trichophitie

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
De ceva ani sufar de micoza la maini si picioare dignosticata la Inst. Cantacuzino Bucuresti ca fiind trichophitie, dupa rezultatul de la antifungirama9 cultura a crescut destul de greu la 9-10 zile de la insamantare). Am fost tratata cu diverse creme antifungice si Nizoral 1tb./zi 3 luni (eu am luat doar 2). S-a ameliora, nua a trecut, iar cand revine in pusee acute... mancarimi, deformarea patului unghial, cuticule groase, piele uscata si de multe ori se supraadauga si eczeme.
De ceva timp, firul parului este degradat, se rupe in mai multe locuri, creste deja despicat si decolorat, se smulge f. usor aproape nedureros.
Acestea sunt semnele la aceasta ciuperca pe firul de par?
Stiu ca la inf. cu Candida apare pelada si la trichophitie la fel?
V-as ruga, daca mi-ati putea sugera si un alt tip de trat. intai pt. membre!
Mii de multumiri,
Gabriela
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Postam mesajul complet al d-nei conf. dr. Anca Zbranca, medic primar derma-venerologie Iasi
-
Stimata doamna,
Dumneavoaastra aveti aparent ONICOMICOZA si micoza a firului de par.Ambele afectiuni fiind datorate fungilor (ciupercilor) pot fi tratate cu antimicotice.In acest moment substanta numita terbinafina (Lamisil sau Terbisil )este cea mai eficienta in acesttratament, iar tratamentul trebuie condus de dermatolog.Daca nu faceti tratament macar timp de trei luni, zilnic, boala nu se trataeaza corect si recidiveaza.
Adresati-va medicului dermatolog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.