trombofilia si sarcina?

06-05-2009
camelia731
Nu este medic/terapeut
camelia731
buna, pe 24 aprilie am nascut prematur la 34 saptamani un bebe de 1500 gr, dar mi-au spus ca bebe murise cu putin timp inainte de nastere, insuficienta placentara au spus(placenta era necrozata).dupa nastere am facut investigatii(ecografii si analize de sange) si au spus ca am sinechie uterina si trombofilie(desi in timpul sarcinii am facut analize de coagulare la coltea si am avut rezultate normale).intrebarile pe care mi le pun ar fi:pot sa mai raman insarcinata, exista riscul sa mai patesc acelasi lucru la alta sarcina, sint riscuri pt bebe?in speranta ca cineva poate sa imi dea un raspuns va multumesc anticipat
73 comentarii 12 3 Înainte ›
0
09-05-2009, ora 11:43
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna, imi pare rau pentru bebelusul tau!Si eu sunt insarcinata si in 24 de saptamani si am probleme cu sarcina. Am trombofilie, tensiune preexistenta sarcinii si placenta joasa. Despre sinechia uterina nu prea stiu foarte multe dar am auzit ca se poate rezolva iar despre trombofilie te asigur ca daca faci Clexane pe toata perioada sracinii nu se va intampla nimic rau. E bine sa mergi la dr. Uscatescu la Fundeni sa-ti faci analizele de coagulare pt ca este foarte buna. Iar ca medic ti-l recomand pe dr. meu Florin Alexandru Anca de la Municipal care se ocupa de sarcinile cu probleme si este foarte bun. E un pic cam scump in sensul ca te pune sa faci ecografii 4D de la inceputul sarcinii si tot felul de analize, dar e spre binele tau si al copilului. Eu oricum sunt sigura nu numai ca vei mai ramane insarcinata ci si ca vei naste un copil sanatos. In rest iti doresc multa sanatate si sa treci cu bine peste incercarea asta grea. Dumnezeu sa te ajute! Trebuie sa fii optimista.
1
09-05-2009, ora 20:55
camelia731
Nu este medic/terapeut
camelia731
multumesc pt sfaturi, incerc sa imi pastrez optimismul desi e greu de 16 ani ma chinui sa fac un bebe si acum eram asa aproape(am 36 ani).acum sint un pic la pamant psihic dar in cel mai scurt timp vreau sa ajung la fundeni cu toate investigatiile facute in timpul sarcinii si dupa, sper sa am pana atunci si rezultatul biopsiilor de la nastere.Iti doresc nastere usoara si un bebe frumos si sanatos,
0
05-11-2009, ora 15:54
elanias
Nu este medic/terapeut
elanias
as vrea sa stiu daca tratamentul cu aspenter este la fel da bun ca si cu "clexane", am 18 saptamani si sunt suspecta de trombofilie, iar in plus mai iau si vit E, cetebe, acid folic, mg cu B6.OARE ESTE BINE?O sa duc la sfarsit sarcina mult dorita ca am mai pierdut de trei ori dar totusi am un copil ce se intampla oare cu aceasta trombofilie?
0
11-11-2009, ora 11:06
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Ce inseamna ca esti suspecta de trombofilie? Trombofilia o ai sau nu. Dc una dintre analizele de coagulare a sangelui facute in sarcina a iesit anormala, atunci ai trombofilie. Tratamentul cu Aspenter se face concomitent cu cel cu Clexane. Medicul tau ginecolog ar trebui sa-ti dea tratament anticoagulant. Eu am facut tratament cu Clexane la inceput de 0, 4 apoi de 0, 6 si luam si Aspenter 3 pastile pe saptamana(lunea, miercurea si vinerea). Dupa ce am nascut am facut Clexane de 0, 4 inca 4 saptamani si Aspenter iau si acum. Voi lua toata viata de fapt. Dc dr tau ti-a recomandat sa iei vitaminele si mineralele alea atunci e ok. Intreaba totusi cat sa mai iei acid folic pt ca stiu ca la un moment dat se opreste. Trombofilia este o boala de coagulare a sangelui, in sensul ca sangele se coaguleaza mai repede decat normal si atunci exista riscul de formare a unor cheaguri de sange care iti pot provoca atacuri cerebrale, paralizii, etc., sau chiar moartea. Poti insa sa traiesti cu ac problema pana la 100 de ani si sa nu ai nimic. Insa, in sarcina sangele se coaguleaza oricum mai repede decat normal si dc mai ai si tu o pb cu coagularea atunci este grav. La femei de obicei se depisteaza ac pb dupa mai multe sarcini pierdute, deoarece se formeaza cheaguri care opresc alimentarea cu oxigen a fatului si acesta moare. Repeta analizele de coagulare si vezi dc ai vreo pb. Se poate sa fi avut noroc la primul copil dar dc ai ac pb cu coagularea tb sa faci tratament dc vrei sa tii sarcina pana la capat si sa nu patesti si tu ceva. Eu stiu o tipa care era insarcinata in luna 3 si a facut atac cerebral. Din fericire au scapat si ea si bebe. Ai grija. Multa sanatate.
