trombocite scazute in sarcina de 29 saptamani

16-10-2008
zamfirescuralu
Nu este medic/terapeut
zamfirescuralu
Buna seara!As dori sa va expun pe scurt povestea mea.Sunt insarcinata in 7 luni ( 29 saptamani) si am un numar in jur de 100.000 de trombicite- in urma hemeoleucogramelor efectuate nr variaza - este cand 92.000, , cand 114.000 practic niciodata peste sau sub- acesta pare sa fie intervalul.Am consultat un medic hematolog care mi-a spus ca am o usoara trombocitopenie si ca nu sunt riscuri sporite in cazul nasterii - timpul de sangerare si de coagulare se situeaza in parametrii normali.Am fost la institutul Felix si am facut dozare de anticorpi antitrombocitari si au aparut anticorpi. D-na doctor de acolo mi-a spus ca voi face obligatoriu cezariana, lucru pe care nu mi l-a confirmat insa medicul ginecolog care a specificat doar ca nu poate sa-mi faca o epidurala.Mentionez ca este a doua nastere, prima nesemnaland niciun fel de problema - la momentul respectiv- acum 6 ani nr. de trombocite era de 234.000.Va rog sa-mi spuneti daca sunt riscuri pt copil - am facut ecografie 4D si totul este perfect normal si daca intr-adevar este sau nu caz de cezariana - prima nastere a fost normala si fara probleme dupa cum am specificat.Va multumesc si astept raspunsul!
1 comentarii
0
11-03-2009, ora 18:39
iorgu
Nu este medic/terapeut
iorgu
te rog daca poti sa ma contactezi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul