tripla fractura de bazin - URGENT

14-09-2009
p.mroxana
Nu este medic/terapeut
p.mroxana
Buna ziua,
Am o ruda care acum 5 zile a cazut dintr-un copac si a suferit tripla fractura de bazin, a fost si in stare de inconstienta aproximativ 1 ora sau chiar mai mult, astazi doctorii vor sa o externeze ACASA pe motiv ca nu au ce sa-i mai faca. Intrebare.nu ar trebui sa fie in gips, nu are nici macar un bandaj protector, i sa mai precizat ca nu are voie sa se miste de loc ( in conditile in care oricum nu poate sa se miste, decat capul) pentru ca risca ca unul dintre oasele fracturate sa-i perforeze vezica. Ce ne sfatuiti sa facem ??!!...sau mai exact ce trebuie sa faca ??? Va rog URGENT ? Suntem disperati si nu stim ce sa facem.
Va multumesc !
20 comentarii
0
15-09-2009, ora 01:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Exista procedee chirurgicale de stabilizare externa sau de osteosinteza interna a fracturii de bazin.
Incercati la unul dintre spitalele mari de urgenta din Bucuresti.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-09-2009, ora 00:23
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Interventia chirurgicla poate fi necesara in fracturile cu deplasare ale bazinului, mai ales cele care intereseaza articulatia soldului.
Daca fracturile sunt cu minime deplasari sau fara si cantonate in zona inelelor ilio-ischio-pubiene, simpla imobilizare (relativa ) la pat este suficienta, deoarece nu se intrevede posibilitatea unei deplasari secundare. Fractura pubiana - daca nu a produs deja o leziune vezicala - poate ameninta doar prin deplasare ulterioara secundara (un nou traumatism?).
Mentineti oricum legatura cu un serviciu de ortopedie si de urologie competent, chiar daca nu se afla intr-un "mare spital din capitala".
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctoe in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
29-09-2009, ora 09:22
p.mroxana
Nu este medic/terapeut
p.mroxana
Va multumesc petru seriozitatea de care ati dat dovada si pentru ajutor. Momentan se afla acasa si din cate stiu nu are voie sa se miste o luna de zile si se simte ceva mai bine. O sa tinem cont de sfaturile dv.
Va doresc o zi buna.


Cu deosebita stima,
Roxana
0
07-02-2010, ora 14:26
lupan
Nu este medic/terapeut
lupan
as vrea si eu informatii despre fractura de bazin ptr proiect, id-ul meu este geany_dragutza29, multumesc, daca cineva a avut aceasta fractura va rog sa ma contactati
0
06-03-2010, ora 20:58
pinokio
Nu este medic/terapeut
pinokio
am si eu nevoie urgenta de un raspuns, , sotul meu are 36 ani si a avut un accident in urma caruia are o fractura de bazin fara deplasare.au trecut deja 2 sapt si nu se poate ridica, ce pot sa fac sa il ajut.va multumesc mult
0
06-03-2010, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci, poate sute de tipuri de fracturi de bazin, avand tratamente profund diferite.
In functie de tipul fracturii, constatat pe imaginile radiologice sau CT se poate raspunde intrebarii D-voastra.
Problema esentiala tine atat de tipul fracturii, cat si de posibilele complicatii sau leziuni asociate, care ingreuneaza potential recuperarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-03-2010, ora 21:12
pinokio
Nu este medic/terapeut
pinokio
diagnosticul sotului meu este: fractura ramuri pubiene fara deplasare, , placa contuza flanc abdominal drept
va multumesc mult pentru proptitudine
0
06-03-2010, ora 21:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Diagnosticul sugerat de D-voastra nu este unul de precizie si nu poate inlocui studiul direct al imaginilor radiologice sau computer-tomografice.
Atitudinea depinde de apropierea traiectelor de fractura de acetabule.