0
22-02-2010, ora 16:12
luiza81
Nu este medic/terapeut
luiza81
buna, sunt luiza din cr si am 28 de ani. sunt insarcinata in 34 de saptamani si se pare ca sarcina merge bine datorita tratamentului cu clexane deoarece am fost diagnosticata cu trombofilie cand aveam aproape 2 luni. chiar daca am fost foarte demoralizata si suparata am avut noroc zic eu ca am vazut foarte multe cazuri de femei cu trombofilie care au trecut prin experiente foarte neplacute. sper sa fie totul bine pana la final si deabia astept sa imi tin bebelul in brate! la fel le doresc tuturor viitoarelor mamici! multa sanatate si nastere usoara
0
22-02-2010, ora 17:47
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna luiza81. O sa fie bine totul si la tine. Eu am nascut acum sase luni si a fost totul foarte bine. Am mai facut dupa nastere 4 saptamani Clexane apoi am ramas doar cu Aspenter de 3 ori pe saptamana. Nastere usoara!
0
23-02-2010, ora 10:57
luiza81
Nu este medic/terapeut
luiza81
buna lara! sa dea Dumnezeu! si tie iti doresc tot binele din lume si bebelusului tau la fel. stiu ca mai trebbuiefacut si dupa o perioada dar acum ca se apropie am emotii cu nasterea. inca nu stiu cum e mai bine sa fie! eu am intrerupt aspenterul ca mi-a curs sange din nas si hematologul asa a decis. iti multumesc inca o data!
0
23-02-2010, ora 11:11
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Nasti natural sau prin cezariana? Eu am nascut prin cezariana si inainte am facut la 8 seara Clexane si dimineata mi-au facut operatia. A fost totul ok. Stiu ca ai emotii pt ca si eu aveam dar o sa fie bine.
0
23-02-2010, ora 11:21
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
buna ziua !as avea si eu o nelamurire...am niste simptome specifice sarcinii, luna aceasta trebuia sa imi vina pe 10 si mia ventit tocmai pe 15, niciodata nu mi-a intarziat, si acum si inainte sa imi vina am avut aceste simptome, ameteli stari de greata si voma, dureri de spate si somnolenta, dar am facut un test de sarcina inainte sa imi vina cu 7 zile si a iesit negativ...ce poate fii, sa fiu insarcinata sau sa fiu racita.va ros sa imi raspundeti si mie la nelamurirea asta. nu stiu ce sa fac sa ma duc la un consult ginecologic ?ce poate fi?imi puteti raspunde -*
va multumesc !astept raspunsurile dvs.


(*modificat de administrator)
0
24-02-2010, ora 10:28
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna Andeeeas. Inteleg ca ti-a venit CM luna aceasta pe 15. Poti sa faci un test de sarcina Barza acum pt ca daca ai fi insarcinata ar iesi sigur pozitiv. Eu cred ca ai o dereglare hormonala. Daca iti iese negativ testul de sarcina si mai ai simptomele amintite mai sus atunci mergi la medicul de familie. Numai el iti poate da un verdict corect.
0
24-02-2010, ora 14:17
luiza81
Nu este medic/terapeut
luiza81
inca nu stiu cum o sa nasc! doctora mea a zis ca mai vb in jur de 8 martie. in afara trombofiliei mai sunt si suspecta de diabet gesstational si colac peste pupaza bebele are si cordonul in jurul gatului. si e si destul de maricel. la 33 saptamani aavea 2900 gr aprox. de asta cred ca iti dai seama ce e in sufletul meu! abia astept sa il nasc si sa il tin in brate si sa fie totul bine! acum 2 saptamani a murit o tipa dupa ce a nascut pt ca nu a continuat tratamentul cu clexane! am niste emotiii!! sper sa fie bbinew!
0
25-02-2010, ora 10:19
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Si eu am fost suspecta de diabet gestational in sarcina. Fetita mea a avut doar esarfa de cordon ombilical. Cordonul ombilical in jurul gatului se poate desface pana nasti sau se poate innoda mai rau. Eu am nascut la 38 de saptamani si fetita mea a avut 3450g. Da, se poate muri daca nu faci Clexane dupa nastere. Poate muri oricine face cezariana pt ca operatia in sine favorizeaza aparitia trombilor dapai sa mai ai si tulburari de coagulare a sangelui. Tu ce problema ai? Eu am avut anticoagulant lupus. Spun am avut pt ca dupa ce am nascut m-am dus la Fundeni la dr. Uscatescu si nu mi-a mai depistat anticoagulantul. Eu am nascut prin cezariana si pt ca am avut tensiune preexistenta sarcinii. Acum fac analize la cateva luni sa vad cum mai este coagularea. Am ramas doar cu Aspenter 3/saptamana pt ca alaptez, dar dr. ginecolog mi-a spus ca dupa ce termin cu alaptarea o sa iau in fiecare zi Aspenter. Apropo, ce ai, fetita sau baietel? Dc vrei sa discutam mai mult da-mi add pe mess. Multa sanatate.
0
04-03-2010, ora 23:55
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
eu si sotul meu ne dorim un bebe foarte mult de 9 luni muncim incontinuu dar nimic, nu ne protejam in nici un fel dar tot nu am ramas, am simtomele unei sarcini si desi mia venit cm in luna feb, la o zi dupa terminarea cm mia curs 2-3 picaturi de culoare roz, am facut un test de sarcina si a iesit negativ, iar analizele sunt toate bune, dar acum am niste dureri de sani, de spate si de cap cu ameteli si stari de voma, imi puteti da un sfat?va multumesc!
0
05-03-2010, ora 12:23
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna andreeeas. Nu cred ca esti insarcinata daca spui ca ti-ai facut test de sarcina si ti-a iesit negativ. Poate ca aceste simptome ti le induci tu. Incearca sa nu te mai gandesti prea mult la sarcina. Se poate ca din cauza stresului sa nu ramai insarcinata. Fii calma pt ca bebe va veni cand va vrea Dumnezeu, nu cand vrei tu. Multa sanatate iti doresc si un bebe frumos si sanatos1
0
05-03-2010, ora 16:38
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
merci frumos de sfat si sa dea dumnezeu sa fie cat mai repede...cred k si din cauza asta nu raman, din cauza stresului...o zii buna...!!
0
09-03-2010, ora 15:21
cocu
Nu este medic/terapeut
cocu
buna, sunt noua pe aici. Sunt din brasov si ma confrunt cu probleme de coagulare de la 21 de saptamani de sarcina. Am facut niste hematoame oribile pe placenta, n-am avut nici un simtom, n-am avut sangerari, nici-o durere...etc. Dr.gin. nu mi-a dat multe sanse de reusita, dar acum dupa ce mi-a trimis sange la Dr. Uscatescu si mi-a descoperit deficienta de proteina s, am facut fraxiparine de 0.3 in fiecare zi, precum si aspenter la 2 zile. Acum am 37 saptamani si bebelu e bine. Acum mi-e umpic frica de nastere, pt ca mi-au spus ca o sa fac cezariana, si dupa ce m-am documentat se spune ca tb sa faci anestezie generala in cazurile de trombofilie. Dar problema e daca sangerezi prea mult? Sau alte probleme?
Are cineva idee de asa ceva ? va rog
0
09-03-2010, ora 20:32
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna Cocu. Eu cum am mai spus aici am facut Clexane din saptamana 9 de sarcina + Aspenter de 3 ori pe saptamana. Am nascut prin cezariana si nu am avut nicio problema. Nu vad de ce sa faci anestezie generala. Eu am facut ultimul Clexane inainte cu o zi de oparatie pe la ora 14 si apoi mi-au facut ei in spital dupa vreo cateva ore dupa operatie. O sa sangerezi normal. Tu ai o problema de coagulare a sangelui iar tratamentul te face normala. O sa fie bine, sa nu iti fie frica. Dupa operatie trebuie sa mai faci cel putin 4 saptamani tratament cu Fraxiparine. Eu iau si acum la 7 luni dupa nastere de 3 ori pe saptamana aspenter chiar daca alaptez. Iti doresc o nastere usoara si un copil sanatos.
1
09-03-2010, ora 20:37
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Si scuza-ma ca iti spun dar ori dr tau este cam incompetent ori cei de la laborator au fost incompetenti cand ti-au facut analizele. Deficienta de proteina S o aveai dinainte si trebuia sa iti dea sa faci analize la sange pentru coagularea sangelui.
0
11-03-2010, ora 13:55
rha
Nu este medic/terapeut
rha
Buna,
si eu am "facut" dupa spusele medicului trombofilie in sarcina. Totul a decurs bine pana in saptamana 32 cand mi s-a umflat piciorul. Doctorita mi-a recomandat urgent analizele de trombofilie si am facut si o eco doppler unde mi-a gasit 2 cheaguri de sange pe iliaca. Oricum, concluzia este ca analizele de trombofilie NU sunt relevante in sarcina. Trebuie facute inainte de a ramane insarcinata sau dupa nastere la cel putin o luna dupa intreruperea tratamentului cu anticoagulante. Cat despre nastere, la noi am observat ca nu-si prea asuma riscuri. Iti fac cezarianta cu intreruperea din timp a tratamentului cu anticoagulant. Vis a vis de anestezia generala sau epidurala, unde am nascut eu nu-si prea puneau problema de generala, ceea ce a fost chiar bine. Oricum consider ca si tu ca pacienta trebuie sa fii informata deoarece sunt niste "conditii" si intervale de timp ce trebuie respectate, ce tin de introducerea si scoaterea catererului!!! La spitalul unde am nascut eu le-am dus RCP de la Clexane si am discutat pe aceasta tema...evident ca ei nu-si ridicasera atatea probleme cate imi "umblau" mie prin cap. Deci, e bine sa fiti informate. Pentru studiu, cititi sectiunea 4.4.: http://www.anm.ro/_/_RCP/RCP_6779_20.09.06.pdf?s_den_com=clexanes_dci=s_firm_tar_d=s_forma_farm=s_cod_atc=s_cim=anmPageSize=ID=3733
Multa sanatate tuturor!
0
16-03-2010, ora 16:00
sorela70
Nu este medic/terapeut
sorela70
Buna, eu sant noua pe aici. Sant din Timisoara, am 8 saptamani de sarcina, am avut o sarcina oprita in evolutie acum 2 ani.
Acum mi s-au recomandat urmat analiza: APTT, ANTICORPI ANTIFOSFOLIPIDICI SI PROTEINA S. Toate mi-au iesit bune in afara de proteina S care mi-a iesit 42, 2% normal intre 60 si 130. Asta inseamna ca am trombofilie? Ar mai trebui sa mai fac niste analize? Sant foarte derutata si speriata, pe dr nu il gasesc decat sapt viitoare.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Sanatate tuturor
0
16-03-2010, ora 16:59
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Desi proteina S scade de obicei in sarcina, eu zic ca ai trombofilie mai ales ca ai mai pierdut o sarcina. Se mai fac unele teste antigenul proteinei S totale si proteinei S libere. O sa mergi la dr. si o sa-ti dea tratament. Dar pe dr nu il poti suna? Eu pe dr. meu il sunam la orice ora si in vacanta si imi raspundea. Mai bine schimba medicul. Daca ai problemele astea iti trebuie un medic care sa se ocupe cu atentie de sarcina si sa fie disponibil la orice ora. Te pup si ai grija de tine. Sarcina usoaraiti doresc!
0
18-03-2010, ora 23:33
sorela70
Nu este medic/terapeut
sorela70
As dori sa-mi spune-ti daca se poate cat va iesit la analixa proteina S la cele care ati fost diagnosticate cu trombofilie? Pentru ca daca proteina S scade in sarcina este normal poate sa am 42, 2% fata de 60% cat este normal. Doctorii iti dau analize si apoi nu le stiu interpreta trebuie sa apelez la un hematolog.
Multumesc pentru raspunsuri.
Sanatate multa!
0
19-03-2010, ora 16:33
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Eu nu am avut probleme cu proteina S. Eu am avut anticoagulant lupic. Sunt mai multe analize care iti pot indica trombofilie. INR, proteina S, proteina C, anticoagulant lupic, etc. Eu zic ca valoarea ta a iesit mult prea mica fata de normal. Cat ti-a iesit INR-ul? Ai ajuns la medic? Da, ar trebui sa ajungi la un hematolog sa vezi ce tratament iti da. Mie tratamentul mi l-a dat medicul ginecolg dar el a mai avut paciente cu trombofilie. Ce pot sa iti spun este sa mergi urgent pt ca poti pierde si sarcina asta. Eu era sa pierd copilul la 12 saptamani. Mie mi-a dat sa fac Clexane injectii, si le faceam in burta singura. Nu este atat de infiorator pe cat pare mai ales ca este viata ta si a bebelusului in pericol. Eu cand eram gravida a venit la dr meu care o pacienta care avea probleme de coagulare a sangelui si care atunci cand era insarcinata in 3 luni facuse atac cerebral. Din fericire nu patise nimic dar iti inchipui ce se putea intampla. Mai am o prietena care a fact tromboza la un picior cand era insarcinata in 8 luni. Si am mai auzit de o tipa care a facut atac cerebral in luna 7 de sarcina si a ramas paralizata pe o parte. Asa ca mergi la dr urgent si ai grija de tine. Sanatate maxima iti doresc. si sa stii ca sunt foarte multe femei care au problemele astea.
