traumatism cranio-cerebral

10-03-2012
rrux88
Nu este medic/terapeut
rrux88
Buna ziua.In urma cu 3 luni am suferit un traumatism cranio-cerebral in urma unei cazaturi in casa(nu mancasem toata ziua).Mi s-a facut RMN cerebral fara substanta de contrast si mi s-a spus ca am tendinta la hipotensiune, sa beau multe lichide si sa iau analgezice la nevoie.Eu am ramas cu o sensibilitate in urma acestei cazaturi:la inceput m-a durut capul 10 zile, dupa care din cand in cand mai simteam durere, nu puteam sa dorm pe partea dreapta(am cazut pe spate si apoi pe partea dreapta deoarece nu mai aveam echilibru), am ramas cu o sensibilitate.Apoi s-a mai intamplat sa ma lovesc accidental dupa ce am alunecat pe gheata si apoi m-am lovit cu partea stanga a capului de chiuveta in timp ce faceam curatenie si am incercat sa ma aplec ca sa spal aragazul.
In urma cu 6 luni am copiat la un examen folosind casti de copiat si de atunci am hiperacuzie, o afectiune care imi provoaca discomfort si durere la sunete care inainte mi se pareau obisnuite, ascult muzica si emisiuni la televizor la un volum mult mai mic ca inainte.Medicul orl-ist mi-a spus sa evit zgomotele care ma deranjeaza ca sa nu fac tinitus si mi-a spus ca pentru hiperacuzie nu exista tratament, mi s-a spus sa fac RMN unghi ponto-cerebelos cu substanta de contrast.Eu vreau sa mer la un homeopat.As vrea sa stiu daca acest RMN va evidentia atat problemele cauzate de traumatisme, cat si pe cea a urechii si ce considerati ca ar trebui sa fac in aceasta situatie.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.