Daca nu aveti incredere in tratamentul de pana acum, puteti oricand cere o adoua opinie unui ortoped, dar numai insotita de imaginile radiologice sau computer-tomografice (daca este cazul).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2010, ora 01:30
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
intrebarea este ce inseamna tripla factura de bazin? care sunt cele trei oase fracturate, si cum sta partea posterioara. nu sunt de acord cu colegul O-HBO in privinta ca o fractura fara deplasare a inelului pelvic poate fi vindecata intotdeauna cu repaus la pat. sa zicem o fractura Tile C1 ("vertical shear") fara deplasare cum sa fie stabil vrodata fara operatie? sau sta nemiscat in pat 3 luni si primeste tromboza si pneumonie?
0
26-01-2011, ora 18:01
rasfatzatu
Nu este medic/terapeut
rasfatzatu
Buna ziua!
De Craciun am avut un accident rutier, am fost dus de urgenta la spitalul de urgenta Bagdasar Arseni, unde am fost diacnostica cu fractura de bazin(tip C, instabila cu subluxatie intrapelviana cap femural drept - fractura acceptabul drept, fractura aripa iliaca dreapta, fractura os pubisdrept, fractura ischiatica dreapta). Sa intervenit chirurgical sa practicat reducere si montaj extensie continua transcodilian femural drept. Evolutie postoperatorie favorabila mau externat in curs de vindecare chirurgicala.
Intrebarea mea este cat trebuie sa stau la pat si in ce pozitie? Mentionez ca medicu mi-a zis ca pot sta in orice pozitie numai piciorul sa ramana in tractiune. Multumesc anticipat.
0
26-01-2011, ora 21:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ati precizat sexul, varsta, greutatea, antecedentele patologice, statusul ocupational sau sportiv.
Era ideal de practicat reducerea sangeranda si osteosinteza solida cu placa insurubata, mai ales ca era vorba despre o fractura articulara, ce determina o coxartroza post-traumatica.
Necunoscand absolut nimic din detaliile relevante (radiografiile si computerul tomograf preoperator), statusul la momentul accidentului, tipul reducerii intiale, este absolut imposibil sa va sfatuiesc in cunostinta de cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-01-2011, ora 22:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este absolut catastrofal va intr-un spital de calibrul Bagdasar Arseni sa fie pus pe hartie diagnosticul: "subluxatie intrapelviana cap femural drept" - luxatia intrapelviana este un diagnostic care este numai teoretica, nu cred ca a existat vrodata un caz. luxatiile femurale postero-superioare cu fractura columnei posterioare par a fi intrapelviene pe radiografiile AP, insa ca sa si scrii asa ceva pe o hartie oficiala arata ca habar nu ai de biomecanica articulatiei respective.
Sper ca sunteti peste 75 de ani, pentru ca daca nu atunci acest tratament este o catastrofa,
Dupa cele desrise fractura pare a fi una bicolumnala Tip1 dupa Letournel si AO 62-C2 dupa Müller (insa ar trebui vazut radiografiile: acetabulum 3 directii: AP, obturator si ala, eventual 3DCT).
Tratamentul practicat cred ca era demodat chiar si in al doilea razboi mondial, in ziua de azi aceasta fractura se stabilizeaza operativ in majoritatea cazurilor. fara o stabilizare adecvata sansa de vindecare este nula. pacientul devine invalid, ajunge rapid la o coxartroza secundara si vine problema cea mai mare: in multe cazuri nu se poate protetiza pentru ca columna posterioara nu a fost refacuta, nu ai cum sa pui stabil o proteza cand columna posterioara este incompleta, instabila.
operatia de stabilizare are mai multe scopuri: in primul rand incercam sa reconstruim acetabulul, in al doilea rand incercam sa-l facem suficient de stabil pentru o protetizare ulterioara.
