trichomonas, ma insala?

17-07-2013
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
buna ziua, nu ma lungesc.
la ultimul control mi s-a descoperit trichomonas si as dori sa stiu daca se poate lua si altfel decat sexual, am vorbit cu iubitul meu si el jura ca nu m-a inselat si cam il cred dupa 3 ani de relatie in care mereu a fost langa mine :(..totusi incepe sa ma puna pe ganduri.
eu am mai facut o lama in urma cu 2 ani dar atunci am facut doar cu prezervativ..el inainte de relatia cu mine a avut o aventura..totusi, e posibil sa aiba boala de 3-4 ani si eu abia dupa 2 ani sa ma manifest?
va multumesc si sper ca s-a inteles :(
7 comentarii
0
17-07-2013, ora 21:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Este o boala cu transmisie sexuala.

"Aproximativ 50% din femeile infectate si aproximativ 90% din barbatii infectati nu prezinta simptome. Daca acestea apar, aceasta se intampla de regula in prima saptamana de la infectie. Cu toate acestea, simptomatologia poate apare oricand intre luna 1 si 6 de la infectie.

Daca boala nu este tratata corespunzator sau nu este tratata deloc, pot apare complicatii cum sunt boala inflamatorie pelvina la femei sau afectiuni ce pot duce la sterilitate la barbati.
Uneori infectia se transmite prin contactul cu un obiect (de exemplu prosop ud) pe care o persoana infectata tocmai l-a folosit. Deoarece parazitul nu poate supravietui timp indelungat pe obiecte, aceasta forma de infectie este rara." (S.M.)

Deci, ramane la latitudinea ta sa crezi care varianta este cea mai aproape de adevar.
In orice caz, trebuie sa va tratati simultan.
Numai Bine!
0
18-07-2013, ora 14:45
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
johanna12, nu te grabi sa crezi ca te-a inselat. Poti ajunge sa regreti.
Nu toate persoanele prezinta simptome, poate prietenul tau era purator de mult timp si nu stia, ori tu l-ai luat chiar de la ginecologie.
Eu te sfatuiesc sa ai incredere in prietenul tau.
Vezi ca ti-am trimis mesaj privat.
0
18-07-2013, ora 15:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Asta cu 'l-ai luat de la ginecologie' este o gaselnita, , , , , In prezent departatoarele sunt de unica folosinta, iar masa pentru control trebuie sa aiba hartie din aceea de protectie de unica folosinta. Si chiar si asa, mediul acela nu e propice pentru tricomnas in vivo! Se iau multe boli intraspitalicesti, dar acuma sa credem ca orice se ia de la orice altceva numai de la sex nu, , , , ,
Numai tutele spun ca iau boli de la buda si raman insarcinate desi nu si-au varat nimic.
E cazul sa ajungem in mileniul III !!!!!
0
18-07-2013, ora 21:03
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
deja ne-am despartit..3 ani de pomana :(
il iubesc asa de mult si nu stiu cum o sa trec peste asta :(
curios este ca in ultimele 3 luni incepusem sa locuim impreuna :(( si totul parea foarte frumos :(( asta e
0
19-07-2013, ora 15:58
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
johana12, daca citeai mesajul meu privat te gandeai de doua ori inainte sa te desparti.
Cu tot respectul Teodora, nu sunt o tuta.
0
19-07-2013, ora 19:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
otilia,

1. nu inteleg de ce esti atat de hotarata sa iei apararea unuia pe care presupun ca nici nu-l cunosti. Dar e problema ta (poate la randul tau ai incercat sa te autoconvingi intr-o problema asemanatoare, , , , )
2. daca citeai bine nu am spus ca tu esti tuta, dar imi mentin parerea spusa in acea propozitie.
3.eu i-am spus fetei ceea ce este stiintific stiut
4. este decizia ei ce face. Eu nu i-am spus ce sa faca, nu e caderea mea sa dau sfaturi in asemenea probleme.

Deci: mai multa rigoare in judecata inainte de a sari ca ars. Eu spun ce vad in fiecare zi din cauza lipsei de informare, ca sa nu spun de educatie sexuala primara!

Numai bine!
0
19-07-2013, ora 21:38
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
teodora ti-am citit mesajul, iti multumesc mult :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.