trebuie sa consult medic ORL, stomatolog sau neurolog?

26-03-2013
catalin1214
Nu este medic/terapeut
catalin1214
acum 2 zile mi-am bagat un betisor de ureche pentru a ma curata..regret de-atunci aceasta actiune insa alta e probleba.dupa cateva ore a inceput sa ma deranjeze urechea stanga...am tot incercat s-o desfund aplicand presiuni cu palma...a inceput sa ma doara tare urechea si simt o presiune mare, auzul este foarte slab si simt cum imi zvacneste.durerea este uneori mai slaba, uneori mai puternica, depinde si de pozitia capului si de activitati...insa o simt incontinuu infundata si uneori parca aud si cum imi pulseaza.uneori ma doare si capul in zona tamplei sau in spatele urechei...simt un discomfort in toata partea stanga a fetei insa nu stiu daca este cu adevarat o durere sau este autosugestie dupa ce am citit pe forum la alti useri la alte simptome...cert e ca am niste probleme cu dantura:incep s mi se carieze toti dintii la baza gingiei, mi-am scos acum 3 saptamani o masea destul de complicata (medicul stomatolog s-a speriat de cat anestezic mi-a bagat ca sa nu mai simt) din partea stanga jos.mai am o carie urata in partea stanga sus insa momentan nu ma doare.adevarat ca am avut dureri destul de urata si deci posibil sa fii avut si infectii.ultimele 2 nopti am dormit foarte rau, cu gatul stramb...la un moment dat ma durea gatul in amundoua parti (cele doua vene principale) si simteam discomfort cand inghiteam...discomfort si in gat cand inghit si in partea superioara a maxilarului...de exemplu acum nu ma mai doare urechea, simt doar cum imi zvacneste, daca pun mana la tampla simt foarte usor cum imi pulseaza sangele, iar cand inghit ma supara mai mult in partea stanga langa amigdalite(cred).azi am simtit cum imi zvacneste tot capul cu dureri doar uneori si in partea stanga..nu am racit, nu am avut febra si probleme cu urechea nu am mai avut..am luat preventiv, pana consult medicul, 2 augmentin 1000 si datorita faptului ca sunt in alta tara si fara asigurare mi-ar fi de mare ajutor orice sfat pentru a nu umbla din cabinet in cabinet pana mi se depisteaza cauza si tratamentul...sunt foarte speriat ca ar putea fii vorba mai mult decat o durere de ureche.nici nu am mai indraznit s bag betisorul in ureche nici macar pentru a vedea daca am scurgeri insa nu se vede nimic..
ce parere aveti despre aceste simptome?.este cazul sa ma alarmez?.sa consult prima data un orl-ist mi se pare cea mai logica varianta...presimt ca mi se vor prescrie doar niste antibiotice iar pana vin in tara pentru a face investigatii mai amanuntite mai dureaza cateva luni.
va multumesc pentru rabdare.orice sfat este binevenit.
9 comentarii
0
27-03-2013, ora 09:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. initial se merge la ORL.. dupa rezolvarea problemei acute.. s erezolva in timp si problemele dentare
0
27-03-2013, ora 13:41
catalin1214
Nu este medic/terapeut
catalin1214
va multumesc pentru raspuns!!!.chiar acum ma duc la control pentru ca nu mai pot de durere...cand ma lasa cateva minute, cand nu mai pot de durere...o s va anunt reultatul!.o zi buna!
0
27-03-2013, ora 18:40
catalin1214
Nu este medic/terapeut
catalin1214
mda...exact cum ma asteptam...prescriptie ibuprofen si cefuroxima
0
27-03-2013, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si ce a gasit in ureche?
dopul de ceara, timpan inflamat?
0
28-03-2013, ora 21:15
catalin1214
Nu este medic/terapeut
catalin1214
nici nu mi-au zis...mi-au dat reteta si o trimitere pt a reveni luni la un medic orl sa vada daca a trecut...am dop de ceara si in urechea dreapta iar in urechea stanga scursura cu putin sange...nici nu mi-a curatat, mi-au is s nu bag deloc apa pana luni...durerea m-a mai lasat de cand cu medicamentele insa dimineata ma trezesc cu aceeasi durere insuportabila, ce trece dupa juma de ora
0
28-03-2013, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele povestite.. la primul consult NU era medic ORL
eu am scris clar.. NUMAI un medic ORL.. putea sa te ajute din prima fara acele antiinflamatoare
0
28-03-2013, ora 21:33
catalin1214
Nu este medic/terapeut
catalin1214
asa e...insa eu am fost la urgente si nici prin cap nu mi-a trecut ca nu ma baga la un orl-ist.am aflat ca nu e orl-ist abea la sfarsit cand am intrebat-o daca va fii vreo probleba ca trebuie s zbor cu avionul marti si mi-a zis ca luni ma duc la orl-ist doar sa vada daca mi-a trecut...asta e dezavantajul ca sunt in alta tara cred...voi afla luni ce a fost.sau nu(cine stie)..
0
28-01-2014, ora 21:36
bujan catalina
Nu este medic/terapeut
bujan catalina
Buna ziua
De ceva timp simt ca am ceva in gat dar numai cand inghit saliva, cand mananc sau beau apa nu am nimic.Am mers la medicul de familie dar mi-a spus ca nu am nimic ca este din cauza stresului si ca am globus hystericus.Am facut acum programare la ORL sa merg saptamana viitoare sa vad ce imi spune numai ca am o teama sa ma duc ca nu stiu ce as putea sa am.Ma poate ajuta cineva?Multumesc
0
29-01-2014, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o mucoasa a faringelui uscata.. din cauza alimentelor acre, acide, citrice sau dinn cauza unui reflux gastric
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să evitați infecțiile micotice ale unghiilor
  • 34 de copii ajung zilnic la urgențe din cauza bețișoarelor de urechi
  • Îți cad unghiile? Ce poate însemna asta
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •