trigliceride 1350 - este grav?

25-08-2008
bmagdim
Nu este medic/terapeut
bmagdim
Buna ziua,
Tatalui meu i-au iesit din analize trigliceride 1350, ce consecinte poate sa aiba, ce tratament ii indicati? Este grav?
Multumesc.
4 comentarii
0
26-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara ! Ar fi indicat sa vi se determine si valoarea colesteroluilui si a lipoproteinelor in vederea stabilirii fenotipului Frederickson al dislipidemiei, in functie de profilul lipidic, stabilindu-se si o schema terapeutica( in cazul hipertrigilceridemiei se poate administra, de exemplu, o statina, simvastatin -doza initial 10mg, seara, tratamentul se administreaza sub supravegeherea medicului, iar dozele se ajusteaza in functie de valoarea trigliceridelor; in caz ca nu se obtin rezultate, se administreaza alte medicamente sau o asociere mediacmentoasa ); Sunt indicate: dieta hipolipidica( fara grasimi ), scadere in greutate, eliminarea alcoolului( favorizeaza pancreatita), tratamentul eventualelor boli endocrine( diabet zaharat, hipotiroidie);In cazul hipertrigliceridemiei, exista risc crescut de boala cardiovasculara, mai rar, risc de pancreatita; numai bine
0
04-03-2009, ora 14:41
luciana_dorin
Nu este medic/terapeut
luciana_dorin
buna ziua,
ma numesc alina dorin si este prima data cand accesez acest forum
am un tata de 56 ani care astazi a fost internat pentru ca i-a oesit colesterolu 500 si trigliceridele 1600
nu prea stiu mare lucru si tare as vrea sa cunosc parerea unui medic
multumesc anticipat
0
21-04-2010, ora 18:32
bologa razvan
Nu este medic/terapeut
bologa razvan
Buna ziua am 22 de ani si am facut si am mers ca si in fiecare an sa imi fca niste analize din pacate am primit o veste proasta ca nivelul trigliceridelor serice a fost de 876 desi celelalte sunt buna cum ar fi colesterol seric total 163 glicemie 86 si as vrea ca acel trigliceride sa imi scada in maxim doua saptamani as vrea sa stiu daca se poate sau nu si daca se poate cum.
0
25-05-2011, ora 16:40
involver
Nu este medic/terapeut
involver
Buna, ma inscriu si eu in echipa. Am facut niste analize si mi-au iesit trigliceridele 399, lipide 912, colesterol 178, in rest totul OK. Am 1.82 m si 70 kg. Medicul de familie mi-a servit Lipanthyl Supra 160 din start. Problema e ca ma simt cam rau cu ele, mi-e greata. Ma gandesc sa renunt la Lipanthyl si sa urmez doar regim si sport. O parere ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •