire fata nu este linga noi sta la bunici. imi pare foarte rau pentru el dar nu am ce sa mai fac credetima.
0
12-12-2009, ora 22:54
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Iubita...eu una te cred si te inteleg.Mai ales ca e vorba si de un copil.Daca el e atat de inconstient incat sa nu-i pese de tn si mai ales de copil(!) e dreptul tau sa iti protejezi sanatatea.E trist ca o sa va despartiti din cauza mandriei(ca sa nu zic prostiei, fara sa te superi pe mn...)lui...Sanatate multa la toti si sa auzim de bn.
0
12-12-2009, ora 23:12
onyka
Nu este medic/terapeut
onyka
va salut cu respect.am o mare problema si as vrea sa-mi dati un sfat...orice ajutor e binevenit...am o cervita de ceva vreme (vreo cativa ani).am mers la cativa dr si fiecare mi-a dat cate un trat.tin sa precizez k am urmat trat cu ovule (cervucid, klion, lomexin si in prezent creviron), antibiotice si diferite feluri de pastile in combinatii cu antibioticul, meclon crema, spalaturi cu betadine sapun.am facut testul papanicolau si e bun dupa spusele dr.nu stiu ce sa mai cred si nu prea mai am incredere in dr.pana in prezent nu am avut probleme de genul dar de ceva vreme am usturimi foarte mari si nu-mi trece cu nimic( folosesc meclon crema si betadine sapun+ crevucid ovule si cerviron acum am inceput).am inceput sa ma documentez (neafland mai nimic de la dr) si cred k am cervita cronica si o infectie la nivelul oraganelor externe.o sa ma duc la alt dr dar momentan ce-mi sugerati pt a scapa de aceasta senzatie de usturime la niv organelor externe cum vam zis mai sus...pt k ma termina...astept rasp va rog...multumesc anticipat si sanatate multa...
0
12-12-2009, ora 23:22
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
morena iti multumesc pentru intelegere si nu stiu sper sa nu gresesc la pasul pe care il voi face dar asta este el se condamna singur la moarte, pana acum am dormit in pat langa el dar de 2 zile nu se mai poate pentru ca emana un miros foarte urat mie frica va rog sa ma credeti mie frica sa nu fi luat deja boala.
0
18-12-2009, ora 22:02
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
morena vreau sa-ti spun ca azi la ora 17 am fost cu sotul meu la alt medic si in final a acceptat sa se interneze dar abia saptamana viitoare se interneaza dar ma avertizat ca daca il tine in spital mai mult de 2 saptamani el nu va sta va fugi din spital nu stiu ce sa ma mai fac cu el sincer.
0
19-12-2009, ora 14:17
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
krys...paraca vorbim de un copil, nu de un ditai omul:-((.Din nefericire internarea pt tbc dureaza cam 6 luni(sau minim 3, parca)deci nici vorba sa plece dupa 2 saptamani!Sincer..nu stiu cum as putea sa te ajut, pt ca nici eu nu stiu ce as face sa fiu in locul tau:-((Chiar nu stiu ce ai putea sa-i mai spui sa-l convingi sa stea spitalizat atat cat e nevoie...Lasa-l sa sa interneze si poate pe parcurs isi da singur seama ca e mai bn sa stea sa se vindece complet.Sper asta pt voi...Bafta multa si sanatate si mai multa.
0
19-12-2009, ora 23:01
deni..
Nu este medic/terapeut
deni..
buna...am citit si eu mai sus... krys, vreau sa iti spun k si eu am fost diagnosticata cu aceasta urata boala, si am stat in spital o luna...iar acm am tratament aks in continuare. cu cat e mai grav, cu atat perioada de vindecare e mai lunga si necesita spitalizare p perioada mai mare. trebuie sa ii spui sotului tau asta. eu am 18 ani, dar am fost constienta, desi nu e usor sa stai intr-un spital, asta e... insa tot norocul e k este o boala vindecabila si o data tratata corect, nu mai vor fi probleme. multa bafta si sanatate!
0
19-12-2009, ora 23:17
deni..
Nu este medic/terapeut
deni..
as vrea sa imi spuna cineva dc este adevarat k dp tratamentul pt tuberculoza nu mai poti face copii...? :(
0
19-12-2009, ora 23:30
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
deni te rog daca poti sa imi spui ce simptome ai avut si dupa cat timp ti sa depistat boala pentru ca sotul meu a fost depistat cu doua luni in urma cu tuberculoza dar nu a luat nici un tratament pana acum ca refuzat sa se interneze dar acum s-a decis sa se interneze si se pare ca sa agravat boala se simte mai rau si cred ca de aceea sa hotarat sa se interneze.
0
20-12-2009, ora 00:20
deni..
Nu este medic/terapeut
deni..
eu inainte cu aproximativ o luna inainte sa mi se dea diagnosticul de tuberculoza am avut o pneumonie p kre am tratat-o, insa apoi am racit si de acolo crd k au aparut complicatii. eu am avut febra si am slabit vreo 2 -3kg, nu prea tuseam.din knd in knd. dar intradevar..cu cat boala ramane netratata, cu atat e mai grava. e bine oricum k a acceptat, eu cred k acolo o sa isi dea seama de riscurile kre exista dc nu ia tratament. si nu trebuie sa stea 6 luni in spital, atata e tratamentul, dar il poate continua aks dp ce ii va iesi sputa negativa, adik sa nu mai poata da boala la nimeni. sa nu se sperie k nu e nush ce...doar medicamente. la mine nu a fost f grav, dar am vazut oameni gravi, dar au plecat si ei dp o luna, depinde de fiecare. tot ce conteaza e sa fie optimist si sa vrea cu adevarat sa se faca bine. te pup.
0
20-12-2009, ora 12:07
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
deni mersi pentru raspuns dar vreau sa spun ca la sotul meu cred ca e mai grav el face febra 37.8 cam in fiecare seara cind tuseste dimineata scuipa ceva maro cu firisoare rosi si ziua scuipa verde a si slabit de mancat nu prea mananca, a mai si slabit si contiunua sa fumeze cam peste 2 pachete la zi dar problema e ca el a fost diagnosticat cu 2 luni in urma cu tuberculoza si el a stat acasa fara sa faca nici un tratament si cred ca sa mai agravat boala. sper sa nu se razgandeasca pana saptamana viitoare si sa mearga sa se interneze va multumesc pentru ajutor si pentru sfaturi.
0
20-12-2009, ora 13:53
deni..
Nu este medic/terapeut
deni..
da, asa se manifesta boala asta in stare mai avansata. probabil de la tusa i se sparg venisoare din plamani si de aia scuipa cu sange.asta nu e bine. a fost o fata cu mine in salon la spital si a facut la fel, 2 luni de zile avea febra zi de zi, a slabit 10 kg, si a inceput sa scuipe sange...knd a ajuns la spital i s-a spus k are o gaura cat palma aproape. insa dp o luna s-a negativat si a plecat aks. eu zic sa ai si tu mare grija knd ai un simptom sa mergi la doctor, pt k boala asta se ia prin tuse f usor. si sa iei vitamine, dc ai cumva virusul sa nu ii dai ocazia sa se activeze, conteaza sa ai sistemul imunitar tare si nu ai sansa sa faci boala. nu cred k se razgandeste dc vede k e tot mai rau...k asa untem noi oamenii, lasam totul pana in ultimul moment. nu cred k vrea sa moara :) Doamne fereste. mai astept vesti si orice intrebare ai poti sa imi pui, pt k nevoita am invatat si eu destule despre aceasta boala :).
0
20-12-2009, ora 14:08
krys76
Nu este medic/terapeut
krys76
deni eu mi-am facut radiografie si nu mi-a iesit nimik dar medicul de familie mi-a dat sa fac un tratament cu isoniazide timp de 6 luni si tocmai de aceea nu pot sa stau la nesfarsit alaturi de el daca el se va razgandi sa se interneze nu vreau sa risc sa iau si eu boala am o fata de crescut.Daca el nu se gandeste la binele lui si al nostru atunci va ramane singur iti dai seama ca ma chinui de 2 luni sa-l conving sa se interneze. Spune-mi tratamentu tau e cu antibiotice cum te simti ca am auzit ca e foarte scarbos acest tratament. Te rog deni imi dai o adresa de mess sa mai vb.
0
20-12-2009, ora 14:18
deni..
Nu este medic/terapeut
deni..
tratamentul meu este de 13 medicamente dimineata si 2 seara. in spital aveam cu una mai mult. mi s-a spus k dp 2 luni, adik din ianuarie, o sa iau de 3 ori p sapt, nu in fiecare zi. eu ma simt bine, multumesc lui Dumnezeu. intradevar sunt multi kre nu il suporta pt k pastilele sunt tari, pot aparea dureri de stomac, de ficat, greturi... trebuie multa mancare. da-mi adresa ta de mail si o sa iti las acolo adresa de mess.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Vaccinul BCG
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • De ce apar frisoanele?
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •