trombocilite scazute

23-04-2007
myky239
Nu este medic/terapeut
myky239
Am o fetita de 12 si 9 luni si la analize trombocilitele au iesit mai mici (150000).Acestea se manifesta prin vase sparte la membrele inferioare.Este sub tratament cu hidrocortizon, penicilina, tarosin, calciu.As vrea sa stiu daca dupa terminarea tratamentului mai este posibil sa se sparga iar vasele de sange?Diagnosticul este -infectie la peretii vaselor de sange.Ar trebui sa ajung la spital la Bucuresti pentru alte analize?
2 comentarii
0
24-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
150 000 este un numar de trombocite perfect normal! Vase sparte...nu stiu la ce sa ma gindesc...-daca e vorba de echimoze si petesii, vorbim probabil de o purpura, iar daca trombocitele sunt normale- e posibil sa fie o purpura vasculara Shonlein Henoch.
Nu e necesar in general de mers la Bucuresti pt tratamentul sau investigarea unei purpure, ea se poate trata in orice spital.
0
25-04-2007, ora 00:00
myky239
Nu este medic/terapeut
myky239
Astazi am externat-o dupa 7 zile de spitalizare cu penicilina si gentamicina, tarosin, calciu, hidrocortizon.Initial se simte binisor, dar totusi nu i-au facut toate analizele cum cred eu ca era normal(testul aslo si celelalte).pe 2 mai am sa-i mai fac un alt set complet de analize la un cabinet particular si sper sa iasa bine.Intrebarea care ma framanta este : e posibil sa mai reapara in timp?
Va multumesc, Mioara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: