trombocitopenie?

17-03-2009
ella2008
Nu este medic/terapeut
ella2008
am un frate de 196cm 100kg are imunitatea f scazuta e racit foarte des in urma analizelor de laborator am descoperit trombocitele 126000 (val norm 150000_300000)in rest toata hemoleucograma e in ordine A FACUT ECOGRAFIE SI SPLINA E DE 14CM AM UITAT SA SPECIFIC ASLO E 600 CE TRATAMENT SAi DAU IMPOTRIVA IMUNITATII?
ARE 29 ANI
PROBELE HEPATICE SUNT OK VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS
8 comentarii
0
17-03-2009, ora 20:48
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cel mai bine ar fi sa consultati un medic hematolog pentru a stabili cauza trombocitopeniei, pare a fi de cauza infectioasa( ar fi util si un exudat faringian), si pentru tratament; numai bine
0
18-03-2009, ora 15:51
ella2008
Nu este medic/terapeut
ella2008
A FACUT SI EXUDAT FARINGIAN SI ESTE NEGATIV POATE SA FIE TROMBOCITI ASA MICI DIN CAUZA LA ASLO CA E PREA MARE?
600?
AM SA-L ROG PE MED DE FAM SA-I SCRIE MOLDAMIN DAR TOTUSI IMUNITATEA LUI E FOARTE SCAZUTA
PT IMUNITATE CE POT SA-I IAU?
ACUM A TERMINAT TRATAMENTUL PT HELICOBACTER PYLORII CA A IESIT POZITIV
MULTUMESC MULT, PE CURAND!
0
24-03-2009, ora 15:07
ella2008
Nu este medic/terapeut
ella2008
va rog pt imunitate ce pot sa-i dau?
0
11-04-2009, ora 19:53
VER B.
Nu este medic/terapeut
VER B.
Eu am trombocitopenie esentiala dignosticata la Fundeni, si am luat timp indelungat echinaceea, spirulina, ulei de catina care m-au ajutat sa trec iarna fara nici o simpla raceala, avand in vedere ca nu am mai putut sa fac vccin antigripal. Cel mai bine ar fi daca ai lua legatura cu sectia Hematologie 5 de la Clinica FUNDENI unde vei sta doar 3 zile pentru diagnostic. Bafta
0
16-06-2009, ora 20:51
ella2008
Nu este medic/terapeut
ella2008
Buna ziua. VER B in afara de trombocite mici celelalte analize de lab cum ti-au iesit?
din cauza trombocitelor ai hemoragii nazale sau gingivale?
care este cauza trombocitopeniei?
a fost la hematologie cluj si medicul cand ia vazut rezultatul plt 126000 (v n 150000-300000)a spus ca e sanatos
sanatate
0
31-12-2010, ora 13:26
amandyta
Nu este medic/terapeut
amandyta
buna scriu din numele prietenei mele care e grav bolnava de trombocitopenie de la 6 ani.totul a inceput cand era mica si a inceput sa se invanateasca pe piioare nestiind motivul mama ei a duso la medic iar medicul ia dat vestea rea pentru inceput speneau ca nui nimic grav si ca va reveni la normal dar cu timpul au inceput si hemoragiile nasale a stat un an in spital primind prednizolon(den. de medicamente) insa parintii ei isi faceau griji si nu erau de acord cu acest tratament doctorul lor le-au recomandat un remediu mai natural si eficient cel de a bea ceai de urzica, la moment e bine si hemoragiile nasale sunt mai rare dar vrea sa stie sunt cat de cat sanse mai efective de a se lecui si poate aduce la deces?

medicii vor sai scoata splina dar dar sunt foarte putine sanse de a se trata
astept un raspuns clar
0
14-02-2011, ora 20:48
nicuburs
Nu este medic/terapeut
nicuburs
de cativa ani sufar de trombocitopenie dar acum totul este in regula am facut tratament cu prednison insa era rezistenta la prednison apoi am facut injectii cu un citostatic numit sindovin, acumtotul ese ok nu te speria cand auzi de citostatic, cantitatea este de zece ori mai mica decat ptr un bolnav de cancer, alte informatii daca mai vrei ma poti sunala tel0762897247, muncesc si ma simt ca un om normal credema, mia ajuns un an de stat prin spitale si pot sami vad de copilul meu acum
0
28-06-2011, ora 09:33
MEMET
Nu este medic/terapeut
MEMET
CE VARSTA AI, NICU?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.