trombocitopenie in timpul sarcinii si dupa...

12-05-2009
Alexandra Adoamnei
Nu este medic/terapeut
Alexandra Adoamnei
De 3 ani ma confrunt cu boala asta de trombocitopenie.in 2006 cand am ramas insarcinata cu primul copil doktorul de familie adescoperit ca am plachetele mici si ca trebuie sa fac chiuretaj.dar am hotarat sa merg mai departe orice s-ar intamlpa si am facut tratament in ultimele 2 luni de sarcina ca sa imi creasaca cat de cat sa pot naste prin cezariana si miau facut perfuzii cu Cortizon.am nascut prin cezariana un baietel sanatas tun ca eram speriata ca poate din cauza tratamentului va avea probleme dar multumesc lui Dumnezeu e sanatos.in canada cand am ajuns in 2007 am inceput din nou cu reluarea testelor de sange si la fel erau destul de mici am fost la un hematolog si a hotarat ca trebuie sa fac tratament cu Cortizon am facut cam 2 luni dupa care au crescut la 300.000 si dupa 2 saptamani am refacut test de sange si au scazut de necrezut la 36.000 dar prin ce schimbare am trecut de nu mai vreau sa mi se mqai intample ma desfigurasem la fata eramplina de cosuri dureroase si fata imi era umflata mancam de nu ma mai puteam opri ma dureau genunchii si mi se umflau a fost graznik. acum am 80.000 si sunt din nou insarcinata in 3 luni si sunt cam speriata ca trebuie din nou sa vad un hematolog si nu mai vreau sa fac tratament.

Mai este cineva cu asa ceva?sau stiti pe cineva cu asa ceva?
1 comentarii
0
27-12-2010, ora 18:32
X-TIN
Nu este medic/terapeut
X-TIN
imi cer scuze, am vazut postarea abia acum, insa vreau sa stiu ce s-a mai intamplat cu sarcina. Si eu am trecut prin ceva asemanator, poti vedea subiectul "trombocitorpenie", dar eu am renuntat la sarcina. vreau sa stiu daca se poate totusi si cu acest nr. mic de trombocite, fara tratament. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.