trigliceride crescute.

30-01-2008
niculinag
Nu este medic/terapeut
niculinag
am si eu o intrebare pt dv.: in octombrie 2007 prin programul national, la analizele facute era doar o valoare crescuta la colesterol respectiv 270. fiind in trat cardiac am reluat trat cu simvastatin, si dealtfel mincare sanatoasa de mult obisnuiesc, adica fara grasimi, unt smintina carene si multe alte nici nu se pune problema. dar acum am repetat din nou analizele, si mi-au iesit mai pe dos; adica trigliceridele au crescut f mult-257, 25 iar colesterolul a scazut la 248, si de asemeni glicemia este 0, 64. hdl este 66, 8.medicul de familie spune fara grasimi, dar eu nu maninc de loc. mentionez ca sunt operata de gusa nodulara totala si iau ca substitutie eutirox. tot in octombrie tsh era 3, 4. aceasta modificare a trigliceridelor si scadere de glicemie o fi ca urmare, poate tsh necorespunzator? ce imi recomandati? sa imi fac un nou tsh? va multumesc mult.
1 comentarii
0
30-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
mai mult ca sigur problema dislipidemiei e datorata problemei endocrine nu regimului alimentar.TSH se apropie de mazim care 4, 5 si asta inseamna ca eposibil ca euthyroxul sa nu fie sufiecient.In concluzie mergi la endocrinolg din nou e posibil sa iti fie ajustata doza de euthyrox
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.