0
22-03-2010, ora 09:38
p@ulici
Nu este medic/terapeut
p@ulici
Buna! Sunt Paula din Satu Mare, am 26 de ani sunt insarcinata in 23 de saptamani. De la 10 saptamani fac tratament cu Clexane, am trombofilie. Cum ce a fost mai rau a trecut acum ma gandesc la nastere. Intotdeauna mi-am dorit sa nasc natural, dar ma intreb daca as putea naste natural. De asemenea vreau sa stiu cu cat timp inainte de a naste ati intrerup Clexanul? Va multumesc.
0
22-03-2010, ora 16:30
sorela70
Nu este medic/terapeut
sorela70
Buna Paula! Scuza-ma ca intervin. As vrea sa stiu daca se poate ce valori ale proteineI S ai avut sau alte analize cand ai fost diagnosticata cu trombofilie. Mie mi-a iesit proteina 42, 2 si inca NU am primit nici un raspuns.
Multumesc si scuze inca odata
Sanatate multa
0
23-03-2010, ora 08:46
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Sorela 70, inca nu ai ajuns la medic? Ar fi bine sa ajungi. Nu intelegi ca ai trombofilie? Ce astepti? Sa iti spuna cineva ca nu ai? Sau vrei sa pierzi si copilul asta?
Paula, poti sa nasti natural. Nu va fi nicio problema. Te asigur. Cand am nascut eu, erau fete care nasteau natural si faceau Clexane. Doctorul este singurul care va decide cand sa intrerupi tratamentul si cu cat timp inainte. Lucrul acesta ti-l va spune oricum inainte cu o saptamana sau 2 inainte de termen. Si nu te stresa, pt ca vei sti cand vei naste cu cel putin cateva ore inainte pt ca intai se vor rupe membranele si apoi cor incepe contractiile. Asa ca tu vei sti cand se apropie momentul nasterii si il vei suna pe doctor care la randul lui iti va spune cand sa te opresti cu Clexane-ul. De obicei cam cu 12 ore inainte sa nasti se face ultimul Clexane. La operatiile prin cezariana este mai mare riscul de sangerare decat la nasterile naturale. Ai grija de tine si de bebe. Multa sanatate si sarcina usoara de acum inainte.
0
23-03-2010, ora 09:03
p@ulici
Nu este medic/terapeut
p@ulici
Multumesc LARA pentru raspuns. Mie dna dr mi-a zis ca nu voi lua ultimele 2 Clexane, adica cam cu 48 de ore inainte nu voi mai lua.
Sorela, eu nu am facut analiza de proteina S, am facut doar analizele genetice din care a iesit trombofilia. Acelea sunt pozitive sau negative si nu se modifica in timpul vietii nici macar sub tratament cu Clexane. Cred ca sfatul Larei de a investiga este foarte bun. Vreau sa iti zic ca timp de 3-4 saptamani pana s-a confirmat cu analize suspiciunea dnei dr de trombofilie eu am facut tratament cu Clexane, altfel as fi pierdut sarcina. Asa acum am ajuns la 23 de saptamani de sarcina. Nu amana.
0
26-03-2010, ora 10:44
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
buna ziua! sunt atat de fericita k in sfarsit o sa vina barza si la mine.d-zeu a tinut cu mine, pt k mi-am dorit un bebe ffff mult.
0
26-03-2010, ora 21:39
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna Andreeeas. Felicitari pentru sarcina. Inseamna ca ti-ai facut testul prea devreme si din cauza asta ti-a iesit negativ prima data. Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara, o nastere rapida si un bebe sanatos si frumos. Sa ne spui cum a decurs sarcina si cum ai nascut. Pupici.
0
28-03-2010, ora 10:29
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
Buna lara_marik, sa sperm ca o sa fie o sarcina usoara si odata cu evolutia sarcinii sa dispara si senzatiile alea de disconfort, greturile si ametelile pe care le am ca nu ma pot obisnui cu ele, sunt la ordinea zilei...mai mult dimineata si seara...sper sa fie un bebe sanatos si frumos.:*pupici
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Trombofilia
  • Trombofilia și sarcina
  •