trigliceride foarte mari

20-03-2008
mihai63
Nu este medic/terapeut
mihai63
In urma cu 3 ani am avut hepatita A, tratata in spital. De atunci mentin o dieta relativ echilibrata (carne de pui, legume fierte, fara prajeli, nu beau, nu fumez, fara grasimi, mancare gatita la cuptor, lapte degresat, singurele abateri fiind dulciurile). analizele indica urmatoarele: trigliceride 721, colesterol VLDL 144, colestero ltotal 212, alaninaminotransferaza (GPT/ALAT/ALT) 45, iar LDL colesterol n-a putut fi determinat din cauza valorii peste 400 a trigliceridelor. Care poate fi cauza?
3 comentarii
0
28-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Nu ati specificat ce varsta aveti si daca mai aveti in familie rude cu astfel de probleme.Eu cred ca totusi ar fi bine sa le mai repetati o data la alt laborator.
0
28-03-2008, ora 00:00
mihai63
Nu este medic/terapeut
mihai63
varsta mea este 35, iar in familie ambii parinti au probleme legate de ficat: tata hepatita cronica virala (de peste 35 de ani), iar mama colesterol marit in permanenta (in jur de 400), insa alimentatia lor este tipica persoanelor cu probleme de hipercolesterolemie (grasimi, prajeli, carne grasa etc.). intentionez sa repet analizele intr-o luna, timp in care am eliminat si dulciurile si in completare iau omega 3. aveti vreun sfat pentru mine?
0
29-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Sa asteptam analizele urmatoare.Faceti multa miscare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •