tromboflebita profunda - ce sa fac sa-mi tratez boala?

04-05-2009
itu
Nu este medic/terapeut
itu
In urma unei intoxicatii cu ciuperci m-i s-a facut 3 dialize la Cluj, cind mi-au scos cataterul pus la picior mi-a plesnit artera in timp de 2 ore de 4 ori iar singele sa inchegat iar seara piciorul drept s-a unflat asta s-a intimplat in 11/08/2008, am facut si o hepatita toxica, am venit acasa in Satu Mare unde am fost internata la chirurgie si cardiologie, unde hotarau medicii de la urgenta ptr.ca din 13/08/2008 am fost mai tot timpul in spital, imobilizata la pat din cauza riscului de embolie, din cauza unor trombi, de 2luni pot sa ma plimb si sa ma misc, Am facut in 17/11/2008 ECODOPLER=picior dr.=vena iliaca externa, v.femurala comuna, v.poplitee complet trombozate, v.femurala superficiala cu tromb pe toata lungimea, exista portiuni cu flux periferic.Picior stg.=vena femurala superficiala complet trombozat la nivelul canalului Hunter, v.iliaca, v.femurala, v.poplitee, v.gambiere libere.De atunci mi-au aparut vene albastre si la ext.picioarelor, pe maini si pe burta, ma dor piciorele ca abia merg, ma ustura si ma dor venele, am facut si o angina pectorala, inima ma doare tot timpulde parca cineva ar vrea sa mi-o smulga din piept, parca toate miscarile le fac cu inima, nu am repetat ECOD. din lipsa de bani fiind pensionata de boala, ptr.ca mai am si un Adenom Hipofizar din 2007.Va rog cu disperare sa-mi spuneti ce sa fac, ce tratament sa mai iau ca nu mai pot, daca stau in picioare imi invineteste pic.dr. Tratament=trombostop 1/1/2/zi, aspirina ptr tromb.;brocriptin ptr.adenom.De ce s-au intins venele albastre pe burtasi daca sunt periculoase? tot timpul ma doare locul unde a fost cataterul INR4, 57/;IP34/, 9;TQ56, 2/;M15.Va multumesc Itu
7 comentarii
0
05-05-2009, ora 08:26
itu
Nu este medic/terapeut
itu
Tot ointrebare, daca am voie sa port ciorapi medicinali, ? Itu
0
05-05-2009, ora 19:11
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna
Si eu am facut tromboflebita dupa o interventie chirurgicala, dar nu a fost o forma asa avansata ca la Dv.Mie mi-au facut in spital din 4 in 4 ore( nu mai stiu cum se numeste) in vena iar acasa mi-au dat trombostop.Am scapat, analizele mi-au iesit bine si nu mai am dureri de picioare.Tot medicul va poate spune ce sa luati sau ce sa faceti pentru ca pentru asa ceva nu se ia pastile la intamplare.Va doresc multa sanatate.
0
09-07-2009, ora 23:50
ilia
Nu este medic/terapeut
ilia
buna va spun si eu. Din 2001 ma lupt cu boala care la anceput a fost dignosticata ca fiind erizipel si din an an an se agrava pana am primit diagnosticul de tromboflebita care s-a manifestat an diverse moduri cum ar fi : piciorul drept nu mi se mai desumfla mai deloc a avut faze cand din cauza umflaturii a cedat pielea facanu-mi ranii destul de urate si dureroase pe care le-am tratat cu anticoagulante si antibiotice puternice plus curatirea ranei si pansarea acesteia de doua ori pe zi. Pot sa va spun ca iau detralexul de vreo 2 ani dar cred ca nu are nici un efect mai mult a anceput sa se ambolnaveasca si piciorul stang. a citit despre alti pacienti ca au varce destul de mari dar la mine nici nu se observa decat firicelele acelea rosii-albastrui si nu am dureri decat atunci cand este inflamat. 6luni am urmat un tratament naturist de la forever pe baza de aloe dar degeaba umflatura n-a cedat. ce ma sfatuiti sa mai ancerc ca medicul de familie nu-mi da decat : detralex, prestarium, trombostop, preductal, simvor, spironolactona si endotenol, medicamente ce le iau lunar de vreo 2-3 ani.Mai nou am aflat de HIRUDINA substanta extrasa din lipitori dar nu stiu de unde s-o procur am gast-o numai an combinatia altor medicamente dar mar interesa daca sar gasi asa pura si unde? va multumesc anticipat si urez multa sanatate pentru toti.
0
16-07-2009, ora 23:22
ilia
Nu este medic/terapeut
ilia
va cine poate sa-mi raspunda.
mai nou pentru boala mea tromboflebita a anceput sa folosesc unguentul "lioton gel" care are ca ca indicatii si pt aceasta boala dar la interactiuni spune ca" poate mari timpul de protrombina la pacientii aflati an tratament cu anticoagulante orale", cum avem noi cei care suferim de aceasta boala, dar va rog sa-mi explicati ce anseamna "protrombina" si daca ami poate cauza. va multumesc anticipat.
0
07-03-2011, ora 20:18
alina_em
Nu este medic/terapeut
alina_em
Exista persoane care s-au vindecat de tromboflebita cu ajutorul tratamentelor naturiste ale fitoterapeutului Avramut Campeanu Aurel. Cei care s-au vindecat nu aveau o forma grava de tromboflebita.
0
03-06-2011, ora 12:00
aurelia c
Nu este medic/terapeut
aurelia c
buna ziua, am tromboflebita la piciorul stang din anul 1987, amfost internata la Spitalul Militar Bucuresti, operata si cu tratament corespunzator timp de 5ani.S-a ameliorat durerea dar, am ramas cu carcei pe talpa piciorului si cu 2 cm. mai gros de cat piciorul drept.De o luna a inceput sa ma doara din nou, nu pot sa mai stau mult timp in picioare, cred ca a revenit boala.
0
03-06-2011, ora 14:15
ionela monica
Nu este medic/terapeut
ionela monica
buna ziua, ma numesc ionela si am 26 de ani.in decembrie 2009 am fost diagnosticata cu trombofebita profunda a membrul inferior stang, boala am capatato in urma unui tratament cu anticonceptionale timp de 2 ani.am fost internata in spital si mi sa fc injectii cu fraxiparina, am luat sintrom timp de 6 luni si am fc frectii cu trombo stop.dupa aceste 6 luni mi sa recomandat detralex 2 pe zi, vesel duie-f 2 pe zi timp de 3 uni dupa care fc pauza o luna de vesel duie si i inlocuiesc cu aspenter.medicii la care am fost mi-au spus ca voi ramane toata viata cu acest tratament, am uitat sa mentionez ca am gheaguri de sange pe vena(nu stiu exact pe care) dar care sau drenat foarte bine pe vena si nu mai exista riscu sa se deplaseze.in prezent am piciorul umflat cu 3 cm mai mult decat celalat.intrebarea mea este:chiar voi ramane toata viata cu aceasta boala, exista si alte tratamente pt a mi se dizolva cheagurile de sange pt a nu mai avea piciorul umflat, ce ar trebui sa fc? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tromboflebita piciorului
  •