trombocite prea multe

31-01-2007
coral
Nu este medic/terapeut
coral
Am 39 ani, in 1994 am fost diagnosticata cu trombocitopenie... (TPI), iar in 2001 am facut splinectomie. Astfel, de la valori foarte mici ale PLT (uneori 18000) am ajuns la valori mari, 410000. Mai mult, in ultima perioada nu am avut o stare generala prea buna: ameteli, stare de slabiciune, dureri frecvente in piept (in partea stanga fata si spate), iar in urma cu cateva zile sangerari nazale. Ma pregatesc sa merg la un control hematologic dar pana atunci...
Va multumesc!
11 comentarii
0
21-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trombocitoza de 410 000 e o trombocitoza moderata si e fireasca dupa splenectomie. Nu reprezinta motiv de ingrijorare.
0
10-10-2007, ora 00:00
DARUS
Nu este medic/terapeut
DARUS
E UN SUBIECT CARE MA INTERESEAZA MAMEI MELE I-AU IESIT 33000 APOI DUPA 3 SAPTAMANI 50000 TROMBOCITELE. TOATE ANALIZELE SUNT BUNE SI SE SIMTE FOARTE BINE NU ARE SANGERARI SAU VINETELI. SE POATE CA UN CONSUM MARE DE ASPIRINA( 2 CUTII PE LUNA ) SA-I MICSOREZE NIVELUL TROMBOCITELOR. CE SIMTOME TREBUIE SA MANIFESTE DACA SUFERA DE TROMBOCITOPENIE???????????? VOI CE-I CARE ATI SCRIS SIMTOME ATI AVUT? MA SPERIE EFECTUL SECUNDAR AL TRATAMENTELOR, AVEATI CUMVA DEFICIT DE VITAMINA K?
0
20-03-2009, ora 18:10
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
si mie astazi mi-a gasit 382 iar limita superioara este 350 este grav?
va rog un raspuns de specialitate
multumesc
0
20-06-2009, ora 01:48
stoprain
Nu este medic/terapeut
stoprain
Buna, coca1955! Ai primit raspuns la intrebarea ta? Ai putea sa-mi spui si mie care sunt valorile normale ale trombocitelor si leucocitelor (-parca 10.000)?
0
20-06-2009, ora 15:24
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna stoprain
sa stii ca eu am vorbit numai de trombocite nu si leucocite
valorile normale in total de asta vorbesti tu
dar eu am o problema de sanatate si fac hemoleucograma in fiecare luna
si de asta am intrebat
in urma chimioterapiei imi scad foarte mult leucocitele iar trombocitele au depasit cum vezi un pic limita superioara
este normal sa ma alarmez in cazul meu nu crezi?
totusi iti multumesc ca m-ai avertizat
o zi buna
0
21-06-2009, ora 14:39
stoprain
Nu este medic/terapeut
stoprain
OK, draga coca1955, sa stii ca probleme de sanatate am si eu, adica am mielom multiplu, o forma de leucemie (ce zici?), si o am de 3 ani. De 3 ani fac CHIMIOTERAPIE si am trecut prin cel mai adanc iad. Te-am intrebat omeneste daca ai aflat raspuns la problema ta intrucat a inceput sa ma intereseze pur si simplu si pe mine, pana acum nedorindu-mi niciodata si asta pt LINISTEA mea. M-am abandonat in mainile medicului. Ma intelegi? (Si nici nu gasisem pe net vreun raspuns.) Te salut si sanatate iti doresc!
0
21-06-2009, ora 14:46
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
draga stoprain te rog sa ma scuzi daca te-am suparat
si imi pare f rau ca esti bolnava eu stiu ce inseamna acest lucru si te rog sa ma ierti daca ti-am parut
aroganta
da am aflat raspunsul la intrebare din cauza bolii pe care am avuto si tratamentului de aia este asa si chimioterapia influenteaza aceste trombocite
sa stii ca si eu am facut chimioterapia radioterapie si stiu ce groaznic este
te-as ruga daca nu te superi sa mai comunicam
si sa vorbim amindoua daca doresti bineinteles id meu este dumitriu.vasi
te astept cu drag pe mess
coca
0
08-07-2009, ora 23:35
missilvy
Nu este medic/terapeut
missilvy
buna seara, vin si eu cu o analiza de trombocite (Plt) 504 mii/ul, ce inseamna asta?
problema este ca nu ma simt bine, am tulburari de vedere, am dureri de cap, si se spune ca aceaste dureri vin si din cauza caderilor de calciu care imi blocheaza venele prin care trece sangele ingrosat din cauza trombocitelor. Voi ce stiti?
multumesc
0
13-02-2017, ora 09:34
cosminika
Nu este medic/terapeut
cosminika
Am nr de trombocite mărite in sânge am 485.80
0
05-03-2018, ora 16:37
Riliviu
Nu este medic/terapeut
Riliviu
Bună ziua, am 62 de ani 78 kg și sufăr de cancer malign la pancreas, mi-au ieșit trombocitele mărite îmi puteți da un sfat, trebuia sa încep sa fac citostatice dar nu pot din cauza trombocitelor mărite ce ma sfătuiți sa fac.?
0
05-08-2018, ora 18:01
cata 1
Nu este medic/terapeut
cata 1
Am purpura sau purpuna cum se numeste niste puncte mici rosii au disparut si au reaparut dupa 2 luni. Mai putin. Am facut tratament homeopat cu salvie capsule uleioase levantica pt menopauza.am luat si ceva diuretice. Mai iau de un an si medicamnete pr tensiune si un beta blocant . De o luna am incetata nu mai i au decat un singur medicamnet pr tensiune doar cand este cazul. Trombocitele sunt la limita. Aveam si simtome se lipsa vit b 12 ametelei picioare reci. De 2 sap am luat b 12 si nu mai ametesc ma simt perfect doar ca Mai am pete mici rosii ca varful de ac cateodata dispar dar niciodata de tot. Am citit ca poate fi o lipsa de vit b 12 si o intoxicatie de la medicamente daca alte simtome nu am dect aceasta purpura. Ce crcredeti mai a patit cineva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.