sfatul meu este sa cautati un chirurg de bazin ( in romania nu veti gasi) si sa cereti o parere, ce se mai poate face: cel mai aproape ar fi Szeged Ungaria, Prof Endre Varga
0
10-03-2011, ora 00:03
rasfatzatu
Nu este medic/terapeut
rasfatzatu
in legatura cu fractura de baziin. Sexul este masculin iar in urma examenului medical dupa o luna se pare ca oasle sau refacu in proportie de 95%. Insa la sfatul medicului am mai stat inca o luna cu tractiune aceea. Cum o sa merg dupa ce imi va scoate acel aparat ji ce tratament ar trebui pentru recuperare? mentionez ca sunt student si nu practic nici un sport. Va multumesc
0
03-07-2011, ora 00:42
rasfatzatu
Nu este medic/terapeut
rasfatzatu
Domnilor doctori va multumesc pt sfaturi dar au fost complet eronate. Acum la 6 luni dupa sunt normal fara probleme. Asa ca mai consultati manuale
0
03-07-2011, ora 00:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
peste cativa ani nu veti mai fi atat de optimist,
ati facut un 3DCT sa vedeti cum arata acetabulul? sunteti sigur ca nu aveti necrosa avasculara de cap femural, sunteti sigur ca nu veti avea in cativa ani coxartroza secundara?
0
12-02-2014, ora 15:38
nicole13
Nu este medic/terapeut
nicole13
tatal meu in varsta de 69 de ani a cazut acum 3-4 luni un picior i sa dus printr-o gaura a podului in timp ce cu celalalt a ramas afara, desi la durut cateva zile a neglijat simtomele urcandu-se ulterior pe bicicleta...pana cand au incepuit dureri crunte la nivelul coloanei, sa internat la Cluj si diagnosticulstare post fractura de bazin, leziune parenchinomatoasa vascularizata de 4 cm lungime infiltrandu-se in pereti vezici urinare 2 cm prostata greu delimitata neecogena, cardiopatie ischemica, anemie, arteriopatie obliteranta a membrelor imfrioare stadiu2, nu i sa facut CT doar ecografii, nu reuseste sa stea in picioare decat foarte putin din cauza durerilor mari, exista posibilitatea ca vezica urinara sa fie afectata din cauza cazaturi si ma refer aici la o fisura de vezica urinara urmeaza maine sa mearga iarasi la Cluj pt. noi examinari...nu stiu ce medicament ar merge pt. durerile crunte ce le are...zi buna!
0
11-06-2018, ora 02:12
Kavi
Nu este medic/terapeut
Kavi
Buna si eu am avut dubla fractura de bazin acum 8 luni in urma de atunci am probleme cu digestia si si ma doare si coloana dar nu mereu la mine a fost cu deplasare si am montat un surub sa intervenit chirurgical mai simt si dureri in muschi picioarelor dar nu mereu m-am stresat mult in tot acest timb iar acum simt spasme musculare in tot corpul mi se zbate mereu prin abdomen maini picioare cap etc dureri intestinale de ma trezesc si din somîn sa fie de la stres sau alta problema va rog un raspuns am doar 32 ani si 75 kg am facut inca doua radiografi pelvine la spitale renumite in londra si au zis ca e ok totul e in pozitia normala dar ma supara rau durerile intestinale
0
11-06-2018, ora 02:27
Kavi
Nu este medic/terapeut
Kavi
Am uitat sa precizez ca dupa operatie am avut erectie inca 4 luni dar slabe prin deplasaria oaselor am suferit si fractura de uretra am facut o alta operatie 'uretroplastie termino terminala cu stenoza de 2.5 cm acum am montat cateter in penis pt a tine deschis lumenul pe timpul vindecari operatiei dar erectie nu mai am de loc posibil k am sonda introdusa sau in urma uretroplastie a fost afectata erectia si mai tare in 2 zile urmeaza sa imi scoata sonda intrebarea mea e oare imi pot recapata erectia sau exista tratament pt asa ceva
0
11-06-2018, ora 02:36
Kavi
Nu este medic/terapeut
Kavi
A si inca o intrebare de la fractura de bazin poti sa te alegi si cu scleroza multipla nu de alta dar mam documentat pe net si parca am aceliasi sintome va rog un raspuns care imi poate da multumesc mult si sanatate tuturor.
0
11-06-2018, ora 18:16
Kavi
Nu este medic/terapeut
Kavi
Nu intra nimeni pe acest forum nu rasp nimeni?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: