tremura imaginea pe ochiul stang dar nu si ochiul.

14-05-2012
liviu_cristi
Nu este medic/terapeut
liviu_cristi
buna ziua.am zis eu o problema f mare la ochiul stang.imiaginea pe acest ochi trepideaza, tremura, zvacneste mie greu de explicat.simt parca dupa puls cum tremura imaginea sus-jos.si doar pe ochiul stang.cu dreptul vad f bine.am fost la oftalmolog mi-a dat niste ochelari a zis k am astigmatism la ochiul stang cu dioptrie de 0.5 dar degeaba.vad clar si imi tremura imagine mai clar.ochelarii ii port de 3 luni.inainte de ochelari aveam si intepaturi in cap deasupra urechii tot pe partea stanga dar nu la tampla.dupa ce mi-am pus ochelarii incet incet mi-a disparut durerea...dar problema cu tremuratul imaginii nu.. acum 2 sapt am fost iarasi la un oftalmolog care m-a examinat si a zis k nu am nicio problema la ochi, NU AM NICI TENSIUNE LA OCHI, este sanatos.m-a trimis la un neurolog, care ma pus sa fac RMN. degeaba, bani aruncati caci tot e in parametri normali.apoi am mai fost la vreo 2 oftalmologi care la fel au zis k nu am nimic la ochi.incep sa nu mai cred niciun doctor. se uitau la mine parca eram tampit, nebun cand incercam sa le explic cum vad. le-am zis sa se frece sub ochi stanga dreapta si o sa vada tremurat...ei radeau.de asta cred ca m-au trimis la RMN.am simtit o lipsa de respect din partea tuturor si m-am lasat la mana mea si a internetului.am facut niste analiza la calciu si mi-a iesti calciu ionit ff putin sub limita inferioara.ceva gen 3.6 si limita inf 3.7 ; am luat calcidin pliculete de 1200g, 10 pliculete, 1/zi...dar nicio ameliorare.acum tind sa cred k am o sinuzita cronica, , , , pt ca ma doare si capul tare si ochii si am o stare fff nasoala per total.fara chef de viata fara putere fara.; aaa doctorul reurolog mi-a zis sa fac si o analiza toxoplasma si inca una in genul asta...poate am un virus de la caini sau pisici care sa instalat in spatele ochiului de imi provoaca tremuratul imaginii.atentie tremuratul imaginii nu a ochiului.ochiul are dimeniuni si comportari normale.nu am facut analiza aia si nu stiu dak o sa o fac prea curand k nu prea am contact cu ele. dar o sa incep un tratament cu amoxicilina sa vad dak da vreun rezultat.toti medicii au zis k nu am mai pomenit asa ceva ori k nu se poate sau nu e adevarat... in caz ca vreun doctor are rabdarea de a citi si 'norocul' de a fi avut asemenea cazuri i-as multumi la nesfarsit pentru un sfat un tratament.multumesc
12 comentarii
0
14-05-2012, ora 15:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomul vizual descris de tine se numeste metamorfopsie si apare in unele afectiuni ale maculei, in cazul unor tulburari ale mediilor transparente( de exemplu, tulburari cristaliniene; cristalinul trebuie examinat cu atentie dupa midriaza medicamentoasa) sau leziuni cerebrale temporo-occipitale care inteleg a au fost excluse ( RMN normal). Ne-ar mai interesa examenul simtului cromatic( plansele Isihara), un camp vizual la alb si la culori, OCT macula si angiofluorografie. Sa faci si aceste investigatii si asteptam rezultatele; numai bine
0
16-05-2012, ora 18:00
liviu_cristi
Nu este medic/terapeut
liviu_cristi
buna ziua.nu speram la un raspuns asa de repede si complex.eu vad la dimensiuni normale, nu se deformeaza nimic din jurul meu ci doar imi tremura imaginea pe care o vad sus jos cam dupa puls. despre examenele oftalmologice am uitat sa precizez ca doctorul mi-a pus picaturi, mi-a zis k fundul de ochi este normal, tensiunea la fel si m-a pus la un aparat pt un fel de tomograf la ochi sau cred k e chiar Angiofluorografie dupa cum am vazut aparatul k arata pe net... care a iesit deasemenea normal, sanatos.cromatic vad ok, disting culorile toate fara probleme. tremuraurile astea le am neperiodic dar de ffff multe ori pe zi si tin cat vor.de ex acum ma chinui sa scriu.voiam sa va intreb daca sa mai fac si analizele alea de toxoplastam si toxocare pt ca am vazut pe net ca larvele alea afecteaza creierul si globul ocular. si mai exact imi recomandati un control la cristalin la un cabinet oftalmologic sau in alta parte? eu zilele astea o sa ajung in galati caci nu sunt din oras. multumesc f mult
0
04-01-2013, ora 20:00
necula_1969
Nu este medic/terapeut
necula_1969
buna seara, nu sunt medic, dar din nefericire sufar de aceeasi problema doar k este la ochiul drept. Am facut k si d-voastra toate investigatiile posibile si culmea cel mai bun raspuns l-am primit de la o asistenta care mi-a facut ecografie la ochi - se pare ca spondiloza cervicala ar fi responsabila.Vreau sa precizez ca sufar de mai bine de 10 ani si sunt luni din an( in special vara ) in care chiar uit ca sufar de acest tremurat. De vreo 4 ani fac fizioterapie si pot spune k s-a mai ameliorat. Acum fiind iarna bineinteles k am probleme din nou.Fac precizarea ca niciodata nu am avut probleme de vedere acum port ochelari pt.citit dar este varsta.Ca sfat faceti o radiografie la cervicala poate va ajuta.Sanatate multa!
0
20-10-2013, ora 20:02
ralucadeni
Nu este medic/terapeut
ralucadeni
buna...si u sufar de aceeasi problema la ambii ochi si nu stu ce sa fac..oftalmologii au zis ca nu am nimic si se uitau la mine fozafoarte ciudat, toate analizele sunt ok, tomografii, encefalograme, radiografii la coloana ok, ai gasit cumva rezolvare la aceasta problema?
0
22-08-2014, ora 18:17
laura0059
Nu este medic/terapeut
laura0059
Buna ziua.ma confrunt de 3 luni cu aceeasi problema, dar la ochiul drept.am fost ca si dvs pe la medici, am facut multe investigatii, dar din nefericire nu mi-au depistat nimic.mi au zis ca ar putea fi de la migrena pt ca eu sufar de migrene de vreo cativa ani mi au dat tratament migrena a trecut, dar nu si tremurul.va rog sa-mi spuneti daca ati aflat ceva legat de diagnostic si tratament.
0
25-08-2015, ora 22:11
oprica 55555
Nu este medic/terapeut
oprica 55555
Si eu am aceleasi probleme ca si dv la ochiul drept de 2 ani si am facut si RMN, si CT si am mai fost la diversi oftamologi, neurologi, neurochirurgi, la spitalul de ochi.la spitalul10.la spitalul Municipal, la spitalul Montza si nu mai spun la cati am fost. Nimeni nu a fost in stare sa-mi dea un raspuns clar. Am mers la cluj la dr.Varga Mihali. Dansul ma palpat in spatele urechilor si mi-a spus ca trebuie sa fac o radiografie de cervicala ca aici poate fi problema.AM FACUT RADIOGRAFIA si am programare in luna Octombrie. Dr Varga practica manual terapia ( aseaza oasele coloanei vertebrale si cervicale la locul lor daca sunt deplasate) si nu ai voie sa faci efort cel putin 2 saptamani. Daca intre timp a rezolvat cineva problema aceasta va rog sa ma contactai la adesa de mail -* Va vom tine la curent cu rezultatul. Sanatate multa la toti.

(*modificat de admin)
0
14-07-2018, ora 21:42
Leruncik
Nu este medic/terapeut
Leruncik
Salutare prieteni...am shi eu o problema...de 2 ani jumate sufar de disfunctie neurovegetativa...timp de 2 luni aproximativ a mai aparut un simtom...Imi tremura privirea...cind intorc ochii, cind vreau sa privesc in alta parte parca imi pulseaza inauntru ochilor...tot in acelash timp imi pulseaza shi in urechii...o stare ciudata se intimpla in cap cind incepe a pulsa...am fost cu vrio 3 luni in urma la un control oftalmologic shi nu mia gasit nimic ciudat...am un pic de miopie shi atit...de la ce poate fi cauza?am facut Rezonanta Magnetica la cap cu 2 ani in urma shi nu am nimic...
1
15-11-2018, ora 21:18
Valenino
Nu este medic/terapeut
Valenino
Buna..Am si eu aceiasi problema de vro 1an cu tremurul lumini din vedere. Sau cand schimb privirea sau orice schimbare de privire...Am observat că cel mai multe asta cand am probleme cu spatele...Astetep un raspuns de la cine o gasit ce se intampla..Mersi
0
14-02-2019, ora 10:42
Sambica
Nu este medic/terapeut
Sambica
Buna Valentino, ai gasit o explicatie pt pb ta? am si eu acelasi lucru.
0
10-08-2020, ora 16:40
Maricia8
Nu este medic/terapeut
Maricia8
Buna ziua si eu am acest tremurat pe ochiul stang de 1 an de zile, am investigat, RMN, examen oftalmologic tomograf de retina, fund de ochi, tensiune oculara, am mers la 2 neurologi totul e perfect nu tine de ei, asa mi au spus. Culme ca acum dupa 1 an de zile ma apucat tremuratul de vedere si pe ochiul drept. E ciudat ca mergi sa investighezi si nu primesti raspunsuri chiar medici se uita ciudat prin ceea ce explic. Daca gasiti remediu sau raspuns la problema asta as vrea sa stiu si eu. Multumesc o zi buna.
0
18-03-2022, ora 08:17
Galanov31
Nu este medic/terapeut
Galanov31
Salut!
Am aceeasi problema la ochiul drept.
Am fost la oftalmologi si neurologi, am facut toate investigatiile posibile, am primit diagnostice diverse dar nu am rezolvat nimic.
Am simptomele de vreo 6 ani, intr-adevar se manifesta mai mult iarna. Am incercat sa imi dau seama de unde vine. Am ceva probleme cu coloana, cervical si lombar dar functionez bine, fac sport, am 37ani, e ok. Ma gandesc ca ar putea fi de la stres. Coincide cumva cu perioadele mai stresante.
Am avut o pauza de vreo 2 ani in care au disparut simptonele insa in ultimul an au reaparut si parca se manifesta mai rau. Nu pot avea o conversatie normala ca tre sa scutur mereu din cap sa pot focaliza corect. Tin cateva minute pana la 1-2 ore de mai multe ori pe zi.

Se pare ca in Romania nu exista solutie. O sa ma interesez unde as putea merge in afara tarii. A mai fost cineva? Cine crede ca are o solutie va rog sa nu uitati sa scrieti aici!
Sanatate!
0
24-09-2023, ora 13:29
Oanalexandra
Nu este medic/terapeut
Oanalexandra
Ati gasit o rezolvare? Un diagnostic? Cu aceleasi simptome ma confrunt si eu. Analize/Rmn/CT uri toate in limite normale si nu stiu incotro sa o mai iau! multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.