trombocitemie esentiala, htp.tromboza de vena porta, varice esofagiene, spleno si hepatomegalie

30-04-2007
ayleen
Nu este medic/terapeut
ayleen
Buna seara, cam asa suna diagnosticul unei fete de 23 de ani.Acum am 37 de ani si in urma cu 5 ani am inceput tratamentul cu interferon.Au fost ani grei de suferinta, boala, spitalizari, tromboze si efractie de varice. insa din momentul utilizarii intronului viata mea si-a recapatat calitatea. traiesc, muncesc ca orice om sanatos clinic, poate chiar mai mult, insa acest medicament incepe sa ma oboseasca si fizic si psihic.Intrebarea mea ar fi ce parere aveti de utilizarea a la long a interferonului si daca ar mai exista si alte alternative de tratament in cazul meu? Va multumesc si astept cu nerabdare opiniile si intrebarile dvs.
6 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Aici nu se pune problema de tratament a la long cu interferon ci numai conform unor protocoale precise pe care medicii gastroenterologi le decid. Nu precizati daca e vorba de virus hepatic B sau C si nici daca markerii virali(inclusiv ADN-ul sau respectiv ARN-ul viral) s-au negativat dupa tratamentul standard cu Intron.
0
02-05-2007, ora 00:00
ayleen
Nu este medic/terapeut
ayleen
nu este vorba despre o afectiune hepatica ci de una hematologica, mai precis un sindrom mieloproliferativ, respectiv trombocitemie, coroborata cu celelalte afectiuni enumerate mai sus.intronul mi-a fost dat intrucat organismul meu nu a raspuns pozitiv la nici un alt tratament iar acesta mi-a redus si-mi mentine redus nr de trombocite de la cca 1.000.000 la 350-400.000.Multumesc pt interes
0
09-12-2008, ora 15:25
elleena_2005
Nu este medic/terapeut
elleena_2005
Buna ziua !! Numele meu e Mihai, am 43 de ani si in urma unei raceli puternice mi s-a descoperit ca am pleurezie partial inchistata la plamanul stang si.,...ce da de banuit, -trombocite 850 -Pana sa imi dea diagnosticul de pleurezie, am urmat tratament cu zinnat si expectorante vreme de 2 luni.Este o ingrijorare numarul de trombocite?ca problema pleureziei urmeaza sa o rezolv la instit de pneumologie Marius Nasta bucuresti.

Multumesc !!
0
06-06-2010, ora 03:43
Florin_Savin
Nu este medic/terapeut
Florin_Savin
Buna ziua Ayleen.
Se pare ca boala cu care ma confrunt eu la momentul actual seamana foarte mult cu a d-voastra.Cu exceptia ca ca eu nu am hepatomegalie ia splina mi-a fost scoasa iar ca urmare trombocitele au crescut foarte mult, adik au ajuns la 4 mil.Mi-ti fi de foarte mare ajutor cu un sfat, o vorba buna pentru ca sunt destul de speriat.
-*
Va multumesc!



(*modificat de administrator)
0
31-03-2012, ora 21:15
dana8
Nu este medic/terapeut
dana8
buna seara.ce v-a recomandat medicul la trombocite 4 mil?ce tratament si ce diagnostic?si mama mea le are 1500 si ia hydreea si nu stiu cum se va simti ca ia doar de 3 zile.ce efecte va avea?sanatate multa va doresc
0
01-04-2012, ora 01:24
Florin_Savin
Nu este medic/terapeut
Florin_Savin
Buna seara.Vreau sa precizez ca 4 mil de trombocite am avut pe perioada imediat urmatoare splenectomiei(adik aproximativ o luna) dupa care am inceput tratament intensiv cu hydreea, am luat si 8 pe zi.Apoi incet incet am redus hydreea si am inlocuit-o cu tromboreductin(anagrelide).Am inteles ca pe termen lung hydreea e mai periculoasa decat tromboreductinul, dar eu de aproximativ 2 ani de cand iau tratament pentru aceasta afectiune m-am simtit mai sanatos ca niciodata.Adik nu am avut nici macar o durere de cap, singurele incoveniente pe care le mai am sunt niste mici vanatai care imi apar destul de rar pe picioare sau pe maini.Am inteles totusi ca efectele si modul cum reactioneaza corpul la aceste tratamente difera de la pacient la pacient.Eu nu pot spune decat ca sunt unul din fericitii care le suporta cu brio.Cat despre diagnostic am spus si mai sus ca e cel ca al lui Ayleen, adica sindrom mieloproliferativ cronic de tip trombocitemie esentiala.Sper sa va fi ajutat informatiile mele.MULTA SANATATE va doresc d-voastra si mamaei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: